hirdetés

Prof. dr. Fazekas Tamás cikkei

  #1
2011-08-12 13:34:00

A pitvarfibrilláció a kardioembóliás stroke fő oka. A tromboembóliás események profilaxisa az egyéni kockázat figyelembevételével, acetil-szalicilsavval vagy K-vitamin-antagonistákkal történhet. Az orális alvadásgátló kezelés hatásosságát és biztonságosságát korlátozza a szűk terápiás ablak és az INR-értékek genetikai és táplálkozási tényezőktől, valamint gyógyszerkölcsönhatásoktól függő variabilitása. Az eddigiektől eltérő hatásmechanizmusú új alvadásgátló gyógyszerek ígéretes terápiás lehetőségeket kínálnak. A közlemény az apixaban, a rivaroxaban és a dabigatran pitvarfibrillációban való alkalmazásával kapcsolatos III. fázisú klinikai vizsgálatok (ARISTOTLE, ROCKET-AF, RE-LY) rendelkezésre álló eredményeit tekinti át.

Kulcsszavak: apixaban, dabigatran, orális antikoaguláció, pitvarfibrilláció, rivaroxaban, stroke

hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.