Új lehetőség diabéteszes lábszárfekély kezelésében
A metformin segíthet a krónikus sebek gyorsabb gyógyulásában és a kórházi ápolás lerövidítésében.
- Mágneses “aktív kötszer” diabéteszes sebek ellátására
- Elváltozások rehabilitációs intézményben élő beteg lábán
- A szemaglutid kardiovaszkuláris előnyei
- Berberin a "természet Ozempic”je?
- A diabetológia fejlődése az elmúlt tíz évben
- Mesterséges intelligencia segítheti az inzulinadagolást
- Cagrilintid + semaglutid a diabezitás megelőzésére
- A COVID-19 járvány és az 1-es típusú diabetes
- Orális inzulinadagolás mikromotoros minitablettákkal
- 1-es típusú diabetesz kialakulását késleltető szer
- Heti egyszeri adagolású bázis inzulin
- Neuropátia és hipoglikémia-veszély 1-típusú diabetesben
- Őssejt-transzplantáció 1-es típusú diabetesben
Az ACS Pharmacology & Translational Science folyóiratban szeptember 4-én jelent meg a Michigan State University kutatóinak cikke, amelyben a diabéteszes lábszárfekély egy olyan új lehetséges kezelési módjáról számoltak be, ami gyorsabb gyógyulást és rövidebb kórházi tartózkodást eredményezhet. A kutatók azt fedezték fel, hogy két gyakori cukorbetegség elleni gyógyszer - az injekcióval adagolt inzulin és a szájon át szedhető metformin - kombinációja növeli a metformin mennyiségét a seb helyén. Mivel a metformin felgyorsíthatja a sebgyógyulást, ez örvendetes hír lehet a világszerte 18,6 millió (az Egyesült Államokban 1,6 millió) ember számára, akiknél életük során diabéteszes lábszárfekély alakul ki.
“A lábszárfekélyekből exudátumokat gyűjtöttünk, majd elemeztük összetételüket” - fejtette ki Morteza Mahmoudi, a cikk egyik szerzője. “Az egyik dolog, amit észrevettünk a váladékok összetételében - amit eddig sehol máshol nem figyeltünk meg - a metformin jelenléte volt. Eddig a farmakológiai vizsgálatok nem találtak kölcsönhatást az inzulin és a metformin között. A mi vizsgálatunk viszont azt mutatja, hogy legalább közvetett szerepe lehet az inzulin és a metformin együttes adagolásának, azaz a metformin a seb területére kerülhet, ahol fokozza a szervezet gyógyulási képességét.”
A kutatók 25 cukorbeteg betegtől gyűjtöttek exudátumokat, amelyeket ultranagy nyomású folyadékkromatográfiával, valamint elektrospray ionizációs tandem tömegspektrometriával elemeztek. Az elemzés során 721 metabolitot azonosítottak, amelyek közül 402-t szigorú kritériumok alapján validáltak. A különböző sebek exudátumait erősen jellemző kulcsfontosságú metabolitok közé tartozik a betain, a tejsav, a karnitin, a kolin, a kreatin és a metformin (a 2-es típusú cukorbetegség széles körben alkalmazott első vonalbeli kezelése). Ezek a molekulák közismerten befolyásolják a sebgyógyulási folyamatokat, például a kollagénszintézist, az angiogenezist és a gyulladás modulációját. Az olyan hatóanyagok, mint a metformin és a beclometazon jelenléte a váladékban jelentős farmakodinamikai kölcsönhatásokra utal, amelyek befolyásolhatják a sebgyógyulást. A szisztémásan alkalmazott inzulin és metformin együttes használata jelentősen megnövelte a metformin koncentrációját az exudátumokban.
“Eredményeink jelentős hatással lehetnek a krónikus sebek gyógyításának megközelítésére” - összegzett Mahmoudi. „Például, ha egy betegnél krónikus seb alakul ki, az inzulin és a metformin szinergikus szerepe hasznos lehet. Egy másik vonatkozás, hogy a sebkötöző anyagok fejlesztői is figyelembe vehetik ezeket a kölcsönhatásokat a váladékos sebekre fejlesztett kötszerek kialakítása során, mivel ez növelheti alkalmazásuk biztonságosságát és terápiás hatásosságukat.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Insulin and metformin combo aids diabetic foot ulcer healing, new study finds
Analysis of Biogenic Amines and Small Molecule Metabolites in Human Diabetic Wound Ulcer Exudate
Irodalmi hivatkozás:
Lisa Gould et al, Analysis of Biogenic Amines and Small Molecule Metabolites in Human Diabetic Wound Ulcer Exudate, ACS Pharmacology & Translational Science (2024). DOI: 10.1021/acsptsci.4c00418