A bakteriális vaginózis terjedése
Világszerte a nők egyharmadát érintő betegségről most az derült ki, hogy szexuális úton is átvihető, ezért az érintett férfipartnereket is kezelni kell.
A The New England Journal of Medicine-ben március 5-én megjelent mérföldkőnek számító tanulmány szerint a bakteriális vaginózis (BV) szexuális úton is terjedhet.
Világszerte a nők egyharmadát érintő betegség súlyosságát jelzi, hogy meddőséget, koraszülést és újszülöttkori halálozást okozhat.
Lenka A. Vodstrcil (Melbourne Sexual Health Centre, School of Translational Medicine, Ausztrália) és munkacsoportja egy 164 párra kiterjedő vizsgálatot végzett bakteriális vaginózisban szenvedő, és férfipartnerükkel monogám kapcsolatban élő nőkkel. Megállapították, hogy a BV szexuális úton terjedő fertőzésként (STI) való, mindkét szexuális partnerre kiterjedő egyidejű kezelése lényegesen magasabb gyógyulási arányt eredményezett, mint a jelenlegi gyakorlat, amely szerint csak a nőket kezelik.
„Ez a sikeres beavatkozás viszonylag olcsó és rövid ideig tart, és első alkalommal nemcsak a nők BV-gyógyítását javíthatja, hanem új lehetőségeket nyit a BV megelőzésében is”- nyilatkozták a szerzők.
A randomizált, nyílt, kontrollált vizsgálatban a nők első vonalbeli, ajánlott antimikrobiális szereket kaptak, a férfi partnerek pedig szájon át szedhető és helyi antimikrobiális kezelést (400 mg metronidazol tablettát és 2%-os klindamicinkrémet a pénisz bőrére kenve, mindkettőt naponta kétszer 7 napon át) a partner-kezelési csoportban.
A kontrollcsoportban a nők első vonalbeli kezelést kaptak, a férfi partnereket pedig nem kezelték. Az elsődleges kimenetel a BV 12 héten belüli kiújulása volt (a tapasztalat szerint a BV-ben szenvedő nők több mint felénél 3 hónapon belül kiújul a betegség egyhetes szájon át szedett antibiotikum kúra után).
A módosított kezelésű, a BV-ben szenvedő hölgyet és partnerét egyaránt kezelt csoportban a nők 35%-ánál, míg a kontrollcsoportban a nők 63%-ánál jelentkezett kiújulás, ami egy személyévre vetítve -2,6 kiújulás abszolút kockázati különbségnek felelt meg (95% CI, -4,0 -1,2; P < 0,001). A vizsgálatot idő előtt leállították, mert a kontroll csoport jóval kedvezőtlenebb kimenetelt mutatott, mint a partnerek együttes kezelésében részesülteké.
A BV kialakulását befolyásoló egyéb tényezők
Egyes szakértők azonban a minta kis száma mellett olyan megválaszolatlan kérdésekre mutatnak rá, amelyek további kutatásokat igényelnek. Mykhaylo Usyk (Albert Einstein Orvosi Főiskola, New York) szerint, bár a BV „átvihető szexuális úton, mielőtt rutinszerűen antibiotikumokat adnának férfiaknak és nőknek a BV kezelésére és megelőzésére, szeretne több kutatást látni arról, hogy kiderüljön, pontosan mely típusok adhatók át ilymódon”. Problémásnak látja azt is, hogy a kiújulást nem sikerült megállítani mindazoknál, akik a beavatkozáson estek át. Nem helyesli, hogy a BV-t STI-nek tekintsék, mert szerinte „A BV olyan indikátor is, mint a láz. Ez egy tünete valamilyen más betegségnek.” Szerinte egyértelmű, hogy a férfiak rezervoárként működnek. „Van néhány mögöttes baktérium, amelyet a férfiak rejtegetnek, és ha nem kezelik ezeket, a BV vissza fog térni.”
Rebecca Brotman (University of Maryland School of Medicine, Baltimore) azt hangsúlyozta, hogy a dohányzás és a síkosítók használata szintén megzavarhatják a hüvelyi mikrobiomot és hozzájárulhat a BV kialakulásához.
A vizsgálat korlátai között említette, hogy a vizsgálatban részt vevő férfiak 80%-a nem volt körülmetélve, és a nők egyharmada méhen belüli eszközöket használt, amelyek mindkettő befolyásolhatja a BV-vel összefüggő baktériumok jelenlétét. A BV szexuális átvitelét szerinte is számos bizonyíték támasztja alá: a BV gyakori együttes előfordulása nemi úton terjedő fertőzésekkel; magasabb előfordulási gyakoriság a többszörös vagy új szexuális partnerrel rendelkező nők körében; megnövekedett előfordulási gyakoriság azon nők körében, akiknek férfi partnerei nem sokkal korábban korábban több partnerrel érintkeztek; és magas egybeesés leszbikus párokban.
„Úgy tűnik, hogy az óvszerhasználat is segít csökkenteni a BV kockázatát” - mondta - »a tanulmányok szerint csökkent a kockázat azoknál a nőknél, akik tartózkodnak a nemi élettől vagy következetesen óvszert használnak, míg a védekezés nélküli nemi élet magasabb kezelési sikertelenségi rátával járt.
Mivel a BV egy szindróma, így különböző baktériumok lehetnek jelen személyenként vagy epizódonként. Vannak olyan nőbetegek, akiknél a BV csak egy partnerrel fordul elő, és akkor oldódik fel, amikor már másik partnerük van, másoknál azonban egyáltalán nem ez a helyzet. Vannak olyan nők is akik a szexuális érintkezéstől való tartózkodással próbálkoznak, BV-jük mégis kiújul, ami szintén bizonyítja, hogy a betegség megjelenése vagy kiújulása nem jelenti a partner hűtlenségét, ahogy a Clamidiák okozta megbetegedések terén esetén sem. A tanulmány eredményei azt sugallják, hogy a péniszen lévő mikrobák legalább néhány esetben valószínűleg szerepet játszanak a betegség terjedésében.” „A sokszor visszatérő BV-ben szenvedő emberek esetében úgy gondolom, hogy a BV-vel kapcsolatos baktériumok oda-vissza áramolhatnak a szexuális partnerek között, és hogy mindkét ember kezelésére - ebben a tanulmányban ajánlott] módon- szükség lesz a bakttériumok eliminálásához”.
A cikket kísérő szerkesztői kommentárban https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMe2500373 Christina A. Muzny (The University of Alabama at Birmingham) Jack D. Sobel (Wayne State University, Detroit) szerint az eredmények azt is jelzik, hogy a bakteriális vaginózissal küzdő nők kezelésének megközelítésében jelentős változásra van szükség „a nőknek a fertőzés eredetével kapcsolatos tanácsadás módját illetően, valamint azzal kapcsolatban, hogy a férfi partnereiket is szükséges bevonni a fertőzés átvitelével és kezelésével kapcsolatos felelősség megosztásába”. „A mai napig nem léteznek hatékony stratégiák a bakteriális vaginózissal összefüggő baktériumok szexuális átvitelének megelőzésére a konzisztens kondomhasználat kivételével.
Forrás:
Male-Partner Treatment to Prevent Recurrence of Bacterial Vaginosis https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMoa2405404
Bacterial Vaginosis — Time to Treat Male Partners https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMe2500373