D-vitamin és a COVID-19 betegség
A szerzők 20 európai ország adatait elemezve azt találták, hogy a D-vitamin hiány a COVID-19 betegség kialakulásának és halálozásának jelentős kockázati tényezője.
A szerzők abból a feltételezésből indultak ki, hogy a D-vitamin védő szerepet játszhat a SARS-CoV-2-fertőzések esetében. Korábbi tanulmányok azt mutatták, hogy a koronavírus spike fehérjéjének kötőhelyéül szolgáló ACE2 receptor magasabb szintje esetén a COVID-19 betegség kimenetele kedvezőbb. A tüdőt a több ACE2 receptor védi az akut károsodástól, a D-vitamin (1,25-dihidroxi-D3-vitamin, kalcitriol) pedig fokozza az ACE2 receptor expresszióját az ACE2/Ang (1–7)/MasR tengelyen keresztül [redox.2019.101295].
Azt vizsgálták, hogy van-e összefüggés az egyes országokban az átlagos D-vitaminszint és a COVID-19 esetek száma illetve a betegség okozta mortalitás között. Az egyes országok átlagos D-vitaminszintjeit szakirodalmi adatok alapján határozták meg. A COVID-19 egymillió lakosra jutó esetszámát és a betegség okozta egymillió főre jutó halálozást az egyes országokban a rendelkezésre álló adatbázisokból vették.
A (t-próbával végzett) statisztikai elemzéseket alapján igen erős szignifikáns összefüggés volt az átlagos D-vitaminszint (átlag: 56,79 nmol/l, szórás: 10,61) és a COVID-19 egymillió főre vetített esetszáma (átlag: 259,95, szórás: 298,732, t-érték = -3,03947; p-érték = 0,004274), valamint az betegség okozta egymillió főre eső mortalitás között (átlag: 5,963936, szórás 15,13207, t-érték = 12,29871; p-érték <0,00001).
Bár a szerzők a torzítások csökkentése érdekében csak európai országokat vizsgáltak, további korlát lehet, hogy az országonkénti esetszámot befolyásolta az elvégzett tesztek száma, ezért a D-vitamin potenciális védő szerepét jobban mutatja a betegségből eredő mortalitási arány.
Lips és munkatársai a European Journal of Endocrinology-ban márciusban megjelent tanulmányukban az európai és közel-keleti országok D-vitamin státuszát azt találták, hogy az átlagos szérum D-vitamin szintre idős emberekben az északi európai országokban 45 nmol/l, Spanyolországban 26 nmol/l-t mértek, míg Olaszországban 28 nmol/l (a 70 évesnél idősebb nők 76%-ánál nem érte el a 30 nmol/l-t), a svájci alatt ápolási intézményekben pedig csak 23 nmol/l. Mint ismeretes Spanyolországban és Olaszországban nagyon sok a COVID-19-beteg, és mint mindenütt, ott is az idősebbeknél a legnagyobb a morbiditás és mortalitás kockázata.
Martineau és mtsai már 2017-ben leírták a BMJ-ben, hogy metaanalízisük szerint a D-vitaminpótlás biztonságos és védő hatású akut légzőszervi fertőzések ellen. A D-vitamin pótlása súlyos D-vitaminhiány esetén járt a legtöbb előnnyel.
A D-vitaminszint és a COVID-19-esetek száma, és még inkább a fertőzés okozta halálozás között szignifikáns összefüggés áll fenn. A D-vitaminról már korábban is számos esetben kimutatták, hogy védő szerepe van az akut légzőszervi fertőzésekkel szemben, és használata biztonságosnak. A D-vitamin pótlása hasznos lehet a SARS-CoV-2-fertőzés elleni védekezésben, különösen a leginkább veszélyeztetett, legsérülékenyebb és leginkább D-vitamin hiányos idősebb korosztályban.
Forrás:
1. https://www.researchsquare.com/article/rs-21211/v1
5. https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries. Accessed 20th March 17.1