Kísérleti rákvakcina glioblastomára
A Brigham and Women’s Hospital kutatói új sejtterápiát fejlesztettek ki, a kialakult daganat elpusztítása mellett a rák elleni védőoltás szerepét is betöltve megakadályozza az új daganatok kialakulását.
A kutatók becslése szerint 2022-ben több mint 13 000 amerikainál diagnosztizálták a glioblasztómát – egyfajta agyrákot –. További kutatások pedig azt mutatják, hogy a glioblastoma diagnózisok aránya növekszik.
Jelenleg nincs gyógymód a glioblastoma nevű agydaganat gyógyítására, amelynek előfordulási gyakorisága növekszik. Általában a műtét, a sugárzás és a kemoterápia kombinációját vetik be a daganatok növekedésének lassítása érdekében.
A Brigham and Women’s Hospital kutatói most egy új sejtterápiát fejlesztettek ki, amely egyszerre pusztítja a már meglévő daganatokat, és egyben rákvakcinaként működve megakadályozza a daganatok újbóli kiújulását. A Science Translational Medicine-ben megjelent tanulmány szerint az új terápia tesztelése során ígéretes eredmények születtek a glioblastoma egérmodelljén.
Rák elleni védőoltások
Az elmúlt néhány évben rendkívül intenzív kutatások folynak a rák elleni vakcinák kifejlesztése érdekében. A rák elleni védőoltásoknak jelenleg két fő típusát vizsgálják az egyik típus a rák előfordulását akadályozza meg, a másik pedig a már kialakult daganatot kezeli és annak kiújulását akadályozza meg.
Az influenza vagy a COVID-19 elleni vakcinákhoz hasonlóan a rák elleni védőoltások is arra serkentik a szervezet immunrendszerét, hogy azonosítsa és elpusztítsa a potenciálisan káros sejteket. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) eddig két rákmegelőzési vakcinát hagyott jóvá egy humán papillomavírus (HPV) elleni és egy hepatitis B vírus (HBV) elleni vakcinát, és három rákellenes vakcinát: a pembrolizumabot (Keytruda) a hólyagrák kezelésére, a sipuleucel-T-t (Provenge) a prosztatarák kezelésére és a talimogene laherparepvec-et a melanoma kezelésére.
Jelenleg folynak a kutatások az emlőrák, a vastagbélrák, a tüdőrák és a leukémia elleni védőoltások kifejlesztésére.
Agyrák elleni vakcina
Az új tanulmány a glioblastoma egérmodelljét használta egy olyan kísérleti sejtterápia tesztelésére, amely képes a már kialakult rákos daganatsejtek eltávolítására és a daganatok kiújulásának megakadályozására.
Dr. Khalid Shah (Harvard Medical School és Harvard Stem Cell Institute) és csapata a rákos sejteket génterápia segítségével olyan sejtekké alakították, amelyek elpusztítják a daganatsejteket, és az immunrendszert az elsődleges daganatok elpusztítására és a rák megelőzésére serkentik. E sejtterápia során egyedülálló módon élő daganatsejteket használtak, szemben a legtöbb rákvakcinával, amelyek kifejlesztése inaktív daganatsejtekkel történik. Ezek a módosított terápiás tumorsejtek (ThTC-k) a sejtpusztítás és a daganatellenes immunsejtek tumorhoz áramlásának aktiválásával megszüntették az egerekben kialakult glioblastomát.
Új generációs vakcina
A szerzők szerint ez a terápia a glioblastomán kívül más rákos megbetegedések kezelésére is alkalmazható, és azt remélik, hogy három-öt éven belül már legalább egy ilyen rák elleni vakcinát a klinikumban is használhatunk. Jelenleg az autológ és allogén módosított tumorsejt-alapú vakcinák következő generációját fejlesztik, amely terápiás stratégia a tumor progressziójának, kiújulásának és metasztázisának megakadályozását célozza.
„Szeretnék több olyan állatkísérletet látni, amely más immunterápiákkal, például az ellenőrzőpont-gátlókkal való kombinálást vizsgálja, és hogy ez hogyan működhetne sugárzással és kemoterápiával kombinálva” – folytatta. "Az élő sejtes termékek előállítása jelentős akadályokkal és költségekkel jár, de idővel és erőforrásokkal leküzdhető."
Forrás:
Chen K, Reinshagen C, VanSchaik T.A et al: Bifunctional cancer cell–based vaccine concomitantly drives direct tumor killing and antitumor immunity. Science Translational Medicine 4 Jan 2023. Vol 15, Issue 677 DOI: 10.1126/scitranslmed.abo4778