hirdetés

S. Rosenkranz cikkei

  #1
2004-05-01 00:00:00

Főbb tézisek:

  1. Az alkoholfogyasztás összefüggést mutat a magasvérnyomás-betegséggel, de az alkohol csak heti 210 g-nál (napi 2–3 egységnél) nagyobb fogyasztás esetén befolyásolja negatívan a vérnyomást. A szeszes ital fajtája ebben a hatásban nem játszik szerepet.
  2. Azok a személyek, akiknek a szisztolés vérnyomása magasabb 120 Hgmm-nél, diasztolés értéke pedig meghaladja a 80 Hgmm-t, legfeljebb napi 30 g (férfiak), illetve 15 g (nők) alkoholt fogyaszthatnak. Manifeszt magasvérnyomás-betegségben az alkoholfogyasztás mérséklésével a vérnyomás csökkenthető, és a vérnyomáscsökkentő kezelés hatékonyabbá tehető. Ilyen módon csökkenthető a kardiovaszkuláris események előfordulása és az összhalálozás.
  3. Az alkoholfüggő vérnyomás-szabályozás mechanizmusai részben még tisztázatlanok. Az etanol dózisfüggő, időben egymást követő hatásokat idéz elő: a kezdeti értágulatot vazokonstrikció, azt pedig központi idegrendszeri hatás követi, és a fokozott szimpatikus aktivitás végeredményben a vérnyomás emelkedéséhez vezet.
  4. Alkoholfüggőség esetén a naponta elfogyasztott jelentős etanolmennyiség miatt gyakran alakul ki magasvérnyomás-betegség. A krónikus alkoholfogyasztás presszorhatása mellett vérnyomáskiugrások akut elvonás esetén is jelentkezhetnek. Deliriumban szinte mindig tapasztalható vérnyomáskiugrás, amely akár hypertoniás krízisbe is fordulhat. A máj-cirrhosisban szenvedő betegek vérnyomása gyakran alacsony.
  5. A mérsékelt alkoholfogyasztás valószínűleg némi vérnyomáscsökkenést okoz, emellett érvédő hatása által csökkenti a kardiovaszkuláris események gyakoriságát és az összhalálozást a magasvérnyomás-betegségben szenvedő betegek körében is. Minthogy a magasvérnyomás-betegség a kardiovaszkuláris események független kockázati tényezője, feltételezhető, hogy a nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztása által kiváltott vérnyomás-emelkedés növeli a kardiovaszkuláris kockázatot is. Az alkoholfogyasztás mérséklésével csökkenthető a vérnyomás és a nem kardiovaszkuláris események előfordulása, fokozható a vérnyomáscsökkentő kezelés hatása, s ily módon csökkenhet a kardiovaszkuláris kockázat és az összhalálozás.

A magasvérnyomás-betegség az ateroszklerotikus érelváltozások és a kardiovaszkuláris események (myocardialis infarctus, stroke) fontos kockázati tényezője. Az alkoholos italok rendszeres fogyasztása összefüggést mutat a vérnyomás emelkedésével.5,20,22 Másrészt azonban számos tanulmányban kimutatták, hogy a mértékletes alkoholfogyasztás csökkenti az összes halálozást és különösen a kardiovaszkuláris események számát.6,12,15,44–46,54 Felmerül a kérdés, hogy milyen feltételek mellett nincs káros hatása a mértékletes alkoholfogyasztásnak, és hol van az a pont, amelyen túl az alkoholfogyasztás káros a szervezetre. Az alábbiakban áttekintést adunk az alkoholfogyasztás és a magasvérnyomás-betegség összefüggéseiről, s a „Joint National Committee on Prevention, Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Pressure” (JNC) aktuális irányelveit figyelembe véve gyakorlati útmutatást adunk a betegek kezeléséhez és tájékoztatásához.

hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.