Vércukorszintmérés beültethető eszközzel
A jelenleg használatos folyamatos vércukorszintmérő eszköznél jobban teljesítettek az újabban kifejleszetett készülékek.
Az American Diabetes Association (ADA) 2018-as tudományos ülésén Dr. Rabab Z. Jafri (Massachusetts General Hospital, Boston) június 22-én adta elő a különböző, folyamatos vércukorellenőrzést lehetővé tevő eszközök (CGM, continuous glucose monitors) közvetlen összehasonlításával nyert tapasztalatokat. A vizsgálat során az új 90 napos Eversense-t hasonlították össze a 7 napos Dexcom G5-tal (a vizsgálat kezdete óta már van a készüléknek egy újabban szabadalmaztatott Dexcom G6 változata is)és a 14 napos Abbott FreeStyle Libre Pro-val (nem a betegek által használt verzióval). A három eszköz közvetlen összehasonlítását járóbetegeken végezték. Egyik CGM eszköz sem volt olyan pontos ebben a való életben végzett vizsgálatban, mint a korábbi klinikai vizsgálatok során.
Az Eversense pontosabbnak bizonyult a Dexcom G5-nél, és mindkettő pontosabb volt a Libre Pro-nál, de az előadó fontosnak tartotta megjegyezni, hogy az Eversense-t és a Dexcome G5-öt naponta kétszer kalibrálták, míg a Libro Pro nem kalibrálható. A három CGM mindegyike rosszul teljesített, ha a beteg vércukorszintje a hipoglikémiás tartományba süllyedt
A vizsgálatban 23, 1-es típusú diabéteszben szenvedő beteg vett részt, akik mind a három CGM-et 6 hétig szimultán viselték otthonukban. Az Eversens és a Dexcom G5 kalibrációját Nova StsatStrip Xpress-szel naponta kétszer végezték. A betegeknek legalább 1 éve ismert volt a diabétesze, fél éve inzulinpumpát és legalább egy hónapja CGM-et használtak. Az elsődleges végpont az abszolút relatív eltérés középértéke (MARD, mean absolute relative difference) és a Nova StatStrip Xpress-szel mért vércukorérték közötti különbség volt: a kisebb különbség a pontosabb mérést jelezte. Jelentős pontosságnak nevezték, ha a MARD 10%-nál kevesebb maradt.
A vizsgálat során Eversense-el 14,8%, Dexcom G5-tel 16,3%, Libre Pro-val 18,0% volt a MARD. Az Eversense és a Libre Pro közötti eltérés szignifikáns volt (P=0,004). A klinikai vizsgálatokban az Eversense mellett 8,8%, a Dexcom G5 mellett 9%, és a Libre Pro mellett 12,3% volt a MARD. Hipogikémiás állapotban (<3,88 mmol/l) a készülékek rosszabbul teljesítettek: 24,9%, 23,6% és 36,1% volt a megfelelő MARD az Eversense, a Dexcom G5 és a LibrePro sorrendjében. Itt is szignifikáns különbségek alakultak ki a Dexcom G5 és a Libre Pro között (P=0,004), valamint az Eversense és a Libre Pro között (P=0,046). Hiperglikémiás vércukorérték mellett (>10 mmol/l) a MARD-ok a következőképpen alakultak: 12,8%, 13,3% és 17,3% az Eversense, a Dexcom G5 és a Libre Pro sorrendben. A különbségek itt is szignifikánsak voltak a Dexcom G5 (P=0,001) és a Libre Pro, valamint az Eversense és a Libre Pro (P= 0,003) között.
Az Abbott cég szóvivője a Medscape Medical News megkeresésére azt mondta: „a Freestyle Libre Pro rendszer professzionális használatra készült, és egyáltalán nem szükséges kalibrálni. A két másik készüléket az érintett vizsgálatban ugyanazzal a vércukorszintmérővel kalibrálták, mint aminek mérési adataival az eredményeket összehasonlították, és ez akár befolyásolhatta is a vizsgálat eredményeit”.
Egy különálló vizsgálatban két eszközt hasonlítottak össze: az Eversense 15,1%-os, a Dexcom G5 16,9%-os MARD-ot mutatott (P=0,008). Hipoglikémiás állapotban itt volt lényeges különbséget a két készülékkel mért érték között, de hiperglikémiás állapotban szintén voltak különbségek (a MARD az Eversense-nél 12,1%, a Dexcom G5-nél 13,8% volt, ami P=0,001).
Kedvező, hogy többféle folyamatos vércukormérési lehetőség áll rendelkezésünkre, így betegünk ismeretében ki tudjuk választani a számára legmegfelelőbb technikát.
Forrás:
Medscape Medical News > Conference News > ADA 2018