A sztatinok jótékony hatása COVID-19-ben
Négy újabb vizsgálat eredményei szerint a sztatinkezelés mellett 30%-kal csökken a COVID-19 fertőzés súlyos, vagy végzetes kimenetelének kockázata.
A The American Journal of Cardiology-ban 2020. augusztusában online megjelent meta-analízis Az elemzésben az idén júliusban e tárgyban megjelent közlemények közül négynek az adatait tartalmazza. Az elemzésbe olyan eset-kontrollos tanulmányokat vettek be, amelyekben igazolt COVID-19 fertőzötteket vizsgáltak, és elegendő összehasonlítható adatot tartalmaztak a sztatin használók és nem használók súlyos betegségeiről, illetve halálozásáról. Az ilyen megfontolások alapján kiválasztott, összesen 8990 COVID-19 beteget tartalmazó négy vizsgálatból egyet „közepes”, hármat „jó” minőségűnek ítéltek (ezek nagyszámú beteget tartalmaztak és a különböző zavaró tényezőket jelentős mértékben igazították). Dr. Syed Shazad Hasan (University of Huddersfield, UK) és Chia Siang Kow (International Medical University, Kuala Lumpur, Malaysia) kimutatták, hogy a sztatint szedő betegek körében szignifikánsan csökkent a súlyos, vagy halálos kimenetű COVID-19 betegség a sztatint nem szedő COVID-19 betegekhez képest (összesített kockázati arány [HR]: 0,70, 95%CI 0,53-0,94). Az összesített 30%-os kockázat-csökkenésre alapozva elvetették azt a felvetést, hogy „a sztatinok használata veszélyekkel járhat COVID-19-ben, sőt állításuk szerint a sztatinok mérsékelt-, vagy magas hatáserősségben való használata COVID-19-es betegben valószínűleg kedvező hatású. Olyannnyira, hogy az eredményeken alapján a sztatinokat is a COVID-19 lehetséges gyógyszerei közé sorolnák. Természetesen a szerzők is tisztában vannak azzal, hogy prospektív vizsgálatok szükségesek az eredmények igazolásához és egy COVID-19-ben megfelelő sztatin-adagolás kialakításához.
Dr. Yibin Wang (David Geffen School of Medicine, University of California, Los Angeles) megjegyezte, hogy a legtöbb régebbi klinikai feldolgozás is arról számolt be, hogy a sztatinok használata előnyös és biztonságos COVID-19 megbetegedésben „ A négy megjelent vizsgálat igen egyszerű meta-analízisében következetesen igazolódott, hogy a sztatinok alkalmazásának védő (vagy legalábbis közömbös) hatása van a COVID-19 betegség súlyos komplikációval vagy halálozásával szemben.”
Mindazonáltal maradtak kérdések is
Dr. Wang szerint nem vitás, hogy a sztatin kezelés folytatása COVID-19 betegségben biztonságos, de a továbbiakban meg kell majd határozni. hogy a sztatin adagolás mennyiben alkalmas a COVID-19 betegek standard kezelésének kiegészítésére – függetlenül a beteg lipidémás státuszától. Mivel a sztatin kezelés számos kedvező, többek között gyulladás-ellenes és citoprotektív hatását inkább hosszan tartó adagolás esetén figyelték meg, prospektív, randomizált vizsgálatokkal lehetne igazolni, hogy a sztatinok miképp befolyásolják a COVID-19 mérsékelt vagy súlyos tüneteit. Mivel e szerek biztonságosak és olcsók, célszerű lenne széles körben megvizsgálni, alkalmasak-e a súlyos szövődmények és halálozás csökkentésére COVID-19-ben.
Dr. Guillermo Rodrigez-Nava (AMITA Health Saint Francis Hospital, Evanston, Illinois) volt az ebben a meta-analízisben szereplő egyik vizsgálat vezető szerzője. Ebben a retrospektív, egyetlen centrumra korlátozódó vizsgálatban megfigyelték, hogy idős, intenzív részlegen kezelt COVID-19 betegeken atorvastatin adagolás mellett lassult a fertőzés progressziója. A COVID-19 különböző gyógyszeres kezelésének lehetőségeivel kapcsolatban világszerte százával folyó klinikai vizsgálatok kiterjednek az atorvastatin hatásosságának felderítésére is, de az eredmények csak lassan, folyamatosan érkeznek.
Források:
Brooks M. Statins linked to reduced mortality in COVID-19. Medscape Medical News. August 28, 2020.