Székletvér kimutatás rákszűrésként
Finn kutatók szerint a kolorektális rák szűrése az okkult székletvér kimutatásával hatásosabb férfiakban, mint nőkben, és különösen a férfiak bal oldali tumorai esetén eredményes.
A kolorektális rák (CRC) a harmadik leggyakoribb rosszindulatú daganat, évente legalább 1,4 millió új esetet és 0,7 millió halálozást regisztrálnak világszerte. A székletben megjelenő okkult vérzés vizsgálata (FOBT, faecal occult blood test) a CRC-szűrés egyik könnyen kivitelezhető módszere, de hatékonysága erősen korlátozott. Például a finn FOBT szűrési program keretében 2004-2011 között végzett vizsgálatok 2015-ös elemzése – számos randomizált vizsgálat eredményeivel ellentétben – nem mutatott különbséget a szűrt és nem szűrt csoport mortalitása között. Most Dr. Laura Koskenvuo hasi sebész (Helsinki University Hospital) vezetésével újra átvizsgálták az adatokat, és úgy találták, hogy a 2 évenkénti FOBT vizsgálat férfiakban több tekintetben is eredményes, nőkben viszont nem. Bár Koskenvuo doktornő szerint „gyakorlatilag nincs olyan rákszűrési program, mely befolyásolná a halálozást”, vizsgálatukkal, melynek eredményei a British Journal of Surgery-ben jelentek meg online, azt szerették volna megtudni, hogy a szűrésben résztvevők elkerülhetik-e az intenzívebb kezeléseket.
A finn FOBT programban a 60-69 éves célcsoport 41%-a vett részt. A szűrés azt eredményezte, hogy – más vizsgálatokhoz hasonlóan - a CRC-hez köthető halálozás férfiakban csökkent, nőkben viszont szaporodott. A Finnish Cancer Registry-ből 321.311 személy adatait gyűjtötték ki, a szűrt csoportban 743, a kontroll csoportban 617 CRC-s megbetegedés fordult elő. A szűrt csoport betegeinél többször sikerült a tumor radikális eltávolítása, kevesebb volt a sürgősségi műtét és kevesebben igényeltek kemoterápiát. A kontroll csoportban 50%-kal több volt a sürgősségi műtét, 40%-kal több volt az inkomplett műtét, és 20%-kal több kemoterápiára volt szükség.
A CRC ritkább volt a nőkben, mint a férfiakban (0,34% vs 0,50%, RR: 0,82). A nők megbetegedése ritkábban volt tünetmentes, mint a férfiaké (16,7% vs 22,0%, RR: 0,76). Nőkben jelentősen több volt a jobb oldali tumor, mint férfiakban (32,0% vs 21,3%, RR: 1,51). A szűrt betegeknél alacsonyabb volt a T kategória (RR: 1,25), az N kategória (RR: 1,14) és az M kategória (RR: 1,33) a nem szűrt (kontroll), de rákban megbetegedettekhez képest.
A férfiak bal oldali daganatai esetén a szűrt betegek csoportjában alacsonyabb N kategória (RR: 1,23) és alacsonyabb M kategória (RR: 1,57) volt megfigyelhető, mint a kontroll csoportban. Ugyancsak a férfiak bal oldali tumorai esetén a kontroll csoportban több volt a sikertelen radikalitású műtét a szűrt betegekhez képest (26,2% vs 15,7%, RR: 1,67), és jóval gyakrabban volt szükség adjuváns kemoterápiára is (61,6% vs 48,2%, RR: 1,28). A CRC túlélése a férfiak kontroll csoportjában rosszabb volt, mint a szűrt férfiak körében (HR: 1,31), de ilyen különbséget nem lehetett a nők kontroll csoportja és szűrt csoportja között kimutatni (HR: 1,07). A férfiak 5 éves teljes túlélése (OS) a szűrt csoportban 68,8%, a kontroll csoportban 61,5% volt, míg a nőknél ez 70,7%-nak és 71,5%-nak adódott. A bal oldali CRC tumoros férfiak túlélése a szűrt csoportban jobb volt, mint a kontroll csoportban (HR: 1,37). A szűrés javára írható túlélési előny viszont a férfiak jobb oldali CRC daganatainál nem volt megfigyelhető (HR: 1,19). Az oldaliság nőbetegek esetében nem befolyásolta a túlélést.
A Finnish Cancer Registry igazgatónője, a tanulmány társszerzője, Dr. Nea Malila szerint a vizsgálat legfőbb ereje a vizsgált minta igen nagy mérete. „Óriási népességet randomizáltunk, következésképpen a szűrés előnyeit objektíven tudtuk értékelni. Hasonló méretű vizsgálatot sehol nem végeztek ” „Szándékunkban áll a jövőben megvizsgálni, hogy más szűrési módszerekkel sikerül-e a CRC-ben szenvedő nők eredményein, valamint a jobb oldali CRC-k korai diagnózisán javítani.”
Forrás:
1. Medscape Medical News > Oncology News
2. BJS
3. BMJ