Őssejt-transzplantáció 1-es típusú diabetesben
Két, 1-es típusú diabetesben szenvedő beteg vércukor-szabályozása javult a kísérleti allogén őssejt-eredetű VX-880 nevű sziget-sejtek beültetésével.
Már ismert, hogy az elhunytakból származó pancreas Langenhans-szigetsejtjek átültetése felszámolja súlyos hipoglikémiát és javítja az 1-es típus diabetesben szenvedő betegek glikémiás kontrollját, de az átültetett anyag mennyisége korlátozott, minősége vegyes volt. A humán pluripotens sejtekből származó „szigetsejtek” viszont egy más lehetőséget képviselnek: az őssejt-eredetű sziget-sejtek konzisztenciájukban, megbízhatóságukban jobb eredményekre vezethetnek, mint az elhúnytakból származóak. A vizsgálók a betegekbe a Vertex Pharmaceuticals által előállított kísérleti allogén őssejt-eredetű VX-880 nevű sziget-sejtjeit ültették be, és egyikük teljesen inzulin-függetlenné vált a transzplantáció után 9 hónappal.
A beavatkozás előtt mindkét személy már többször szenvedett el váratlan és súlyos hipoglikémiát (az 1. beteg 7-szer, a 2. beteg 3-szor), ami elég súlyos volt ahhoz, hogy egy ilyen őssejt-eredetű sziget (islet) beültetésével, és az „idegen” anyag befogadását elősegítő immun-szuppressziós kezeléssel járó kockázatnak tegyék ki őket. Az immunoszuppressziós kombináció tartalmazta az indukciókor alkalmazott lymphocyta-depléciót, melyet a vesetranszplantációnál is használt két standard szer fenntartó adagolása követ, és jól tolerálható. Ugyanakkor tudni kell, hogy a legtöbb, inzulinnal jól karbantartható 1-es típusú diabetesben az immunszuppresszió kockázata magasabb elérhető haszonnál.
Az első beteg egy több mint 40 éve 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő 64 éves férfi volt, a beültetés után 9 hónappal nem igényelt inzulint, a hemoglobin A1c szintje a normál tartományban volt. A másik beteg egy 10,7 éve 1-es típusú diabetesben szenvedő 35 éves nő volt, akinél a beültetés után 5 hónappal 30%-kal csökkent az inzulin-igény, jelentősen megnövekedett a normál célértéken belüli vércukorszint. Mindkét betegnek a megcélzott VX 880-as adagnak csak a felét adták be. A most közölt adatok az 1. beteg esetén a 270 napos, a 2. beteg esetén a 150 napos állapotra vonatkoznak. A két beteg adatait (a Vertex Fázis I/II, nyílt VX880 vizsgálat adatait) az American Diabetes Association (ADA) évenkénti tudományos találkozóján ismertette 2022. június 6-án Dr. James F. Markmann (Massachusetts General Hospital, Boston).
Kiinduláskor egyiküknél sem volt mérhető a C-peptid érték. A vegyes-táplálék tolerancia próba során az 1. beteg „robosztus” C-peptid reakcióval válaszolt a 90. napnál, ami a 180. napig növekedett. Az érték később süllyedt, de 270 nap után még mindig mérhető volt – valószínűleg a megjavult inzulin-érzékenységnek köszönhetően. A 2. betegnél szintén emelkedett a C-peptid-szint a 90. napig, javult a glukóz „disposal”.
Az 1. betegnél a 180. napra a kezdeti 8,6%-ról 6,9%-ra csökkent a hemoglobin A1C érték, ami a 270. napon az igen figyelemre méltó 5,2% volt. A 2. betegnél 7,5%-ról 6,4%-ra esett vissza az 57. napra, de a 150. napra visszatért 7,1%-ra.
Mindkét betegnél jelentősen csökkenthető volt az inzulin adagja. Az 1. betegnél több mint 90%-kal lehetett az adagot csökkenteni: a kindulási 34 egységről a 90. napra 2,6 egységre volt csökkenthető. a 210. napon le lehetett állni az inzulinnal és a 270. napon a beteg elérte az inzulin függetlenség kritériumait. A 2. betegnél szintén szignifikánsan csökkent a szükséges inzulin adag: 25,9 egységről az 57. napra 18,7 egységre csökkent, majd a 150. napig stabilan 18,2 egységen maradt.
Bár az 1. betegnél a transzplantációt követő első napokban hat alkalommal is súlyos hipoglikémia állt be, azonban a 35. nap után ezek nem ismétlődtek. A 2. betegnél súlyos hipoglikémiás esemény nem történt.
Az egyéb történések a perioperatív szakban alkalmazott immunszuppresszív beavatkozások általános következményeinek feleltek meg. Az 1. betegnél enyhén emelkedtek a májfunkciós próbák, és az immunszuppresszió két súlyos következménye is megjelent: bőrkiütések, melyek spontán eltűntek, és a kezelés 186. napján bekövetkező kiszáradás, mely kórházi ellátást igényelt. A 2. betegnél minden mellékhatás enyhe, vagy közepes erősségű volt: leggyakrabban fejfájás és hipomagnesemia jelentkezett – ezek nem függtek össze a VX-880-nal.
Egy harmadik beteg most kapta meg a VX-880-at, de ő nem szerepel ebben a beszámolóban. Összesen 17 beteg bevonását tervezik, az FDA-val egyeztetnek a dózis-eszkalációs és egyéb kérdésekben.
Dr. Marlon Pragnell (ADA Research and Science alelnöke) kommentárjában csodálatosnak nevezte az eredményeket. Az 1-es típusú diabetesben szenvedőknek nincsenek a hasnyálmirigyben béta-sejtjeik, de az elhunytakból sem lehet megfelelő béta-sejteket nyerni.
Forrás:
Tucker ME. Stem cell transplants could be ’transformational’ in type 1 diabetes. Medscape Medical News > Conference News > ADA 2022, June 06, 2022.
American Diabetes Association 82nd Scientific Sessions: Abstract 259-OR. Presented June 6, 2022.