A KDIGO új CKD kezelési irányelvei
Jelentős változások kerültek be a Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) szervezet krónikus vesebetegség kezelésére vonatkozó ajánlásaiba.
- Az SGLT2-gátlók vesevédő hatásának háttere
- Krónikus vesebetegek SGLT2-gátló kezelésének populációszintű hatásai
- Az SGLT2-gátlók vesére kifejtett hosszútávú hatása cukorbetegségben
- Az empagliflozin hatása krónikus vesebetegségben: az EMPA-KIDNEY vizsgálat előre meghatározott másodlagos analízise
- Gyors szívverés krónikus vesebetegségben
A krónikus vesebetegség (CKD) diagnózisára, a nátrium-glükóz kotranszporter-2 (SGLT-2) gátlók első vonalbeli terápiaként történő alkalmazására, valamint a vesebetegség és a kardiovaszkuláris kockázat csökkentésére irányuló személyre szabott kezelési megközelítésekre vonatkozó frissítések a legjelentősebb változások a Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) szervezet ajánlásai között.
A KDIGO legutóbbi CKD-irányelve 2012-ben jelent meg, és az azóta bekövetkezett fejlődés szükségessé tette az irányelv frissítését. Az SGLT-2-gátlók, a glükagonszerű peptid-1 (GLP-1)-agonisták és a nem-szteroid mineralokortikoid receptor antagonisták (ns-MRA-k) olyan új gyógyszerek, amelyek megváltoztatták a CKD lefolyását.
A KDIGO-irányelv nemrégiben összefoglalója, amely a március közepén jelent meg online az Annals of Internal Medicine című szaklapban, a legtöbb bizonyítékkal rendelkező ajánlásokra összpontosít.
Az iránymutatás legfontosabb ajánlásai:
Alkalmazzuk az albuminuria és a cisztatin C meghatározását a CKD diagnózisában és a rizikóstratifikációban (a cisztatin vizsgálat azonban nem áll széles körben rendelkezésre).
Használjuk az SGLT2-gátlókat a CKD első vonalbeli terápiájaként.
A hiperkalémia kezelésére ne használjuk az angiotenzin-konvertáló enzim (ACE) gátlókat és az angiotenzinreceptor-blokkolókat (ARB), és az nsMRA-kat csak végső megoldásként adjuk a diéta/káliumkötők/loop diuretikumok alkalmazása után.
„Folyamatos innováció”
Az irányelvek kidolgozásához a Johns Hopkins Egyetem egy csoportja elvégezte a 2023 júliusáig megjelent releváns tanulmányok bizonyítékainak szintézisét és metaanalízisét. Egy munkacsoport, amelyben nefrológusok, alapellátó orvosok, belgyógyászok, CKD-vel élő emberek és más szakértők vettek részt, segített a klinikai gyakorlati pontok kialakításában és az irányelvek kidolgozásában. A teljes iránymutatás 28 ajánlást és 141 gyakorlati pontot tartalmazott.
A legfontosabb ajánlások között a következők szerepelnek:
Nagyobb hangsúlyt kell fektetni a cisztatin C-re a becsült glomeruláris filtrációs ráta (eGFR) értékelésénél a CKD értékelése során.
A kreatinin és a vizeletalbumin helyszíni vizsgálata távoli területeken.
A veseelégtelenség előrejelzésének egyénre szabott, kockázatalapú megközelítésre való áttérés, validált előrejelző egyenletek, például a veseelégtelenség kockázati egyenletének használatával.
SGLT-1-gátló alkalmazása cukorbetegségben szenvedő és nem szenvedő CKD-s betegek esetében;
Sztatinok alkalmazása 50 éves és idősebb CKD-s felnőttek esetében.
Ezen túlmenően az iránymutatás javasolja az ACE-gátlók vagy ARB-k adagjának csökkentését (vagy abbahagyását), ha tüneti hipotenzió vagy a gyógyszeres kezelés ellenére nem kontrollált hiperkalémia áll fenn, vagy ha a veseelégtelenség kezelése során az urémiás tünetek csökkentésére kerül sor.
Az iránymutatás továbbá azt ajánlja, hogy a >40%-os 2 éves veseelégtelenségi kockázati küszöbértéket az eGFR-alapú kritériumok és egyéb klinikai megfontolások mellett a vesepótló kezelésre való felkészülés időzítésének meghatározására is fel lehet használni, beleértve az érrendszeri hozzáférések tervezését vagy a transzplantációra való beutalást.
Azt is hangsúlyozzák, hogy az iránymutatás megjelenése óta új tanulmányok jelentek meg, például a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő CKD-s betegeknél a szemaglutiddal végzett FLOW vizsgálat ezért a szerzők a KDIGO-irányelveket rendszeresen frissítését ígérik.
Bár az összefoglaló nem tárgyalja a GLP-1 receptor agonisták szerepét, az irányelv ajánlja azok használatát CKD-ben szenvedő, cukorbetegek számára. feltehetően az azóta folyamatosan megjelenő eredmények fényében hamarosan igazolódik, hogy ezen készítmények alkalmazásáról nem cukorbeteg, de túlsúlyos vagy elhízott CKD-s betegek esetében is előnyös.
Forrás:
Evaluation and Management of Chronic Kidney Disease: Synopsis of the Kidney Disease: Improving Global Outcomes 2024 Clinical Practice Guideline https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/ANNALS-24-01926
Effects of Semaglutide on Chronic Kidney Disease in Patients with Type 2 Diabetes https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2403347