Automatikus adattovábbítás a hipertónia kezelésében
Kiváló eredményeket hozott a magas vérnyomás csökkentésében a közvetlen kommunikáción és adattovábbításon alapuló ConnectedCare365 program.
- Sóhelyettesítők a magas vérnyomás megelőzésében
- Hogyan befolyásolja a napi sóbevitel a halálozást?
- Korszerű hipertóniakezelés: a fix dózisú hármas kombinációk jelentősége
- Bizonyos típusú tachycardiában kedvező lehet a megasabb sóbevitel
- Mennyi nátriumot és káliumot fogyasszunk?
- A nátrium-bevitel korlátozása szívelégtelenségben
- Nátriumbevitel - túlzásoktól mentesen
- Távgondozásos vérnyomás- és a koleszterinszint csökkentés
- Vérnyomás monitorozás ideiglenes tetoválásokkal
- Vérnyomáscsökkentő kezelés 2-es típusú diabetesben – ördögi páros a parkettán
- Kardiológiai szűrővizsgálatok és állapotfelmérés
A Chicagóban megrendezésre került Hypertension Scientific Sessions 2024 konferencián kerültek bemutatásra az American Heart Association kutatóinak eredményei, amelyek szerint terápiarezisztens hipertóniában szenvedő felnőttek 74%-ánál egy éven belül sikerült a vérnyomást 140/90 Hgmm alá szorítani a ConnectedCare365 program segítségével – ez a vérnyomás távoli monitorozását biztosító, gyógyszerészi interakciókkal kiegészített kísérleti program.
A konferencián bemutatott vizsgálatban olyan 140/90 Hgmm-nél magasabb vérnyomású betegek vettek részt, akiket vesebetegségekre szakosodott klinikákon láttak el. A ConnectedCare365 hipertónia-kezelési program Pennsylvania középső és északkeleti településein élő emberek számára biztosított távoli vérnyomás-monitorozást és más olyan eszközöket, amelyek információkat továbbítottak kezelőorvosaik felé. A betegeket egy központi monitoring centrumban, a ConnectedCare365-ön keresztül azonosították és regisztrálták, hogy biztosítsák az üzenetküldés zavartalanságát és a bőséges oktatást az eszközökkel és a betegkommunikációs alkalmazásokkal kapcsolatban. A program által kijelölt orvosok és gyógyszerészek közösen irányították a betegellátást, és segítettek a betegek gyógyszereinek beállításában.
Az otthoni vérnyomásmérő készülékekről származó adatok Bluetooth kapcsolaton keresztül először a betegek telefonjára telepített alkalmazásba kerültek, majd a rendszer innen a monitoring központba továbbította azokat. Itt az adatokat értékelték, és a kezelő orvosok a vérnyomáscsökkentő gyógyszereket ezek alapján írták fel és/vagy ennek megfelelően módosították a gyógyszerelést. A második hat hónap során az értesítéseket először a gyógyszerészeknek továbbították, akik egy távgyógyászati együttműködési megállapodáson keresztül közösen kezelték a vérnyomást. Amíg a betegek be voltak jelentkezve a programba, a monitoring központban egy élő chat funkció segítségével tudták felvenni a kapcsolatot ápolójukkal.
A program eredményei szerint a hatodik hónapra a betegek 67%-ának sikerült elérnie a <140/90 Hgmm alatti szintet legalább hat hónapra, a 12. hónapra pedig már a betegek 74%-ánál sikerült ezt a szintet elérni. Az American Heart Association és az American College of Cardiology 2017-es klinikai irányelve az 1. stádiumú magas vérnyomás küszöbértékét 130/80 Hgmm-ben, a 2. stádiumú magas vérnyomás küszöbértékét pedig 140/90 Hgmm-ben határozta meg. A szisztolés vérnyomás átlagosan havi 3,3 Hgmm-t csökkent azoknál, akiknek a kezdeti vérnyomásértékei meghaladták a 150/90 Hgmm-t; havi 2,4 Hgmm-t azoknál, akiknek a kezdeti értékei a 140-149/90-99 Hgmm közötti tartományban voltak; és havi 0,6 Hgmm-t mérséklődött azoknál, akiknek a kezdeti értékei 140/90 Hgmm-nél alacsonyabbak voltak.
A betegek 65%-ánál dokumentáltak távgyógyászati találkozókat, amelyek során a betegek közvetlenül beszélgettek a gyógyszerészekkel/orvosokkal a magas vérnyomás kezeléséről. A 12 hónapos vizsgálati időszak alatt a betegek 46%-ánál állították be a vérnyomáscsökkentő gyógyszert, 37%-uknál pedig új vérnyomáscsökkentő gyógyszert írtak fel. A betegek a vizsgálati időszak alatt kevesebb kórházi kezelésre szorultak, mint a megelőző 12 hónapban; a bejelentett sürgősségi osztályos látogatások számában azonban nem volt különbség.
“Tudjuk, hogy az otthoni vérnyomásmérést a betegek pontosan el tudják végezni, ami valóban segíthet abban, hogy részt vállaljanak saját egészségük megőrzésében. Az is jól ismert azonban, hogy ezek a saját maguk által mért vérnyomásadatok gyakran nem jutnak el a kezelőorvoshoz, ezért nagyon gyakoriak a késedelmek a gyógyszerek beállításában. A most bemutatott automatikus adattovábbítás és a közvetlen kapcsolat segíthet megoldani ezeket a problémákat” - fejtette ki Alexander Chang, a cikk első szerzője.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Remote monitoring and pharmacist helps improve hard-to-control blood pressure, research shows
Irodalmi hivatkozás:
Moderated Poster Presentation MP11 in Session MPS02 New Paradigm and Lessons learn from Hypertension Clinical Trials in 2024 is Friday, September 6, 2024 at 9:35 a.m. CT.