Hajkiegyenesítő termék és veseelégtelenség
A glioxilsavat tartalmazó hajkiegyenesítő termékek használata a kalcium-oxalát kristályok vesében történő felhalmozódása miatt növeli az akut veseelégtelenség kockázatát
Miután egy fiatal nő esetén felmerült, hogy több epizódos vesekárosodásának oka egy hajkiegyenesítő termék, egy francia kutatócsoport állatokon tesztelte a gyanúba kevert kozmetikumot. Az eredményeket Dr. Emmanuel Letavernier, a párizsi Tenon Kórház nefrológusa egyértelműnek tartja, ugyanis a hajegyenesítő krém alkalmazását követő 24 órán belül az egerekben rendkívül súlyos akut veseelégtelenség alakult ki, és a szövetmintavételek kalcium-oxalát kristályok jelenlétét mutatták az összes vesetubulusban. Az eredményekről értesítették a francia Élelmiszer-, Környezetvédelmi és Munkahelyi Egészségvédelmi és Biztonsági Ügynökség illetékes osztályait már értesítették, és tekintettel a glikoxilsav helyi alkalmazással történő potenciális nefrotoxicitására, azt javasolják, hogy a felhasználók kerüljék azoknak a termékeknek a használatát, amik ezt a vegyületet tartalmazzák, sőt a The New England Journal of Medicine-ben megjelent levelükben egyenesen a forgalomból való kivonásukat javasolták.
A formaldehid kiváltása
A glikoxilsav nemrégiben került be bizonyos kozmetikai termékekbe (például samponokba, hajformázókrémekbe és hajkiegyenesítő termékekbe), gyakran az irritáló és valószínűleg rákkeltő formaldehid helyettesítésére. A giloxilsavat simító tulajdonságai miatt dicsérik, de nem tanácsos, hogy a fejbőrrel érintkezzen. A kutatók országos felmérést készítenek elő az ilyen termékek vesekárosodást okozó hatásának ellenőrzésére. Az aggodalomra okot adó jel az is, hogy többen beszámoltak arról, hogy a fodrászszalonból történő távozásuk után hányingerrel vagy hányással kísért fejbőr-irritációt tapasztaltak.
Hasonló esetekről már beszámoltak a szakirodalomban. Egy izraeli kutatócsoport nemrégiben 26 olyan beteget írt le (https://www.ajkd.org/article/S0272-6386(23)00006-9/fulltext) , akiket fodrászszalonokban végzett hajegyenesítés után akut vesekárosodás miatt kezeltek. A biopsziák kalcium-oxalát kristályokat mutattak ki a vesékben. Az izraeli kutatók a számos kozmetikai termékben (köztük a hajegyenesítőkben) fellelhető glikolsav hatására gyanakodtak, azonban gyanújukra nem találtak bizonyítékot.
A glikolsav biztonságos?
Egy hamarosan publikáció formájában is megjelenő második állatkísérlettel Letavernier és csapata ki tudta zárni a glikolsav vesekárosító hatását. A giloxilsavval ellentétben a glikolsav az egerek bőrére juttatva nem váltott ki oxalátkristályok képződést a vesékben, sem pedig akut veseelégtelenséget.
A levelezésben közölt francia klinikai eset egy 26 éves, kórtörténet nélküli nőre vonatkozik, akinél 1 év különbséggel három alkalommal alakult ki akut vesekárosodás. Kiderült, hogy mindegyik epizód röviddel egy marseille-i fodrászatban végzett hajegyenesítés után következett be.
A beteg arról számolt be, hogy égő érzést érzett a hajkezelés során. Fejbőrirritáció jelentkezett. Ezután hányást, hasmenést, lázat és hátfájást tapasztalt. Az elemzések mindegyik epizód során magas plazma-kreatininszintet mutattak ki, ami veseelégtelenségre utal. A CT-vizsgálat nem mutatott húgyúti elzáródásra utaló jeleket. A betegnek azonban volt egy kis veseköve. További vizsgálatok vér és leukociták jelenlétét mutatták ki a vizeletben. Proteinuria vagy húgyúti fertőzés azonban nem volt.
A vesefunkció minden egyes epizód után gyorsan javult. Az akut veseelégtelenség epizódjainak ismétlődése azonban hosszú távon a krónikus veseelégtelenség kialakulásának egyik fő kockázati tényezője. A fodrászatban a haj kiegyenesítésére használt krémet a kutatók megszerezték. Jelentős mennyiségű giloxilsavat tartalmazott, de glikolsavat nem.
Krónikus veseelégtelenség
A lehetséges nefrotoxikus hatásának feltárására 10 egeren végeztek vizsgálatot. Az állatokat két csoportra osztották, hogy az egyik csoportnál a terméket helyileg alkalmazták, a másik csoport egyedeinek bőrére egy aktív termék nélküli gélt (kontrollcsoport) kentek.
A terméknek kitett egerek vizeletében oxalátkristályok jelentek meg, a kontrollcsoportban lévő egereknél ezt nem tapasztalták. A vizsgálat megerősítette a kalcium-oxalát lerakódásokat a vesékben. A glikoxilsavnak való kitettség után a plazma kreatininszintje jelentősen megemelkedett. A glikoxilsav a felhámon való áthaladás után a vérben gyorsan glikoxiláttá alakul. A májban és valószínűleg más szervekben a glioxilát oxaláttá metabolizálódik, amely a vizeletben lévő kalciummal érintkezve kalcium-oxalát kristályokat képez.
A veseelégtelenséget okozó túlzott kalcium-oxalátkristályok olyan ritka állapotokban figyelhetők meg, mint a primer hiperoxaluria, amely a máj anyagcseréjét befolyásoló genetikai betegség, vagy az enterális hiperoxaluria, amelynek egyik oka, hogy a bél áteresztőképessége megnövekszik a természetben bizonyos növényekben előforduló anionnal, az oxaláttal szemben.