Radiológiai eljárások gasztrointesztinális vérzés esetén – kezelés
Főbb tézisek:
- A sok különböző embolizációs anyag közül a spirálok – különösen a minispirálok – képviselik a leghatékonyabb és legbiztonságosabb technikát a gasztrointesztinális vérzések embolizációjában, mert egyesítik magukban a jó irányíthatóság, a tartós érelzárás és a csekély ischaemiás kockázat előnyeit.
- A rejtett gasztrointesztinális vérzések radiológiai kezelésében akut esetben a katéteres embolizáció az elsőként választandó kezelés. A vérzés ezzel a módszerrel szinte minden esetben megállítható.
Katéteres embolizáció
A diagnosztikus angiográfiás vizsgálat során kimutatott, vérzést okozó artéria szelektív katéterezése jó lehetőséget kínál arra, hogy a sérült ér lezárásával – embolizációjával – a vérzést megszüntessük. Az embolizációs anyag kisodródása miatt a bélelhalással járó ischaemia, az ér perforációja vagy a kezelés utáni tartós fájdalom rendkívül ritka szövődmény. A kezelés rövid távú és hosszú távú eredményessége egyaránt figyelemreméltó. Az elsődleges sikerarány 80–98%, másodlagosan pedig az esetek felében sikeres a kezelés. Ennek az eredményességnek azonban feltétele a legújabb katéteres embolizációs anyagok, a mikrospirálok (microcoil) alkalmazása, valamint a vizsgáló megfelelő technikai felkészültsége és tapasztalata. A korábbi években a katéteres beavatkozások 10–20%-ával kapcsolatban írtak le kritikus bél-ischaemiát. A gasztrointesztinális vérzés miatt katéteres embolizációval kezelt betegek túlélése több mint 13-szor akkora, mint a más módszerekkel nem kezelt vagy kezelhetetlen betegeké. Ez is bizonyítja a minimálisan invazív intervenciós radiológiai módszer eredményességét.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!