hirdetés

Kényszerbetegségek hatékony kezelése

A kényszerbetegségek kezelési lehetőségeinek egymáshoz viszonyított hatékonyságát hálózatkutatással is elemzik.

hirdetés

A kényszerbetegségek kezelési lehetőségei majdnem olyan változatosak, mint a gondolatok és cselekedetek, melyektől az érintettek képtelenek szabadulni. A Lancet Psychiatry-ben megjelent hálózati metaanalízis megpróbált rendet teremteni ebben a káoszban.

A hálózati metaanalízisek különféle terápiákat hasonlítanak össze azzal a céllal, hogy meghatározzák hatásosságuk egymáshoz viszonyított mértékét. Természetesen az összehasonlítás annál nehezebb, minél több a rendelkezésre álló (és a tanulmányban vizsgált) terápia. Petros Skapinakisnek(University College London) és kollégáinak ezért nem volt könnyű dolga. A kényszerbetegségek kezelésére 1980 óta 17 eltérő kezelési lehetőség javasolt, melyeket különböző klinikai tanulmányokban vizsgáltak. A két terápia között lehetséges 136 összehasonlításból eddig csak 37-et végeztek el.

A tanulmányok többségében gyógyszereket vizsgáltak. A legtöbb közülük szelektív szerotonin visszavétel-gátló (SSRI) volt, illetve a triciklikus antidepresszáns klomipramin, ami kényszerbetegeknél különösen hatásos. Skapinakis ezt csak részben tudta megerősíteni. A Yale-Brown Kényszeres Tünetbecslő Skálán (Y-BOCS) a klomipramin 4,72 pontos javulást mutatott. Ez több mint amit a hat vizsgált SSRI ért el (3,42-3,60 pontot javítottak). A különbség azonban nem jelentős a klomipraminhoz képest.

A pszichoterápiák általában jobb eredményt értek el. A viselkedésterápiák Skapinakis számításai szerint 14,48 ponttal, a kognitív terápiák pedig 13,36 ponttal voltak jobbak a placebónál. A ma előnyben részesített kognitív viselkedésterápiák viszont csak 5,37 ponttal voltak csak jobbak, ami meglepően gyenge eredmény.

A Hypericum azonban csalódást okozott, az orbáncfűkivonat csak 0,15 ponttal ért el jobb eredményt, mint a placebo. Fontos megjegyezni, hogy a tanulmányban vizsgált pszichoterápiákat gyógyszeres kezelésekkel kombinálták. Ezért nem derül ki, hogy milyen erős a pszichoterápia hatása az SSRI vagy más gyógyszerek támogatása nélkül.

Ráadásul a metaanalízis a ma rendelkezésre álló terápiáknak csak egy részét vizsgálta. A kezelésekre nem reagáló pácienseknél antidepresszívumokat, memantint, riluzolt, ketamint, ondansetront, lamotrigint, topiramatot, pregabalint vagy gabapentint alkalmaznak. Viszonylag újnak számítanak a szomatikus terápiák: a mély agyi stimuláció, a transzkranális mágneses stimulálás, a limbikus műtét. A pszichológiai terápiákat mentális ismeretekkel, családterápiával, motivációs beszélgetésekkel, vagy intenzív fekvőbeteg pszichoterápiával egészítik ki. Ezen kívül számos kevert terápia létezik, például D-cikloszerin adagolása a viselkedésterápia hatásának erősítésére.

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.