Védettség hiányában a malaria tropica mindig vészhelyzetet jelent, a betegség haladéktalan kórházi kezelést tesz szükségessé. A kezelés megkezdése után is számolnunk kell rövid ideig tartó állapotromlással és szövődmények kialakulásával.
Ma a szövődménymentes malaria tropica elsőként választandó gyógyszerei a mefloquin, illetve az atovaquon/proguanil és az artemether/lumefantrin kombináció.
A szövődményes malaria tropicát kinin infúzióval kell kezelni, ezt ajánlatos doxycyclinnel kiegészíteni.
Életveszélyes szervi működészavarokkal járó szövődményes lefolyás esetén az intenzív és szupportív kezelés döntő a betegség lefolyása és kimenetele szempontjából.
A kezelés a malária formájához igazodik (1. ábra). A malaria tertiana és quartana általában szövődménymentesen zajlik, és ritkán válik életveszélyessé. Ilyenkor a kezelés a járóbeteg-ellátás keretében is történhet, bár a Plasmodium falciparummal történt kevert fertőzést nem lehet biztonsággal kizárni. A malaria tropica potenciálisan életveszélyes betegség, ezért mindig kórházi kezelést igényel. Még a kezelés megkezdése után is gyorsan kialakulhatnak fenyegető szövődmények. Kezdetben tanácsos folyamatos megfigyelés alatt tartani a beteget. A szövődményes malaria tropicát intenzív osztályon kell kezelni, lehetőleg trópusi betegeket ellátó osztály konziliárusi hátterével (alkalmasint telefonkapcsolattal). A maláriás betegek nem fertőznek, nem kell őket elkülöníteni. A nem vagy nem megfelelően kezelt beteg vérével történő inoculatio azonban potenciálisan fertőz.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.