Napi egy teduglutid-injekció: remény rövid bél szindrómában
Egy új vegyület, a teduglutid jelentős javulást eredményezhet a rövid bél szindrómát kísérő bélelégtelenségben, ahol egyébként intravénás táplálásra van szükség – számolt be a Clinical Gastroenterology and Hepatology legfrissebb száma.
A viszonylag ritka kórállapotnak számító rövid bél szindrómában nagy bélszakasz kiesése következtében zavart szenved a tápanyagok, vitaminok és víz felszívódása. Ennek következtében a betegek parenterális vagy intravénás táplálásra szorulnak.
„A rövid bél szindróma egy komoly rokkantságot okozó állapot, melyet a betegek csak parenterális táplálással képesek túlélni. E kezelési módszer azonban igen időigényes és költséges, és olyan szövődmények veszélyét rejti magában, mint amilyen például a krónikus fertőzés, alvadási zavar vagy májelégtelenség – magyarázza Stephen J. D. O’Keefe, a Pittsburgh Egyetem gasztroenterológusa, a közlemény vezető szerzője. – Az új terápiás módszer, a teduglutid potenciálisan jelentősen csökkentheti az intravénás táplálás iránti igényt és javítja a betegek életminőségét.”
A teduglutid egy naponta egyszeri injekciózást igénylő gyógyszer, mely elősegíti a folyadék és tápanyagok felszívódását, ezáltal csökkentve a parenterális táplálás gyakoriságát és volumenét.
Dr. O’Keefe és munkatársai egyéves vizsgálatot végeztek a teduglutid biztonságosságának, tolerálhatóságának és klinikai hatásosságának meghatározására rövid bél szindrómában. Ötvenkét hét elteltével a betegek 68 százaláka már kis dózisú kezelés mellett is a parenterális táplálástól való dependencia mérséklődését tapasztalta, miközben az intravénás folyadékigény több mint 20 százalékkal csökkent. Külön ki kell emelni, hogy a betegek jelentős része teljesen függetlenné vált a parenterális táplálástól. A fenti eredmények reményt keltenek arra, hogy jelentősen javulhat a rövid bél szindrómában szenvedő betegek életminősége, megszűnnek az alvászavaraik, és bővülnek társas tevékenységeik.
A teduglutidot az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatósága, a FDA nemrégiben fogadta el olyan rövid bél szindrómás betegek terápiájára, akik optimális gyógyszeres kezelés mellett is parenterális táplálásra és intravénás terápiára szorultak. A kezelésnek nincsenek ellenjavallatai és nincs időkorlátja. A gyógyszer felírását fontolgató orvosnak tisztában kell lennie az alkalmazás szabályaival és a potenciális mellékhatásokkal. Mellékhatásként gasztrointesztinális tünetek (hasi fájdalom, hányinger, hányás), fejfájás és gyakran influenzaszerű állapot fordulhat elő. A teduglutid hosszú távú biztonságosságának és hatásosságának meghatározására további vizsgálatok szükségesek.