Emlőrák elleni kísérleti vakcina
Az 1. fázisú klinikai vizsgálat új adatai szerint egy új, plazmid DNS-alapú vakcina, fokozott immunválaszt idézett elő előrehaladott stádiumú ERBB2-pozitív emlőrákban szenvedőknél.
Az emlőrák jelenleg a világon a leggyakoribb ráktípus. Az Egészségügyi Világszervezet szerint 2020-ban 2,3 millió nőnél diagnosztizáltak mellrákot, és több mint 7,8 millió nő volt életben, akiknél az elmúlt 5 évben mellrákot diagnosztizáltak. Az emlőrákok körülbelül 1%-a férfiaknál fordul elő, kezelése mindkét nem esetében ugyanazokat az elveket követi.
Az emlőráknak számos típusa létezik, ezért a kezeléseket az egyes daganattípusokra célzottan kell fejleszteni és alkalmazni. A Dr. Mary (Nora) L. Disis (University of Washington) és munkatársai által kifejlesztett kísérleti emlőrák elleni vakcina az ERBB2 (korábban HER2) kulcsfontosságú tumorfehérjével szemben vált ki erős immunválaszt. A kutatók eredményeiket a JAMA Oncology-ban tették közzé.
A kisérleti vakcinával elért eredmények
A nem randomizált egykarú, fázis 1. klinikai vizsgálatba 66 előrehaladott stádiumú ERBB2-pozitív emlőrákban szenvedő, 34-77 év közötti, beteget vontak be. A résztvevőket 10 µg, 100 µg vagy 500 µg dózisú plazmid DNS vakcinával oltották be havonta egyszer, három hónapon keresztül. A kutatók meghatározott időpontokban mérték a vér immunitását és a vakcina toxicitását, és a 16. és 36. héten a vakcina helyéről vett biopsziás minták segítségével értékelték a vakcina DNS-perzisztenciáját. A kutatók kétszer elemezték az adatokat – 2012 januárja és 2013 márciusa, valamint 2021 júliusa és 2022 augusztusa között.
A nagyobb, 100 µg-os és 500 µg-os oltóanyag-dózist kapó résztvevők erősebb immunválaszt mutattak, mint azok, akik 10 µg-os dózist kaptak, de nem volt szignifikáns különbség a 100 µg -os és az 500 µg-os adagokra adott immunválasz között. A DNS-perzisztencia az injekció beadásának helyén a legmagasabb vakcina dózis mellett volt a legnagyobb, és ez a DNS-perzisztencia gyorsabban gyengülő immunitással volt összefüggésben.
Az injekció beadásával kapcsolatos leggyakoribb mellékhatások enyhék voltak: a betegek 33%-a influenzaszerű tüneteket, 36%-a pedig fáradtságot észlelt.
A rák kezelése vakcinával
A jelenlegi mellrák-kezelések problémája az optimális kezelés utáni betegség kiújulása, aminek az lehet oka, hogy kis mennyiségű rákot nem fedeztek fel. „A vakcinák arra stimulálják a T-sejteket, hogy levadásszák a testben lévő maradék ráksejteket, és elpusztítsák azokat. A hatékony immunitás serkentése az egyetlen mód annak, hogy megtisztítsuk a szervezetet az összes mellrák sejttől” -mondják a szerzők.
„Ideális esetben természetesen jobb lenne minden rákot megelőzni, hogy ne legyen szükség a kezelésre. Már rendelkezünk néhány oltóanyaggal, amellyel bizonyos ráktípusok megelőzhetőek, ilyen például a hepatitis B elleni védőoltás, amivel a hepatocelluláris karcinóma, illetve a HPV elleni védőoltás, amivel pedig a méhnyakrákkialakulása ellen tudunk védekezni” – mondta kommentárjában Dr. Bhavana Pathak (Memorial Care Cancer Institute, California), aki nem vett részt a vizsgálatban.
Dr. Parvin Peddi (Saint John’s Cancer Institute, California) méltatta a vizsgálatot, mert ez az első olyan tanulmány, amely HER2-specifikus vakcinát vizsgál HER2-pozitív, áttétes emlőrákban szenvedő, remisszióban lévő betegekben. Bár ez egy korai vizsgálat, és az oltott betegeket nem hasonlították össze közvetlenül azokkal a betegekkel, akik nem kaptak vakcinát, a résztvevők túlélése a vártnál sokkal hosszabb volt.
Vakcinák más rákos megbetegedések ellen
Az önmagukban vagy más kezelésekkel együtt adott emlőrák elleni vakcinákkal kapcsolatos klinikai vizsgálatok körülbelül 25%-kal nőttek az elmúlt néhány évben. Sok csoport dolgozik az új generációs (next-gen) vakcinákon, a vakcinák bejuttatásának hatékony technológiáin és a megfelelő adjuvánsokon. Az UW Medicine Cancer Vaccine Institute-ban jelenleg mellrák-, petefészekrák-, vastagbélrák-, prosztatarák- és húgyhólyagrák elleni vakcinákat fejlesztenek. A Breast Cancer Now jelenleg olyan kutatásokat finanszíroz, amelyek célja egy, a kifejezetten a p53 fehérjét megcélzó új rákvakcina kifejlesztése.
A rák elleni vakcinák azonban még nem helyettesíthetik a kezelést. Bizonyított hatékonyságuk esetén eleinte nagy valószínűséggel a meglévő kezelésekkel együtt alkalmazzák majd azokat. Jelen vizsgálatot is csak emlőrákos betegeken végezték el, további tanulmányokra lesz szükség az elsődleges megelőzés lehetőségének felderítésére. Ha a vakcina által megcélzott fehérje egészséges sejtekben is megtalálható, fontos figyelni az autoimmun mellékhatásokra. Például a szívizom is expresszál HER2-őt. Bár jelen vizsgálatban nem számoltak be túlzott szívmellékhatásokról, fontos lenne ezt követni a nagyobb vizsgálatok során.
Azt is fontos kideríteni, hogy ezeknek a vakcináknak az előnyei mennyi ideig tarthatnak. Az immunválasz gyengül az oltás után, ezért fontos lenne tudni, hogy szükség lehet-e emlékeztető oltásokra egyes betegeknél.
Forrás
Mary L. (Nora) Disis et al: Safety and Outcomes of a Plasmid DNA Vaccine Encoding the ERBB2 Intracellular Domain in Patients With Advanced-Stage ERBB2-Positive Breast Cancer JAMA Oncol. Published online November 3, 2022. doi:10.1001/jamaoncol.2022.5143