Berberin a "természet Ozempic”je?
A növényi eredetű, a hagyományos kínai orvoslásban használt berberin egyre nagyobb népszerűségnek örvend a közösségi médiának köszönhetően.
A közösségi média influencerei "Nature's Ozempic"-nek titulálva népszerűsítik a vegyületet, azt állítva, hogy szedésének köszönhetően fogytak. A TikTok-on a #berberberine hashtag a cikk írásakor több mint 77 millió megtekintéssel rendelkezik. A kapható berberin sárgás-narancsos por formájában kerül kapszulában, vagy tablettába keverve kapható. Különböző növények, köztük az aranyvessző és a borbolya gyökereiből, szárából és leveleiből vonják ki. Használatát emellett az inzulinrezisztencia, a policisztás petefészek szindróma, sőt a rák ellen is hirdetik, de az egészségügyi szakértők figyelmeztetik a potenciális felhasználókat, hogy nincsenek szilárd bizonyítékok a vegyület hasznosságáról. A berberin online népszerűségére reagálva a National Center for Complementary and Integrative Health (Nemzeti Kiegészítő és Integratív Egészségügyi Központ) is figyelmeztetést adott ki, amely szerint "nincs elég szigorú tudományos bizonyíték annak megállapítására, hogy hatékony-e".
Szilárd bizonyítékok hiánya
A szakemberek egyetértenek azzal, hogy a fogyásra gyakorolt hatásával kapcsolatos állítások nem támaszthatók alá a jelenleg rendelkezésre álló szakirodalmi bizonyítékok alapján.
A berberin elhízásra gyakorolt hatását értékelő 12 randomizált, kontrollált vizsgálat áttekintése arra a következtetésre jutott, hogy a kezelés mérsékelten csökkentette a testsúlyt. A bevont vizsgálatok csak néhány hónapos időtartamra vonatkoztak, kis létszámú résztvevőkkel, és nem a súlycsökkenés volt az az elsődleges kimenetel.
Egy másik, 35 - többnyire állatokon és emberi sejteken végzett, ki esetszámú - vizsgálatot tartalmazó áttekintés arra a következtetésre jutott, hogy a berberin ígéretesnek bizonyult a vércukorszint csökkentésében. Egy külön vizsgálat megállapította, hogy a berberin kezelés valójában növelte a patkányok testsúlyát és étvágyát. Az, hogy a berberin pontosan hogyan váltja ki ezeket a hatásokat, nem teljesen világos. Számos tanulmány az AMP-aktivált protein-kináz aktiválására utal, amely patkányoknál javítja a glükóztoleranciát. A metformin, a 2-es típusú cukorbetegeknél a glikémiás kontroll javítására használt gyógyszer hasonló módon működik. Más kutatók a berberin és a bélmikrobiom közötti kapcsolatot feltételezik a 2-es típusú cukorbetegségre és a fogyásra gyakorolt hatásánakhátterében, bár az ezt a kapcsolatot alátámasztó klinikai adatok bizonytalanok.
Kísérletezés a berberinnel
Annak ellenére, hogy nincsenek a berberin testsúlykezelésre és elhízásra való felhasználását alátámasztó bizonyítékok, úgy tűnik, hogy az érdeklődés növekszik iránta. Ennek egyik oka az lehet, hogy az életmódbeli beavatkozások a legtöbb elhízott ember számára nem elegendőek ahhoz, hogy jelentős mértékben képes legyen lefogyni. A másik, hogy az újonnan felfedezett testsúlycsökkentő szerek hozzáférhetősége korlátozott, ára magas.
A táplálékkiegészítő körüli felhajtás nem is olyan meglepő. A 2019-2023-as Nemzeti Egészség- és Táplálkozásvizsgálati Felmérés (NHANES) adatai szerint az Egyesült Államokban a felnőttek mintegy 42%-a elhízott, ami arra utal, hogy komoly szükség van hozzáférhető gyógyszerekre az állapot kezelésére. A berberin recept nélkül kapható, és jóval olcsóbb, mint a legtöbb újabb, az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) által jóváhagyott, fogyókúrás célú gyógyszer. A Wegovy, az elhízás kezelésére engedélyezett szemaglutid akár 1300 dollárba is kerülhet csomagonként; az Ozempic, a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére engedélyezett szemaglutid pedig több mint 1000 dollárba kerülhet havonta.
Az amerikai kormányzati elszámoltatási hivatal jelentése szerint a fogyni próbáló felnőttek közül csak körülbelül 3% mondta, hogy vényköteles gyógyszert szed a fogyás érdekében. Ez a jelentés 2013-2016-os adatokat tartalmaz, tehát még azelőtti, hogy a Wegovy-t engedélyezték volna krónikus testsúlycsökkentés indikációban.
Az Ozempic vagy Wegovy a GLP-1 hormon hatását utánozva segítik az étvágy csökkentését. A szemaglutid hatékonyságát vizsgáló klinikai vizsgálat során a szert 68 héten keresztül szedő elhízott felnőttek, életmódbeli változtatásokkal kombinálva testsúlyuk körülbelül 15%-át veszítették el. Az FDA jóváhagyása ezen és három másik vizsgálaton alapult, amelyek hasonlóan jelentős súlycsökkenést mutattak ki. A vizsgálatok dokumentálják a gyógyszer szedésének számos, elsősorban gyomor-bélrendszeri jellegű mellékhatását is. A berberin rövid és hosszú távú hatásai ezzel szemben kevésbé egyértelműek, a klinikai vizsgálatok némelyike leggyakoribb mellékhatásként hasmenésről és gyomorpanaszokról számolt be, de más gyógyszerekkel való lehetséges kölcsönhatásokat nem ismerjük.
A berberin adagolása, formulái és minősége minden egyes vizsgálatban és termékben eltérő, mivel az étrendkiegészítőknek nem kell átesniük a gyógyszerhatóságok ellenőrzésén. A szabályozás hiánya miatt egyes vállalatok stimulánsokat adnak a berberinhez, hogy fokozzák annak esetleges fogyókúrás hatását. Ezek az adalékanyagok károsan befolyásolhatnak bizonyos egészségügyi állapotokat vagy mellékhatásokat, például szorongást okozhatnak.
Forrás: