Az egyedfejlődés során kialakult ideghálózatok kb. 300 milliárd idegsejtje kémiai ingerületátvivő anyagok és elektromos impulzusok segítségével létesít kapcsolatot, „beszélget” egymással. Sérülékeny, számtalan külső hatásnak kitett hálózat ez. Az emberi magatartást, viselkedést nagymértékben befolyásolhatják különféle gyógyszerek, élvezeti szerek, a környezetet és az élelmiszereket szennyező anyagok, ipari mérgek. Toxikológiai cikksorozatunk első része a perifériás és a központi idegrendszert érő toxikus hatások formáit és pato-biokémiai mechanizmusait tekinti át.
A Szemle három különböző témát mutat be tüdőgyógyászati témájú szimpóziumában. Az egyik a tüdő ultrahangos vizsgálatának helye a sürgősségi és intenzív medicinában, a másik az idiopátiás tüdőfibrózisok korszerű kezelése, a harmadik a COPD fenotípusainak személyre szabott, korszerű inhalatív kortikoszteroid (ICS) kezelése. A tüdőultrahangról és a tüdőfibrózis kezeléséről szóló összefoglaló közlemény eredetileg a Deutsche Medizinische Wochenschriftben jelent meg, magyar fordításukhoz Barta Miklós főorvos, illetve Müller Veronika professzor asszony írt kommentárt. A harmadik közlemény magyar szerzők: Dr. Herke Paula és Dr. Horváth Alpár munkája.
Az angiotenzinreceptort és a neprilizint egyidejűleg gátló LCZ696 eredményesebbnek bizonyult az önmagában adott ACE-inhibitornál a halálozás és a szívelégtelenség miatt szükségessé váló kórházi felvétel megelőzésében. Az Európai Kardiológus Kongresszuson Barcelonában is közzétett adatok meggyőző bizonyítékkal szolgálnak arra, hogy a kétfajta hatásmechanizmus krónikus szívelégtelenségben többet ér a puszta RAAS-gátlásnál.
Újabban világszerte megélénkült a dermatológusok érdeklődése a bőr endokrinológiai sajátosságai iránt. A hormonreceptorok sejtszintű exprimálásával és számos hormon és hormoncsoport szintézisével, vagy éppen hormonok speciális aktiválásával és inaktiválásával, illetve a bőrben (is) termelődő biológiailag aktív hormonok felszabadulásával kapcsolatos új ismeretek alapján a bőrt joggal tekinthetjük endokrin szervnek.
Az akut szívelégtelenség felismerése és az ellátás adekvát megkezdése minden orvosnak feladata lehet, függetlenül a szakmájától. Az első lépés az akut szívelégtelenség diagnózisának felállítása. A diagnózis nem mindig egyértelmű, de minden betegen a lehető leghamarabb echokardiográfiás vizsgálatot kell végezni.
Az utóbbi években szakmai körökben jelentősen felértékelődött a thrombocyták (vérlemezkék) szerepe. Az alábbi áttekintés a legújabb kutatási eredmények alapján mutatja be a thrombocyták különféle betegségek kialakulásában játszott szerepét.
A családorvosoknak döntő szerepük van az IgE által közvetített ételallergiák felismerésében, de fontos az is, hogy a beteg által allergiának tulajdonított tünetek kivizsgálását a helyes irányba tereljék.
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás XI. évf.1. szám
OTSZ Online
2007-01-01
A gasztrointesztinális traktusban fennálló ionegyensúly, valamint az itt zajló folyadékfelszívódás és -kiválasztás alapvető jelentőségű az állandó membránpotenciált, a megfelelő tápanyagfelvételt, a szabályos bélmotilitást, a toxinokkal és a mikrobákkal szembeni védelmet, valamint az epithelialis sejtek életképességét biztosító homeosztázis fenntartásában. A homeosztázis állapotát a vékony- és vastagbélsejtek normális élettani működése, továbbá olyan hormonális tényezők egész sora szabja meg, melyek mind a bélmotilitásra, mind a gasztrointesztinális traktus lumenében végbemenő kétirányú folyadékáramlásra hatással vannak [1–4]. Az agyalapi mirigy által termelt hormonok és peptidek (pl. antiszekretoros faktor), a bélhuzam enterális rendszere és a diffúz neuroendokrin rendszer sejtjei (pl. 5-hidroxitriptamin), a vazoaktív intesztinális peptidek, kininek (pl. P-anyag), a kolecisztokinin, a galanin és a guanilin/uroguanilin egyaránt e rendszer elemét alkotják. Tekintettel arra, hogy az enterokromaffin sejtek (azaz a hormonok/peptidek termeléséért felelős bélhámsejtek) a gyomor-bél nyálkahártya minden részén megtalálhatók, a bél a szervezet legnagyobb endokrin szervének tekinthető.
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás X. évf.6. szám
OTSZ Online
2006-11-01
Bevezetés Az endokrin daganat igen ritka, az emésztőrendszerben bárhol, a hasnyálmirigyben is kialakulhat. Lehet funkcionáló, ilyenkor a daganat peptid- és amintermelésével összefüggő tünetek jelennek meg, vagy nem funkcionálók – tünetmentesek –, annak ellenére, hogy többnyire ezek is termelnek ilyen molekulákat.A tünetekért felelős legfontosabb szekretált peptidek és aminok között szerepel a gasztrin, az inzulin, a vazoaktív intesztinális peptid, a glukagon, a szomatosztatin és a szerotonin .A daganatsejtek termelhetnek más peptideket is, pédául kalcitonint. A szérum mérhető kalcitoninszintje legtöbbször medulláris pajzsmirigyrák következménye,de az emésztőrendszer és a hasnyálmirigy endokrin daganatai is termelhetnek nagy mennyiségű kalcitonint. Ezek a daganatok igen ritkák, és éppen ezért kevéssé tanulmányozottak. A legnagyobb publikált tanulmány hat esetről számol be.Eddig egyetlen vizsgálat sem irányult a prognózis ma már rutinszerűen alkalmazott hisztopatológiai markereire, vagyis a WHO-klasszifikációra és a Ki proliferációs indexre. Ezek a daganatok szinte kizárólag az előbélben alakulnak ki; csak egyetlen esetet írtak le a középbélben Különböző esetismertetések szerzői [3,6–9] felvetik, hogy e daganatok kedvezőtlen prognózisúak volnának, de még egyetlen tanulmányban sem vizsgálták meg, hogy a kalcitonin önmagában valóban kedvezőtlen prognosztikai faktor-e. Vizsgálatunk fő célja az volt, hogy azonosítsuk a kalcitonint szekretáló, előbél eredetű endokrin daganatok tulajdonságait, és összehasonlítsuk azokat a nem kalcitoninelválasztó daganatokéval. Másodlagos cél a tumor prognosztikai faktorainak azonosítása volt.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.