hirdetés

Spotter: új eszköz a rákkutatásban

A génmutációk helyett a splicing mechanizmusát tanulmányozza az új kezelések kifejlesztését lehetővé tevő algoritmus.

hirdetés

A Nature Communications folyóiratban augusztus 15-én jelent meg a Barcelonában működő Center for Genomic Regulation kutatóinak cikke, amelyben arról számoltak be, hogy több száz új, potenciális rákkeltő gént fedeztek fel. Ezek az eredmények jelentősen bővítik a lehetséges terápiás célpontok listáját a daganatos betegségek megfigyelésében és kezelésében.

A rák elsődleges oka a génekben bekövetkező egy vagy több mutáció, melyek módosíthatják a fehérjék alakját és működését, megváltoztatva a sejtek normális funkcióit. A COSMIC, a világszerte legszélesebb körben használt rákmutációs adatbázis szerint jelenleg 626 olyan gént ismerünk, amelyek mutációja kontrollálatlan sejtnövekedést és azok túlélését okozza - ezek mindegyike kritikus gyógyszercélpont.

A most közölt tanulmány prognózisa szerint azonban a „nem mutációs” mechanizmusok ugyanilyen elterjedtek. A kutatók egy algoritmus segítségével 813 olyan gént találtak, amelyek egy gyakran figyelmen kívül hagyott molekuláris mechanizmus, a splicing változásai révén okozzák a rákos sejtek szaporodását, elburjánzását. A splicing az a folyamat, amikor a transzkripció során az mRNS-be átíródott nem-kódoló szakaszok, az intronok kivágásra kerülnek, hogy a fehérjék képződésének helyére, a riboszómára már csak a kódoló szekvencia jusson el. A mutációkhoz hasonlóan a splicing mechanizmusát is célba lehet venni gyógyszerekkel a betegség progressziójának megfékezése érdekében.

“Ha figyelembe vesszük az olyan nem mutációs mechanizmusokat, mint a splicing, akkor úgy gondoljuk, hogy kétszer annyi potenciális géncélpontja lehet a daganatos betegségek megfékezésének. Ezek nem a klasszikus értelemben vett onkogének, hanem a potenciális rákkeltő tényezők egy teljesen új osztályát képviselik, amelyeket monoterápiás eszközökkel vagy akár a már meglévő stratégiákkal szinergiában lehet megcélozni. Ez egy hihetetlenül izgalmas új határterület, amelyen új felfedezéseket tehetünk” - nyilatkozta Miquel Anglada-Girotto, a tanulmány társszerzője.

A tanulmány kevés átfedést talált a splicing révén rákot okozó gének szűkített listája és a mutálódott rákkeltő gének jegyzéke között: a tanulmányban azonosított géneknek csak mintegy tizede (74, azaz 9,1%) szerepelt a COSMIC adatbázisban is. A túlnyomó többség (508, azaz 62,5%) olyan potenciális rákkeltő gén volt, amelyeket eddig figyelmen kívül hagytak, mert nem illeszkedtek a daganatos betegségek hagyományos, mutációcentrikus modelljébe.

“Ez arra utal, hogy a splicing egy nagyrészt független onkogén mechanizmus lehet, amely kiegészítheti a jól ismert mutációs útvonalakat. Arra is egyszerű a magyarázat, hogy eddig miért hagyták figyelmen kívül ezeket a potenciális célpontokat: a rákkutatás mindezidáig elsősorban a mutációkra összpontosított” - tette hozzá Anglada-Girotto.

A “spotter” algoritmus

A splicing egy olyan mechanizmus, amely daganatos betegség esetén károsodik. Amikor a normálisan működő sejtek fehérjéket állítanak elő, először DNS-t másolnak a génekből, és létrehoznak egy kezdeti utasításvázlatot. A sejtek a splicing segítségével kivágják a tervezet felesleges részeit (intronok), és összeragasztják a fontos információrészeket (exonok). A rákos sejtek viszont a splicing során bizonyos exonokat beillesztenek vagy kizárnak a fehérjék képzése során, és így egyetlen génből egy adott protein különböző változatait hozzák létre, amelyek közül néhány elősegítheti a rák növekedését, túlélését vagy gyógyszerrezisztencia kialakulásához vezethet. Ez segít a tumoroknak alkalmazkodni a különböző környezeti változásokhoz vagy stresszhatásokhoz, ami agresszívabbá és nehezebben kezelhetővé teszi a rákot.

A rákkutatás során korábban a szakemberek általában olyan specifikus splicing folyamatokra vagy olyan génekre összpontosítottak, amelyekről már eleve feltételezték, hogy részt vehetnek a rák kialakulásában. A jelen tanulmány viszont most egy szélesebb körű, “elfogulatlan” megközelítést alkalmazott, és szisztematikusan elemezte a splicing folyamatokat a teljes genomban, hogy új, potenciálisan rákot okozó splicing eseményeket azonosítson.

Ehhez a kutatók létrehoztak egy “spotter” nevű algoritmust. A modell hatalmas mennyiségű genetikai adatot nézett át, hogy kiszúrja, mely exonokat választják ki a rákos sejtek a splicing során a növekedés elősegítésére. A spotter számos különböző típusú rákos sejt adatait elemezte, hogy kiszúrja, mely exonok lehetnek fontosak a tumorsejtek túlélése szempontjából.

“A spotter nemcsak a potenciálisan rákkeltő exonokat tudja azonosítani, amelyeket aztán visszavezethetünk a génekhez, hanem azt is képes rangsorolni, hogy mely exonok fontosabbak, mint mások egy adott rákos mintában. Ezt felhasználhatjuk az egyes exonok kísérleti validálására, hogy az algoritmus által tett előrejelzések megerősítést nyerjenek” - foglalta össze a vizsgálat során alkalmazott módszert Anglada-Girotto.

Bár a “spotter” egy hatékony eszköz a potenciális rákkeltő gének splicing révén történő előrejelzésére, mégis csak egy prognosztikai modell. Annak érdekében, hogy meggyőződhessenek arról, előrejelzései a valós körülmények között is igazak-e, a kutatók 13 különböző ráktípusból származó, közel 7000 betegmintából álló nagy adathalmazt vizsgáltak meg. Köztudott, hogy a splicing jelentősebb szerepet játszik az agresszív, gyorsan növekvő rákokban. A kutatók a spotterrel tesztelték, hogy az algoritmus képes-e megtalálni a konkrét, burjánzásért felelős exonokat. Az algoritmus segítségével a találatokat nyolc exonra szűkítettek le, és olyan szintetikus gyógyszereket terveztek, amelyek a rákos sejtvonalaknak pontosan ezeket a splicing folyamatait célozták meg. A várakozásoknak megfelelően a gyógyszerek különösen hatékonyak voltak in vitro a gyorsan növekvő rákos sejtek ellen.

“A spotter segíthet abban, hogy a splicing rákban betöltött szerepének általános megértésén túl sokkal részletesebb térképet kapjunk arról, hogy a rákos sejtek a gének mely konkrét részeit térítik el. Egyben ez egy új módszer arra, hogy nagyon specifikus terápiás célpontokra találjunk rá” - fejtette ki Dr. Luis Serrano, a cikk egyik társszerzője.

A kutatók azt is tesztelték, hogy a spotter mennyire alkalmas a rák egy adott hatóanyagra, gyógyszerre adott válaszának előrejelzésére. A splicingben bekövetkező változások ugyanis azt is megváltoztathatják, hogy egy gén - és az általa termelt fehérje - hogyan reagál a terápiás molekulákra, hatóanyagokra. A tanulmány azt vizsgálta, hogy bizonyos exonok splicing folyamata hogyan befolyásolhatja a rákos sejtek érzékenységét ezekre a gyógyszerekre.

A kutatók ezért a spotter által adott prognózisokat nagy elemszámú vizsgálatokból származó adatokkal kombinálták, hogy azonosíthassák a hatóanyag-szenzitivitással asszociálható exonokat. Ezeket az adatokat olyan modellek létrehozására használták, amelyek előre jelzik, hogy egy rákos sejt hogyan fog reagálni egy adott gyógyszerre. A kutatók először 49 petefészekrákos beteg adatain tesztelték modelljüket, és megállapították, hogy az megbízhatóan meg tudja különböztetni, hogy mely betegek lesznek valószínűleg ellenállóbbak vagy érzékenyebbek a kemoterápiára.

“Ez az eljárás része lehet egy olyan kiegészítő stratégiának, amelynek célja az adott beteg egyedi rákbiológiai profiljának megértése, ami segíthet az onkológusoknak meghatározni a lehető legjobbat a rendelkezésre álló kezelések közül, így végső soron javítani tudjuk a betegek kezelési eredményeit” - összegzett Dr. Serrano.

A kutatóknak még le kell küzdeniük bizonyos korlátokat, mielőtt eredményeik átültethetők lennének a klinikai gyakorlatba. Az egyik ilyen, hogy bár a spotter azonosítani tudta a potenciális rákkeltő exonokat, ezek olyan előrejelzések, amelyek még széles körű kísérleti validálást is igényelnek a rákban betöltött szerepük megerősítéséhez. A tanulmányban néhány előrejelzést sejtvonalakon teszteltek, de a kutatóknak szélesebb körű validálást kell végezniük több ráktípus és betegminta bevonásával.

“A számítógépes előrejelzésektől és a sejtvonal-vizsgálatoktól időbe telik eljutni a hatékony klinikai kezelésekig. Mivel azonban a splicing folyamatát egyáltalán nem vizsgálták olyan széles körben, mint a mutációkat, még mindig rengeteg a feltérképezetlen terület, amelyek közül néhány felfedezés megváltoztathatja a daganatos betegségekről kialakított képünket és azok terápiás módszereit” - tekintett a jövőbe Dr. Serrano.

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Hundreds of new cancer driver genes predicted by algorithm

In silico RNA isoform screening to identify potential cancer driver exons with therapeutic applications

Irodalmi hivatkozás:

Miquel Anglada-Girotto et al, In silico RNA isoform screening to identify potential cancer driver exons with therapeutic applications, Nature Communications (2024). DOI: 10.1038/s41467-024-51380-z

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.