A terhességi hányinger és hányás a várandósok több mint felénél előfordul, és jelentős hatással lehet a kismamák életvitelére. Bár e tüneteket sokszor „reggeli rosszullétként” emlegetik, bármelyik napszakban előfordulhatnak.
Az elsősorban az élelmiszer-adalékanyagok kiterjedt alkalmazása miatt jelentősen megnőtt foszforbevitel nemcsak a vesebetegeknek káros, hanem az egészséges populációban is növeli a szív-ér rendszeri betegségek és a cukorbetegség kockázatát. A legkönnyebben megvalósítható és legolcsóbb foszforbevitelt csökkentő eljárás az állati fehérjék, elsősorban a húsok, hentesáruk, tejtermékek fogyasztásának csökkentése. A legnagyobb eredményt az élelmiszer-adalékokat tartalmazó ételek – vagyis a feldolgozott, félkész és gyorsételek – mellőzésével, a helyben termő, friss alapanyagokból otthon elkészített ételek előtérbe állításával tudjuk elérni.
A krónikus fáradtság szindróma a klinikumban kevéssé ismert kórkép, bár meghatározott diagnosztikus kritériumai vannak. Gyakori, hogy a negatív eredményű szomatikus kivizsgálást követően a beteget pszichiátriai betegnek, pl. depressziósnak minősítik, és pszichiáterhez utalják. A krónikus fáradtság szindróma tünetei csakugyan mutathatnak átfedést a depresszióval is, mégis önálló kórképről van szó. Csupán rendkívül körültekintő, negatív eredményű kivizsgálást követően mondható ki ez a diagnózis.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVII. évf. 5. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2015-12-29
A nők életének második évtizede végén, a harmadik elején a dysmenorrhoea az iskolai és munkahelyi hiányzások leggyakoribb oka. Ebben a korcsoportban a dysmenorrhoea előfordulási aránya akár a 70%-ot is elérheti, ezen belül az érintettek fele is úgy érezheti, hogy nem képes megfelelni mindennapi feladatainak.1 A dysmenorrhoea valódi összegzett incidenciájának pontosabb megadása nem könnyű feladat, de a szerzők többsége 50 és 90 százalék közé teszi azon nőbetegek arányát, akik reproduktív éveik alatt legalább egy alkalommal funkciócsökkenést tapasztalnak (azaz normális aktivitásuk vagy tevékenységeik zavart szenvednek).
A koppenhágai egyetem vizsgálata szerint D-vitamin hiányos állapotban jelentősen megemelkedik a szívinfarktus és a korai halálozás esélye. A több mint 1000 résztvevővel lefolytatott kutatás eredményeit az Atherosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology című lapban hozták nyilvánosságra.
A májenzimeinek – az alanin transzamináz (ALT, azaz GPT) és az aszpartát transzamináz (AST, azaz GOT) szintjének – kismértékű emelkedésének fő okai a nem alkoholos zsírmáj, az alkoholos májbetegség, a gyógyszerekkel kapcsolatos májkárosodás, a vírushepatitisz (hepatitisz B és C vírusfertőzés) és a hemokromatózis.
A 19. században az iparvárosok gyermekkorú lakosságát tömegesen érintő angolkórról kiderült, hogy a D-vitamin hiánya felelős a tüneteiért. E felismerés nyomán különböző élelmiszereket D-vitaminnal kezdtek dúsítani, ami megoldást jelentett a hiányállapot okozta jelentős egészségkárosodásra.
A gyengén látó felnőttek esetében nagy a depresszió és az elszigetelődés kockázata. A látásromlás az idősek elesésének független kockázati tényezője. A progresszív látásromlás hallucinációs szindrómával társulhat. A családorvosoknak nagy szerepük van az idősödő népesség látásromlásának felmérésében, felismerésében, kezelésében, késleltetésében.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle VI. évf.6. szám
OTSZ Online
2004-11-01
A folsav, kalcium és vas kellő mértékű beviteléről nemcsak a terhesség alatt kell gondoskodni, a szervezet megfelelő ellátottsága az egészség hosszú távú megőrzéséhez is szükséges. A vitaminkészítmények azonban nem mindenben felelnek meg a betegek táplálkozási szükségleteinek.
Az életmód, az életkor vagy valamely alapbetegség által okozott vitaminhiány még a jóléti társadalmakban is gyakran gondot jelent, így például az Egyesült Államokban is, ahol a lakosság többsége túltáplált. A nők egészsége szempontjából különösen fontos a folsav, kalcium és vas megfelelő bevitele. A napi szükséglet függ az életkortól; terhesség és szoptatás alatt fokozódik (1. táblázat). Terhesség alatt különösen fontos a megfelelő tápanyagbevitel, ezen alapul a praenatalis vitaminkészítmények alkalmazásának széles körben elterjedt gyakorlata. Felmerül azonban a kérdés: szabad-e betegeink tápanyagszükségletének fedezésében kizárólag magzatvédő vitaminok adására hagyatkozni. Hasonlítsuk össze egy átlagos magzatvédő vitaminkészítmény összetételét (2. táblázat) az Institute of Medicine terhesség alatti folsav-, kalcium- és vasbevitelre vonatkozó legfrissebb ajánlásával, hogy megállapítsuk, szükség van-e további forrásokra.
Az étrendi ajánlások és a valós helyzet
Az Institute of Medicine vitamin- és ásványianyag-szükségletre vonatkozó ajánlásait (az úgynevezett tápanyagbeviteli referenciaértékeket [DRI, dietary reference intake]) a hiányállapotok megelőzésére dolgozták ki.1,2 Az intézet álláspontja szerint a terhes nők többsége a vas kivételével minden tápanyagot kellő mennyiségben tudna bevinni szervezetébe az elfogyasztott élelmiszerekkel, azonban tápanyag-összetétel szempontjából nem sok amerikai táplálkozik megfelelően.3,4 A nőgyógyászok többsége és a March of Dimes egyetért a Department of Health and Human Services 1989-ben kiadott ajánlásával, amelyben azt tanácsolják, hogy az első terhesgondozási vizsgálatra még a fogamzást megelőzően kerüljön sor.5 Vannak szülészek, akik azt javasolják terhességet tervező betegeiknek, hogy a nélkülözhetetlen tápanyagok szükséges szintjének biztosítása érdekében már a fogamzás előtt kezdjék el szedni a magzatvédő vitaminkészítményeket. A megfelelő fogamzás előtti és körüli folsavbevitel különösen fontos szerepet játszik a fejlődési anomáliák, köztük a velőcső-záródási rendellenességek megelőzésében.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.