Kalcitonin-szekretáló előbéldaganatok:összehasonlítás nem kalcitonin-elválasztó daganatokkal
Az endokrin daganat igen ritka, az emésztőrendszerben bárhol, a hasnyálmirigyben is kialakulhat. Lehet funkcionáló, ilyenkor a daganat peptid- és amintermelésével összefüggő tünetek jelennek meg, vagy nem funkcionálók – tünetmentesek –, annak ellenére, hogy többnyire ezek is termelnek ilyen molekulákat.A tünetekért felelős legfontosabb szekretált peptidek és aminok között szerepel a gasztrin, az inzulin, a vazoaktív intesztinális peptid, a glukagon, a szomatosztatin és a szerotonin .
A daganatsejtek termelhetnek más peptideket is, pédául kalcitonint. A szérum mérhető kalcitoninszintje legtöbbször medulláris pajzsmirigyrák következménye,de az emésztőrendszer és a hasnyálmirigy endokrin daganatai is termelhetnek nagy mennyiségű kalcitonint. Ezek a daganatok igen ritkák, és éppen ezért kevéssé tanulmányozottak. A legnagyobb publikált tanulmány hat esetről számol be.Eddig egyetlen vizsgálat sem irányult a prognózis ma már rutinszerűen alkalmazott hisztopatológiai markereire, vagyis a WHO-klasszifikációra és a Ki proliferációs indexre. Ezek a daganatok szinte kizárólag az előbélben alakulnak ki; csak egyetlen esetet írtak le a középbélben Különböző esetismertetések szerzői [3,6–9] felvetik, hogy e daganatok kedvezőtlen prognózisúak volnának, de még egyetlen tanulmányban sem vizsgálták meg, hogy a kalcitonin önmagában valóban kedvezőtlen prognosztikai faktor-e.
Vizsgálatunk fő célja az volt, hogy azonosítsuk a kalcitonint szekretáló, előbél eredetű endokrin daganatok tulajdonságait, és összehasonlítsuk azokat a nem kalcitoninelválasztó daganatokéval. Másodlagos cél a tumor prognosztikai faktorainak azonosítása volt.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!
A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
a szerző cikkei