hirdetés

kommentár Dr. Somogyi Anikó cikkei

  #1
2009-05-01 00:00:00

A bizonyítékokon alapuló irányelvek a 2-es típusú diabetes mellitus (T2DM) kezelésével kapcsolatban három területre összpontosítanak: az életmód megváltoztatására, a kardiovaszkuláris kockázati tényezők erélyes kezelésére és a vércukorszint normalizálására (7% alatti hemoglobin A1c-szintre). A T2DM-re jellemző az inzulinrezisztencia, a csökkent inzulinszekréció és a máj fokozott glükózleadása; az egyes gyógyszercsoportok ezek közül egyre vagy többre hatnak. Első vonalbeli szernek a májban a glükózleadást csökkentő és a perifériás szövetek inzulinérzékenységét fokozó metformint tekintjük. A további választási lehetőségek: szulfonilureák, egyéb inzulinszekréció-fokozó szerek, alfa-glükozidáz-gátlók, tiazolidindionok. A vércukorszint normalizálása érdekében a frissen diagnosztizált T2DM-betegeknek akutan inzulin is adható, vagy az orális antidiabetikus szerek inzulinnal is kiegészíthetők. A napi többszöri inzulininjekcióval kezelt betegeket leszámítva kérdéses, hogy van-e haszna az otthoni vércukorszint-monitorozásnak.

hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.