hirdetés

Új módszer a T-sejtek “feltöltésére”

Az új technikával szolid tumorok ellen is hatékony T-sejtes terápiák fejleszthetők.

hirdetés

A Cell folyóiratban szeptember 13-án jelent meg a Brigham and Women’s Hospital kutatóinak cikke, amelyben arról számoltak be, hogy a T-sejtek mitokondriumokkal való feltöltésével értek el fokozott tumorellenes hatást. A cikk időszerűségét az adja, hogy az adoptív T-sejt terápiák igen hatékonynak bizonyultak hematológiai malignitások kezelésében, de régóta fennálló probléma, hogy a szolid tumorok ellen kevéssé hatékonyak. Ennek egyik fő oka a daganatok mikrokörnyezete, ami kimeríti a T-sejteket: az ellenséges mikrokörnyezet drámaian lecsökkenti a T-sejtek mitokondriális aktivitását, ami nagy vonalakban ahhoz hasonlít, mintha egy autóból kifogyna az üzemanyag. Szolid tumorok esetén új módszerekre van tehát szükség a mitokondriális aktivitás fokozására és a T-sejtek feltöltésére.

A mostani kutatás során pontosan ezt a problémát próbálták megoldani, úgy tűnik, nagyon ígéretes eredményekkel: a kutatók egy olyan módszert fejlesztettek ki a T-sejtek feltöltésére, amelyben multipotens csontvelői sztrómasejtekből származó extra mitokondriumokkal látták el őket. A cikkben a kutatók arról számolnak be, hogy ezek a feltöltött T-sejtek a rák preklinikai modelljeiben fokozott daganatellenes aktivitást mutattak és egyértelműen csökkentek a kimerülés jelei, ami arra utal, hogy ez a technika segíthet a meglévő immunterápiák javításában.

“Ezek a feltöltött T-sejtek leküzdik az immunterápiás kezelések egyik alapvető akadályát azáltal, hogy behatolnak a tumorba, és a meddő küzdelmet folytató immunrendszert újra aktivitásra sarkallják” - nyilatkozta a cikk levelező szerzője, Dr. Shiladitya Sengupta. “A mitokondriumok biztosítják az üzemanyagot a T-sejtek számára, ezért a mi technikánk ahhoz hasonlít, mintha a T-sejteket az üzemanyagtöltő állomáshoz vinnénk, és feltankolnánk őket. A mitokondriumok átültetése az organellum alapú terápia hajnalát jelenti, amikor egy sejtszervecskét (organellumot) juttatunk egy sejtbe, hogy hatékonyabbá tegyük azt”.

“A T-sejtek mitokondriális működésének fokozására irányuló korábbi erőfeszítések bizonyos gének vagy útvonalak megcélzására összpontosítottak, de ezek a módszerek nem vezetnek eredményre, ha a mitokondriumok már károsodtak vagy egyszerűen diszfunkcionálisak. A mi megközelítésünk során teljes, egészséges mitokondriumokat juttatunk a sejtekbe. Ez a folyamat hasonló a szervátültetéshez - mint a szív-, máj- vagy veseátültetés -, de mikroszkopikus szinten, sejtszinten történik” - magyarázta az eljárás lényegét Dr. Luca Gattinoni, a tanulmány első szerzője.

A módszer kifejlesztéséhez a kutatók korábbi eredményeikre építettek, amelyek azt mutatták, hogy a rákos sejtek képesek az immunsejtek mitokondriumainak felszippantására olyan sejtek közötti nanotubulusokon, nanocsöveken keresztül, amelyeket a kutatók “apró csápokként” jellemeztek.

Ezen eredményekből kiindulva a csoport a Leibniz Intézet tudósaival együttműködve vizsgálta a csontvelő sztrómasejtjei (BMSC; bone marrow stromal cells) és a citotoxikus T-sejtek közötti kölcsönhatásokat. Változatos elektron- és fluoreszcens mikroszkópiás megközelítéseket alkalmazva megfigyelték, hogy a BMSC-k nanocsöveket nyújtottak az aktivált CD8+ T-sejtek felé, ép mitokondriumokat adományozva. Ez segített feléleszteni a T-sejteket, amelyek megnövekedett légzési kapacitást mutattak, ez pedig a fokozott anyagcsere jele.

A kutatócsoport azt is megvizsgálta, hogy a T-sejtek feltöltése hogyan hatott az immunfunkciókra. Amikor ezeket a sejteket melanoma egérmodellbe juttatták, szignifikánsan magasabb daganatellenes választ és hosszabb túlélési arányt mutattak a plusz mitokondriumokat nem tartalmazó T-sejtekhez képest.

De talán a legfontosabb eredmény, hogy a kutatók további kísérletei azt mutatták, hogy a feltöltött T-sejtek sejtek könnyen behatoltak a tumorokba, gyorsan szaporodtak, és extra mitokondriumaikat képesek voltak továbbadni a leánysejteknek, ahol hosszú ideig fenn is maradtak. A kutatók emellett felfedezték, hogy a feltöltött T-sejtek sejtek képesek túlélni a tumor kedvezőtlen mikrokörnyezetét. Ez azért fontos, mert a jelenlegi gyakorlatban alkalmazott CAR-T sejtek gyakran sérült mitokondriumokat fejlesztenek a tumor mikrokörnyezetében.

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Study finds 'supercharging' T cells with mitochondria enhances their antitumor activity

Intercellular nanotube-mediated mitochondrial transfer enhances T cell metabolic fitness and antitumor efficac

Irodalmi hivatkozás:

Intercellular nanotube-mediated mitochondrial transfer enhances T-cell metabolic fitness and antitumor efficacy, Cell (2024). DOI: 10.1016/j.cell.2024.08.029. www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(24)00956-5

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.