Az általános gyengeségérzés a leggyakoribb, ugyanakkor a beteg mindennapjait leginkább károsító kísérőjelensége a rosszindulatú daganatoknak. Definíció szerint „zavaró, tartósan fennálló szubjektív fáradtságérzés vagy kimerültség, amely a rákbetegség vagy annak kezelése kapcsán jelentkezik, és amelynek súlyossága nem áll arányban az aktuális aktivitás mértékével, és megzavarja a mindennapi tevékenységeket”.
Lehetőségeink sajnos meglehetősen behatároltak e zavaró tünet terápiájában. Ez részben azzal magyarázható, hogy az általános gyengeségérzés egy összetett, több tényezőre visszavezethető jelenség. Az elmúlt években jelentősen bővültek a rákbetegeknél jelentkező fáradtságérzés kialakulásában szerepet játszó többszörös mechanizmusokkal kapcsolatos ismereteink. A rosszindulatú daganatok e tünetének súlyosságát a tumor által termelt anyagokés a gazdaszervezet citokinjei éppen úgy befolyásolják,mint a sugárkezelés és a kemoterápia közvetlen hatása, a cachexia, az általános állapot hanyatlása, az opioidokés egyéb gyógyszerek, a hypogonadismus, az anyagcserezavarok, az idült fertőzések, a hangulati eltérések (pl. szorongás,depresszió), a kognitív változások vagy a krónikus anaemia. Adott beteg esetében erősen valószínűsíthető, hogy bizonyos időpontban több mechanizmus is működik egyidejűleg, illetve a betegség előrehaladtával vagy a terápia lezárásához közeledve a fő tényezők összetétele is változik.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.