Rákellenes vakcina
Megdöbbentő hatást értek el kísérleti egerekben egy daganatellenes vakcinával.
Egy vizsgálat alatt álló rákvakcinával drámai eredményeket értek el egerekben: különféle daganataik és áttétjeik is rendkívül jól reagáltak az oltóanyagra, ezért megindítják az anyag humán vizsgálatait is.
A kutatók szerint (Stanford University School of Medicine, California) 90 egérből 87 meggyógyult a daganatos betegségből, és a maradék három egérben létrejött kiújulások is jól reagáltak az ismételt kezelésekre. Az egerekben emlődaganatot, colon daganatot, melanomát és malignus lymphomát hoztak létre. Ezután közvetlenül a daganatokba olyan immun-kihívást képviselő anyagot injektáltak („in situ vakcinálás”), mely lokálisan T-sejtes immunválaszt váltott ki, mely aztán megtámadta az egér testében bárhol lévő daganatsejteket is.
Amerikai (Stanford University School of Medicine, California) kutatók a Science Translational Medicine 2018. január 31.-i számában megjelent vizsgálatukban egerekbe transzplantált és az egerek spontán kialakuló daganatait kezelték az anyaggal. A kétféle megközelítésre azért volt szükség, mert az egérbe transzplantált daganatok nem pontosan olyanok, mint az eredeti daganatok. A kísérlet során az egerekben emlő- és kolondaganatot, melanomát és malignus limfómát hoztak létre. Ezután közvetlenül a daganatokba olyan immun-választ indukáló anyagot injektáltak (in situ vakcinálás), mely lokálisan T-sejtes immunválaszt provokált, ezek a T-sejtek pedig megtámadták az egér testében lévő daganatsejteket, függetlenül a daganat elhelyezkedésétől és fajtájától.
Az immunterápia, és azon belül is elsősorban az immun ellenőrzőpont modulátorok sikerén felbuzdulva egyre inkább elképzelhetővé vált egy daganatellenes vakcina létrehozása. olyannyira, hogy az USA-ban már 2015-től forgalomban van egy olyan immunmoduláns szer talimogene laherparepves (T-VEC) néven, a melanoma kezelésére, amit szintén közvetlenül a daganatba kell fecskendezni. Prosztatarákban és áttétes kolorektális rákban is folynak ilyen irányú próbálkozások, de felmerült egy univerzális daganatellenes vakcina gondolata is.
A kutatók először megkeresték azt az immunstimuláns anyagot, mely lokálisan, közvetlenül a daganatba fecskendezve szisztémás antitumoros T-sejtes immunválaszt képes kiváltani. Úgy találták, hogy a toll-like receptor 9 (TLR9) ligandok a CD4 T-sejteken OX40 expressziót indukálnak a tumor közvetlen mikrokörnyezetében. A további kutatások során kiderült, hogy az agonista tulajdonságú anti-OX40 antitest szinergista hatású, és egy még nagyobb antitumoros immunválaszra serkenti a rendszert. A TLR9 ligand (CpG oligonukleotid) mikrogrammnyi mennyisége és egy anti-OX40 antitest együttese hatásosan képes kezelni a spontán emlőrákot és a távoli áttéteket egyaránt. A CpG és az anti-OX40 antitestből csak egészen kicsi adagok szükségesek, így elkerülhetők azok a toxicitások, melyek szisztémás beadáskor következnének be.
Az egér testének két helyére is limfómát transzplantáltak. Az egyik tumorba fecskendezték be a kombinációt, amelyre nem csak a kezelt terület, hanem a másik, távolabbi tumor is meglepően jól reagált. hasonló eredményeket kaptak a spontán daganat esetén is, A genetikailag emlőrákos egerekben spontán módon mind a 10 emlőpárnában kialakulhat a daganat. A kombinált anyagot egyetlen daganatos helyre beadva megelőzhető volt a többi tumor keletkezése és megnövekedett az állat élettartama. Az in situ vakcináció kolorektális tumorokban és melanomában is hatásos volt.
A vezető szerző, Dr.Levy szerint a vakcinálást már tervezik emberi daganatokban is: egy fázis 1 típusú vizsgálatot éppen most indítanak el limfómában. Ha kedvezőek lesznek az eredmények, más daganatokban is megindítják a vizsgálatokat.
Mivel az egérbe transzplantált daganatok nem pontosan olyanok, mint az eredeti daganatok, ezért a terápiát az egerek spontán emlőrákjában is kipróbálták. Dr. Levy szerint „egyedülálló módon a mesterségesen indukált daganatokkal szemben inkább a természetesen keletkezett, spontán daganatok reagáltak jól a kezelésre”.
A tanulmánytól független egyik szakértő, Dr. Joshua Brody (Lymphoma Immunotherapy Program at the Icahn School of Medicine at Mount Sinai in New York City) szerint ez a nagyon izgalmas vizsgálat igazolja a „smart immunkezelés” lehetőségét. A ma is alkalmazott immunterápiák (pl. a PD1/PDL1-gátló antitestek) számos daganatban használatosak, de sokféle immunsejtet aktiválnak, aminek a betegre nézve veszélyes autoimmun válasz lehet a következménye.
Egy másik szakértő, Dr. Takemasa Tsuji (Dept. of Immunology, Roswell Park Comprehensive Cancer Center, Buffalo, New York) szerint a tanulmány több daganatos modellben szerzett sok-sok impozáns adatot tartalmaz. Egészen meglepő, hogy egy kismennyiségű anyag beadása a távoli daganatokban is kedvező hatással jár. „Mivel a terápia eredményessége függ a tumorban már eleve meglévő antitumoros immunválasztól, így a megfelelő mennyiségű antitumoros immunsejt hiányában a kezelés hatástalan lehet. Ha ez a helyzet áll fenn, akkor kiegészítő immunkezeléssel kell serkenteni, hogy a tumorban az antitumoros immunsejtek összegyűljenek”.
Forrás: Medscape Medical News > Oncology