Génterápia metakromatikus leukodisztrófia ellen
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a metakromatikus leukodisztrófia kezelésére szolgáló Libmeldy génterápiás készítményt.
- Újszülöttkori genetikai szűrés
- Öröklődő immunhiány sikeres génterápiás kezelése
- Őssejtterápia autoimmun kórképekben
- Gyermekkorban végzett hematopoetikus őssejt transzplantációk európai és hazai gyakorlata az EBMT adatai alapján
- Új utak Duchenne-izomdisztrófiában: a diagnózistól a terápiáig
- In vivo génszerkesztés
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) október 15-én pozitív véleményt fogalmazott meg a metakromatikus leukodisztrófia (MLD) kezelésére szolgáló Libmeldy génterápiás készítményre (kérelmező: Orchard Therapeutics (Netherlands) BV). A Libmeldy hatóanyagát a beteg gyermek saját őssejtjei alkotják, amelyeket úgy módosítanak, hogy az ARSA gén működő másolatait tartalmazzák. A készítményt egyetlen egyszer kell beadni intravénás injekció formájában. A Libmeldy 2007-ben már megkapta az EMA-tól a ritka betegségek gyógyszere (orphan medicine) minősítést.
A metakromatikus leukodisztrófiáról (MLD) röviden
A ritka örökletes betegségnek számító metakromatikus leukodisztrófia (MLD, metachromatic leukodystrophy) az Európai Unióban húszezer emberből 1-et érint, ami azt jelenti, hogy kevesebb, mint 25 ezer beteget tartanak nyilván. (A „ritka betegségek gyógyszere” minősítés kiadásának felső határa tízezer emberből 5.) Jelenleg nem létezik kielégítő terápia a betegség ellen, a betegek csak átmeneti tüneti kezelésekben részesülhetnek. Az MLD-t egy arilszulfatáz-A nevű enzim hiánya okozza, ami egyetlen gén hibás működésének következtében alakul ki. Az enzim nélkül a szervezetben, és különösen az idegrendszerben akkumulálódó szulfatidok progresszív neurológiai elváltozásokat okoznak. A betegséggel születő babák kezdetben egészségesnek tűnnek, ám egy- és kétéves koruk között fejlődésük megtorpan, mivel agyuk egy része sorvadni kezd, járási nehézségeik támadnak és értelmi képességeik fejlődése is lassul. Megfelelő kezelés hiányában a krónikus betegség halálos kimenetelű. Az MLD általában egészen korán, az első életévekben kezdődik, ilyenkor késői csecsemőkori (LI, late infantile), későbbi megjelenése esetén korai gyermekkori (EJ, early juvenile) formáról beszélünk. A Libmeldy ezen két forma ellen rendelkezik indikációval. A betegség felnőttkorban is kialakulhat, hasonló tünetekkel, a motoros és a kognitív funkciók fokozatos elvesztésével, ám ilyenkor a funkcióvesztés általában sokkal lassabban, fokozatosabban következik be, de a kór ugyanúgy gyógyíthatatlan, halálos kimenetelű.
A génterápiás készítményről, hatásosságáról és mellékhatásairól
A Libmeldy génterápiás készítmény esetében a beteg saját csontvelőjéből vagy mobilizált perifériás vérből CD34++ hematopoetikus őssejteket gyűjtenek, amelyeket a humán arilszulfatáz-A cDNS-ét tartalmazó lentivirális vektorral kezelik, azaz a hibás gén működő kópiáit viszik be. A sejteket infúzióval juttatják vissza a beteg szervezetébe, ennek hatására a szervezet várhatóan megkezdi a hiányzó enzim előállítását. A felgyülemlett szulfatidokat az enzim folyamatosan lebontja, így a tünetek enyhülnek, ideális esetben a beteg meggyógyul. Az eddigi tapasztalatok szerint minél korábban adják be a diagnózist követően a készítményt, annál hatásosabb a kezelés – itt a nehézséget az okozza, hogy a leghatásosabbnak akkor bizonyult a terápia, amikor még a tünetek megjelenése előtt sikerült beadni. Sajnos azokban a betegekben (és ez különösen az EJ, azaz korai gyermekkori formára vonatkozik), akiknél már tünetek észlelhetők, a kezelés jóval kevésbé bizonyult hatásosnak. Ilyen esetekben a motoros funkcióvesztés lelassult ugyan, de nem állt meg, a kognitív funkciókat viszont sikerült szinten tartani. Ezért az MLD EJ formájában a tudományos bizottságának ajánlása szerint a kezelés akkor lehet a legelőnyösebb, ha a még járóképes, és a érintetlen kognitív funkciókkal rendelkező beteg kapja.
A tapasztalt mellékhatások között a fertőzésekkel szemben csökkent ellenálló képesség (lázas neutropénia), a száj és az ajkak, valamint az emésztőrendszer gyulladása fordult elő. Ezek a mellékhatások azon kondicionáló szerek használatának következményei, amelyekkel a gyermeket felkészítik a Libmeldy alkalmazására. Mint általában a hematopoetikus őssejtekkel kapcsolatos beavatkozásoknál, elméletileg ebben az esetben is fennáll annak a kockázata, hogy a betegnél később különböző malignus elváltozások, például leukémia vagy limfóma kialakulásával kell számolni.
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) által az októberi ülésen adott pozitív vélemény a forgalmazási engedély kiadásának érdekében lefolytatott eljárás egyik legfontosabb állomása. A CHMP állásfoglalása most az Európai Bizottság elé kerül, és az intézmény dönt az uniós forgalomba hozatali engedély kiadásáról a CHMP pozitív véleményének kiadásától számított 67 napon belül. A termék alkalmazásával kapcsolatos részletes információkat az alkalmazási előirat (SmPC - Summary of Product Characteristics) tartalmazza majd, mely az Európai Unió összes hivatalos nyelvén elérhető lesz, amint az Európai Bizottság kiadja a forgalomba hozatali engedélyt. A forgalomba hozatali engedély kiadását követően az egyes uniós országok tagállami szinten döntenek majd a készítmény áráról és támogatásáról, figyelembe véve a gyógyszernek az adott ország nemzeti egészségügyi rendszerében betöltött várható szerepét, felhasználását.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Meeting highlights from the Committee for Medicinal Products for Human Use (CHMP) 12-15 October 2020
New gene therapy to treat rare genetic disorder metachromatic leukodystrophy
Gene Therapy Recommended for Full EU EC Marketing Authorization Review