A pajzsmirigy alulműködés kezelése és a kognitív működés
A menopauzában lévő pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő nők a levothyroxin kezelés nyomán nem mutatnak kognitív hanyatlást a pajzsmirigybetegségben nem szenvedőkhöz képest.
A hypothyreosis elsődleges kezelését jelentő levothyroxin adásakor észlelt kognitív deficitet sokan a gyógyszer hatásának tulajdonították, azonban nem egyértelmű, hogy a kognitív hanyatlást az alapbetegség nem megfelelő kezelése vagy egyéb tényezők idézik-e elő.
A kutatók az Egyesült Államok hét központjából származó Study of Women's Health Across the Nation adatai alapján, több éven keresztül összehasonlították a levothyroxinnal kezelt és a pajzsmirigybetegségben nem szenvedő hypothyreosisban szenvedő nők kognitív funkcióit. A vizsgálatba vont betegek kognitív funkcióinak három aspektusát - a feldolgozási sebességet, a munkamemóriát és az epizodikus memóriát – átlagosan 13 éves követési idő alatt vizsgáltak. Értékelték a pajzsmirigy-stimuláló hormon kóros szintjének hatását is a kognitív eredményekre.
A 2033 bevont nő közül 227 (átlagéletkor 49,8 év) levothyroxinnal kezelt hypothyreosisban szenvedett, 1806 (átlagéletkor 50,0 év) pedig nem szenvedett pajzsmirigybetegségben; a premenopauzában vagy korai perimenopauzában lévő nők aránya a kiinduláskor magasabb volt a hypothyreosis csoportban (54,2% vs. 49,8%; P = 0,010).
A kiinduláskor a levothyroxinnal kezelt nőknél a feldolgozási sebesség (átlagos pontszám 56,5 vs. 54,4; P = 0,006) és a munkamemória (átlagos pontszám 6,8 vs. 6,4; P =0,018) magasabb értékeket mutatott, mint a pajzsmirigybetegségben nem szenvedőknél; az epizodikus memóriában azonban nem volt különbség a csoportok között.
A vizsgálati időszak alatt a csoportok között nem volt szignifikáns különbség a kognitív hanyatlásban.
A levothyroxinnal kezelt pajzsmirigy-alulműködésnek nem volt szignifikáns hatása a munkamemóriára vagy az epizodikus memóriára, bár a feldolgozási sebesség éves csökkenése megfigyelhető volt (P<0,001).
Az érzékenységi elemzések megállapították, hogy a pajzsmirigy-stimuláló hormon kóros szintje nem befolyásolta a kognitív eredményeket a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő nőknél.
Amikor tehát a levothyroxinnal kezelt pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő betegeknél kognitív hanyatlás észlelhető, a szerzők tanácsa szerint a tünetek okaként nem a hypothyreosis nem megfelelő kezelését kell hibáztatni, hanem a betegeket más betegségek irányában (pl. vashiány, B12-hiány, alvási apnoe, cöliákia) is ki kell vizsgálni.
A vizsgálatban szereplő kognitív tesztek nem voltak alkalmasak a kognitív funkciók minden aspektusának alapos értékelésére. A vizsgált populáció magasabb iskolai végzettsége védőfaktorként hathatott a kognitív hanyatlással szemben, ami torzíthatja az eredményeket.
Forrás:
Ettleson MD, Karavolos K, Burnett-Bowie S-AM et al. The Association Between Hypothyroidism and Cognitive Function Change in Women across the Menopause Transition: The Study of Women’s Health Across the Nation. Thyroid Published Online: 18 September 2024