SARS-CoV-2 fertőzés és vércukorszint
Újabb adatok bizonyítják, hogy kezeletlen diabetesben súlyosabb lefolyású COVID-19 fertőzéssel kell számolni.
Egy retrospektív tanulmány szerint kezeletlen cukorbetegeknél és a magasabb vércukor-szinttel rendelkezőknél súlyosabb COVID-19-re és hosszabb kórházi kezelésre számíthatunk és várható gyógyulási arányuk is rosszabb azokhoz képest, akik diabetesét gyógyszeresen kezelik , és vércukorszintjük jól kontrollált– mondta el az American Diabetes Association 2021-es tudományos ülésén Dr. Sudip Bajpeyi (University of Texas, El Paso), a tanulmány vezetője.
Ezek az eredmények ismételten hangsúlyozzák a diabetes felismerésének, montirozásának, a vércukor normalizálásának fontosságát. Az ADA sajtótájékoztatóján az is elhangzott, hogy 122 millió amerikai szenved diabetesben vagy prediabetesben, és az USA-ban minden nap több mint 4000 személynél diagnosztizálnak diabetest. A COVID-19-ben elhunyt amerikai betegek 40%-a diabeteses volt, 10 kórházban fekvő COVID-os és diabeteses beteg körül 1 egy héten belül meghalt.
A szakirodalomban számos tanulmány igazolta a diabetes és a COVID-19 emelkedett kockázata közötti kapcsolatot, viszont viszonylag kevés adat van arról, hogy melyek a kezeletlen diabetes, vagy a rossz akut glikémiás kontroll következményei a fertőzésben. Jól ismert, hogy a rosszul kezelt diabetesnek súlyos egészségügyi következményei lehetnek, melyek között az életet veszélyeztető kísérőbetegségek is szerepelhetnek.
A retrospektív vizsgálatban az El Paso-ban (Texas, Mexikó határán) kezelt 364 COVID-19-es beteg kórlapját dolgozták fel. A betegek átlagos életkora 60 év, átlagos BMI-jük 30,3 kg/m² volt, 87%-uk hispán volt, akik2,4-szer nagyobb arányban halnak meg COVID-19-ben és 50%-kal több közöttük a diabetes, mint a fehér amerikaiak között.
Az akut glikémiás kontrollt a kórházi felvételkor észlelt éhomi vércukorszintből, a krónikus glikémiás kontrollt a hemoglobin A1c szintből állapították meg. A COVID-19 fertőzés súlyosságát a beteg légzés-frekvenciáján, vérnyomásán, mentális státuszán alapuló Sequential (Sepsis-Related) Organ Fauilure Assessment (qSOFA) alapján becsülték.
A COVID-19 jóval súlyosabb, a fertőzés miatti kórházi tartózkodás szignifikánsan hosszabb azoknál a betegeknél, akiknél nem kezelt diabetes állt fenn azokhoz képest, akik cukorbetegségük miatt gyógyszeres kezelésben részesültek. A qSOFA nem kezelt diabeteses betegeknél 0,22, kezelt diabeteses betegeknél 0,44 volt. A kórházi bentfekvés ideje nem kezelt diabetesben 10,8 nap, kezelt diabetesben 8,2 nap volt. Az ADA kongresszuson látható elektronikus poszteren az is szerepelt, hogy akut hiperglikémiában volt a legsúlyosabb a COVID és a leghosszabb a kórházi tartózkodás. Az átlagos qSOFA érték normál vércukor és normál HbA1c mellett nagyjából 0,2 volt, míg 126 mg/dl (7,0 mmol/l) vércukor fölött, illetve 6,5% A1c alatt 0,6 körül alakult.
Dr. Rodolfo J. Galindo (Emory Healthcare System, Atlanta) elmondta, hogy a tanulmány eredményei összhangban vannak azokkal az előzetes megfigyelésekkel, hogy a kórházi kezelés során észlelt hiperglikémia diabetesben (és diabetes nélküli esetekben is) jelzi, hogy a betegség rosszabb lefolyású lesz, és magasabb halálozással jár. „A hiperglikémiát aggresszíven kell kezelni – függetlenül a diabetes diagnózisától, vagy a HbA1c értéktől”- figyelmeztetett Dr. Galindo. A betegeket a kórházi elbocsájtás után is javasolt követni, mivel a „stressz-hiperglikémiás” (egy akut betegség során megemelkedett vércukorszintű) betegek kb. 30%-ánál egy éven belül valóban diabetes jelenik meg, és még az is elképzelhető, hogy a COVID-19 betegség után ez még nagyobb arányú.
Forrás:
Bowser AD. More data link unmanaged diabetes, high glucose to severe COVID-19. Medscape Medical News > Conference News > ADA 2021, June 27, 2021.
Press Release, ADA 81th Scientific Sessions, Virtual, June 25-29, 2021.