Műtéti szívkomplikációk előre jelzése
Egy vérvizsgálattal megjósolhatók a (nem a szívet érintő) műtétek után várható kardiális komplikációk.
- PoCT troponin-vizsgálat a szívinfarktus megállapítására
- Az alapellátásnak szüksége van a minőségbiztosított, finanszírozott betegközeli vizsgálatokra
- Laboratóriumi medicina a 21. században
- A C-reaktív protein kardiovaszkuláris betegségekben
- A biomarkerek szerepe a szívelégtelenség diagnosztikájában
- Daganatkimutatás vérből
Egy új vizsgálat eredményei szerint az általános műtétek (nem szívműtétek!) előtt az agyi nátriuretikus peptid (BNP) N-terminális prohormonjának (NT-proBNP) vérszintje előre jelezheti, hogy a beteg a műtét során valamilyen kardiális mellékhatást (pl. szívinfarktust, vagy valamilyen ér-eredetű halált) fog elszenvedni.
[A BNP-t a szív termeli. Az N-terminális (NT)-pro-hormon BNP (NT-proBNP) egy aktivitás nélküli pro-hormon, melyet ugyanaz a molekula bocsájt ki, ami a BNP-t is termeli. Mindkettő akkor kerül kibocsájtásra, ha nő a szívben a nyomás.]
Az Annals of Internal Medicine-ben online megjelent VISION vizsgálatba 9 ország 16 kórházában a 45 évesnél idősebb (átlagos életkora 65 év) 10.402 műtétre kerülő betegeket vonták be. A műtétek előtt, majd a műtét utáni 3 napban naponta mérték az NT-proBNP-szinteket és a troponin T-értékeket, majd a műtét utáni 30. napon mérték fel a betegek állapotát. Azt tapasztalták, hogy a magasabb preoperatív NT-proBNP szint több kardiovaszkuláris eseményt jelzett: az 1500 pg/ml fölötti érték a szív- és éreredetű halálozás ötszörösére megnőtt összesített kockázatát jelezte a
A szív- és éreredetű halálozás a leggyakoribb vaszkuláris jellegű – esetleg perioperatív halálozással járó - műtéti szövődmény, ezért igen fontos még műtét előtt felmérni a kockázatot. Bár az ajánlásokban az RCRI-t javasolják a kockázatok felmérésére, azonban a nagy perioperatív kardiovaszkuláris komplikációk jelzésére ez önmagában elég korlátozott értékű. A vizsgáltban szereplő betegek 25,3%-ánál nagyobb általános műtétekre, 17,9%-ánál urológiai műtétekre és 13,8%-ánál nőgyógyászati műtétekre került sor, 33,3%-uk kis kockázatú műtéteken esett át. Sürgősséggel a betegek 4,4%-át operálták. A műtétek utáni 30 napon belül összesen 12,2% vaszkuláris komplikáció (11,9%-ban MINS, 0,5%-ban vaszkuláris halál) következett be, de a megoszlásuk az NT-proBNP értékek szerint jelentősen eltért. 100-200 pg/ml érték esetén 12,3%-ban (HR: 2,27, 95%CI 1,90-2,70), 200 és 1500 pg/ml közötti érték esetén 20,8%-ban (HR: 3,63; 95%CI 3,13-4,21), míg 1500 pg/ml fölött 37,5%-ban (HR: 5,82; 95%CI 4,81-7,05) fordult elő műtét után valamilyen vaszkuláris komplikáció. A bármilyen okból bekövetkező, 30 napon belüli halálozást is jól jelezte a preoperatív NT-proBNP érték: 100 pg/ml alatt 0,3%, 100-200 pg/ml között 0,7%, 200-1500 pg/ml között 1,4%, 1500 pg/ml fölött 4,0% volt a halálozás.
Az RCRI és az NT-proBNP együttes használatával közel 25%-kal pontosabban lehet előre jelezni a betegek egyes kockázati kategóriáit. Az NT-proBNP-vizsgálatot a kardiológiai gyakorlatban gyakran használják, ezért sok orvos jól ismeri. Jelzi a szív terhelését és a klinikailag még nem észlelhető iszkémiát, így pontosabban mérhetjük fel a beteg kardiovaszkuláris állapotát, mintha csak egyszerűen megkérdeznénk a betegtől, hogy volt-e valaha szívrohama, vagy stroke-ja. A műtét előtt végzett szokásos, kreatinint, hemoglobint, stb.meghatározó vérvizsgálatok mellett az NT-proBNP érték mérése csak minimálisan növeli a kivizsgáláshoz szükséges adatokat. Sokszor nukleáris vizsgálatot is végeznek műtét előtt a kockázat felmérésére, ami kb. 20-szor annyiba kerül, mint az NT-proBNP próba. Ráadásul míg az előbbi egy hosszadalmas procedúra, az NT-proBNP próba pillanatokon belül rendelkezésre áll.
A tanulmányhoz fűzött szerkesztőségi közleményben Dr. Arman Qamar és Dr. Sripal Bangalore (New York University Grossman School of Medicine, New York City) megjegyezték, hogy a kardiális kockázatot jelző biomarkerek rutin preoperatív használata egyelőre gyerekcipőben jár, de sok új vizsgálat várható a témában, melyekben a standard RCRI-t hasonlítják majd össze az új kockázati felmérésekkel. A tanulmány eredménye arra utal, hogy az NT-proBNP használatával pontosabban egyénre szabható lesz a preoperatív kardiovaszkuláris kockázati becslés. Dr. Devereaux egyet értett az új vizsgálatok szükségességével, és kijelentette, hogy „etikai megfontolásból betegeinket nemcsak a műtét várható hasznáról, de a műtét várható kockázatairól is fel kell világosítanunk.”
Források: