A célzottan ható rákellenes gyógyszerek – monoklonális ellenanyagok, kis molekulasúlyú inhibitorok – az elmúlt tíz évben megváltoztatták a rosszindulatú daganatok elleni terápiát. Jelenleg főként emlő-, vastagbél- és végbél-, tüdő- és hasnyálmirigy-carcinomák, valamint lymphomák, leukaemiák és a myeloma multiplex kezelésére használnak ilyen szereket. A célzottan ható szerek hatásmechanizmusa és mellékhatásai eltérnek a hagyományos kemoterápiás szerekéitől. Általában jobban tolerálhatók azoknál, bár alkalmazásuk során például acne-szerű bőrkiütés, szívműködési zavar, trombózis, hypertonia vagy proteinuria jelentkezhet. A kis molekulasúlyú inhibitorokat a citokróm P450 enzimek metabolizálják, ezért azok számos gyógyszerrel kölcsönhatásba léphetnek. A célzottan ható szerek új kérdéseket vetettek fel a kezelések személyre szóló tervezésével, a hatás és a toxicitás megállapításával, az onkológiai ellátás gazdasági feltételeivel kapcsolatban. Mivel egyre több a daganatos beteg, s ezek a betegek egyre tovább élnek, a háziorvosoknak is egyre gyakrabban kell célzott daganatellenes szerekkel kezelt betegeket gondozniuk.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.