hirdetés

Szezonális allergia

Az orrfolyás, köhögés, fáradtság és kimerültség oka – különösen a tavasz
beköszöntével – nem csak a közönséges nátha lehet. A lakosság 15–20
százaléka ilyenkor szezonális allergia (szénanátha, allergiás rinitisz) miatt
szenved. Ez olyan légzőszervi megbetegedés, amelynek pollenallergia az
okozója, és ennek megfelelően tipikus allergiás tünetekkel jár. A betegek
háromnegyed része bizonyítottan allergiás a fűpollenre, illetve a parlagfű
és az üröm pollenjére, de egyéb pollenek, például a korán virágzó fák is
sokaknál okoznak panaszt.

hirdetés

 

 A SZEZONÁLIS ALLERGIÁS RINITISZ (SZÉNANÁTHA) OKAI

A szénanátha tünetei akkor jelentkeznek, amikor a különböző növények (fák, füvek, egyéb növények) virágoznak, pollenjüket szórják. Tavasszal leginkább a korán virágzó fák (mogyoró, éger, nyír) okoznak széna­náthát, nyáron a füvek, gabonák, gyomok (lándzsás útifű, angolperje, csalán, parlag­fű, fekete üröm). Szénanáthát okozhatnak még egyes gombák levegőbe kerülő spórái is kora márciustól késő novemberig.

Nem minden környezeti allergia sze­zonális. Az úgynevezett „évszakoktól füg­getlen” (perenniális) allergiák egész évben kiválthatnak irritációt és allergiás reakciót. Ilyen környezeti allergének például a por­atka, állatszőrök, liba- és kacsatoll, penész­gombák. Ezek az allergének nagy men­nyiségben megtalálhatók a párnákban, paplanokban, alsóruházatban, függöny­ben, szőnyegben, bútorok kárpitjában. Nagyon gyakori, hogy a beteg nemcsak egy, hanem több allergénre is érzékeny.

A SZÉNANÁTHA JELLEMZŐ TÜNETEI

A szezonális allergiás rinitisz elsődlegesen a légutak, illetve a szem nyálkahártyáján okoz irritációt. A tünetek ennek megfele- lően orrviszketés, orrfolyás (víztiszta, átlát­szó orrváladék), orrdugulás, tüsszögés, to­rokkaparás, torokfájás, szemviszketés, kön­nyezés, vörös szem, kötőhártya-gyulladás.

MI AZ ALLERGIA?

Az allergia az immunrendszer túlzott, „téves” reakciója, immunválasza a környezetünkben található, egyébként ártalmatlan anyagok­ra. Az allergiát kiváltó anyagokat (allergéne­ket) az immunrendszerünk idegen anyag­ként ismeri fel és betolakodóként kezeli, s ugyanúgy bánik vele, mint a kórokozókkal vagy fertőzésekkel. Amikor az allergiások belélegzik a levegőben lévő pollenszem­cséket, azok a légutak nyálkahártyájához tapadnak. Ellenük az immunrendszer hisz­tamin, leukotrién és prosztaglandin felsza­badításával védekezik, amelyek duzzanatot, vörösséget, viszketést és váladékozást okoz­nak az orrüreg, a légutak nyálkahártyáján és a szemben. A duzzanat célja megakadá­lyozni, hogy az allergén bekerüljön a szer­vezetbe, a váladékozás és tüsszögés pedig a nyálkahártyán lévő allergént hivatott eltá­volítani, „kimosni”, ilyenkor hirtelen tüsszö­gés, orrfolyás, szemirritáció lép fel.

MI A SZÉNANÁTHA OKA?

A szénanátha valódi okát, azaz hogy egyesek miért lesznek allergiásak a fenti allergének­re és mások miért nem, illetve ki miért lesz allergiás az egyik és nem a másik allergénre, nem pontosan tudjuk. A szénanátha kiala­kulásában – ahogy általában az allergiás re­akció kialakulásában – több tényező játszik közre: a genetikától a környezetszennyezé­sig. A szénanátha a leggyakoribb allergiás megbetegedés. Az allergiára való hajlam örökölhető, illetve az allergiás eredetű meg­betegedések gyakran fordulnak elő együtt: jellemző például, hogy asztmás, ekcémás betegeknél, ételallergiában szenvedőknél gyakoribb a szénanátha. A genetikai hajlam mellett az időjárás is nagyon befolyásolja a pollenek felszabadulását és levegőben kialakuló koncentrációját. A pollenkoncent­ráció általában a száraz, meleg időben na­gyobb, míg reggel, illetve eső esetén kisebb.

HOGYAN DIAGNOSZTIZÁLJÁK A SZÉNANÁTHÁT?

Az allergológus teszteket végez annak meghatározására, mi okozza az allergiás reakcióit. A tünetek jelentkezésének ideje segíthet a szóba jöhető allergének listájá­nak szűkítésében. Az allergia pontos meg­határozáshoz lehet bőrtesztet, vérvizsgá­latot végezni.

Bőrteszt (Prick-teszt): A bőrteszt során a bőr (általában az alkar bőrének) felszínére cseppentik az allergént, majd kis karcolás­sal segítik annak bőrbe jutását. Azon csepp körül, amely a beteg allergiáját okozza, ál­talában fél órán belül (de lehet, hogy csak egy-két nap múlva) duzzanat és vörösség alakul ki, és a bőr viszketni kezd. Ha a be­tegnek krónikus bőrproblémái vannak (pl. pikkelysömör, ekcéma), a bőrtesztek he­lyett vérből vett minta tesztelését ajánlják.

Vérvizsgálat: Az egyszerűbb, vérből történő labovizsgálat alkalmával a vérben keringő IgE típusú antitestek (ellenanyagok) szintjét határozzák meg. Ha az IgE-szint emelkedett, a beteg bizonyítottan allergiás. Az úgynevezett komponensalapú allergia­vizsgálat során az adott allergén egyes kom­ponenseinek elemzése révén hatékonyabb, specifikusabb kezelés alkalmazható.

HOGYAN KEZELHETŐ A SZEZONÁLIS ALLERGIA?

Az allergia tünetei nem mindig szüntethetők meg teljesen, de enyhíthetők. Szakorvos se­gít megtalálni a legmegfelelőbb megoldást.

A tünetek enyhítésére jelenleg több nagy gyógyszercsoport áll rendelkezésünk­re. Az egyik csoportba tartoznak a szájon át alkalmazott antihisztaminok, amelyek korszerű formáiból elegendő napi egy tabletta és minimális vagy nincs álmosító vagy étvágyfokozó mellékhatásuk. Nem csupán a tünetek enyhítésére, de azok ki­alakulásának megelőzésére is alkalmasak. A másik a helyileg alkalmazandó gyógysze­rek csoportja, dekongesztánsok (orrnyál­kahártya-lohasztók), antihisztamin-, illetve szteroidtartalmú orrcseppek, orrspray-k vagy szemcseppek. Az erős gyulladáscsök­kentő hatású szereket a pollenszezon alatt naponta kell használni. A tünetek gyors eny­hítésére szolgáló csoportjuk pedig többnyi­re a bejuttatás után perceken belül hat.

Elvileg mód van az allergia megszün­tetésére vagy jelentős mérséklésére is. Ez az eljárás a hiposzenzibilizáció: ennek so­rán a tünetek kiváltásáért felelős allergént egyre növekvő adagban (injekcióban, tab­lettában vagy orrpermet formájában) kapja a beteg, hogy az immunrendszer toleráns­sá váljon az allergénnel szemben. Elsősor­ban csak egy-két dologra allergiás fiatalok esetén lehet eredményesen alkalmazni.

A kezelés nem gyógyszeres formái közül legelterjedtebb az orrnyálkahártyá­ra sugárzott speciális hullámhosszú fény alkalmazása.

POLLENEK ÉS ÉTELEK KÖZÖTTI KERESZTREAKCIÓK

A pollenekre allergiás emberek egy része bizonyos ételek elfogyasztása után is sú­lyos tüneteket mutat olyan időszakban is, amikor az ő betegségüket okozó pollen nincs a legevőben, ha pedig épp pollen­szóródás van, nagyon erősen romolhat az állapotuk.

Ennek az az oka, hogy egyes megha­tározott ételekben olyan fehérjedarabkák vannak, melyek erősen hasonlítanak bizo­nyos pollenekben lévő fehérjedarabkára. Ilyen például a parlagfűpollenre allergiások esetében a paradicsom, uborka, cukkini, görög- és sárgadinnye, banán, gesztenye; ürömallergiások esetén a zeller, sárgarépa és egyes fűszerek okozhatnak keresztaller­giás tüneteket. A fűpollenre túlérzékenyek­nek pedig a burgonya, zöldborsó, búza- és rozsliszt, görögdinnye és földimogyoró el­fogyasztásától kell tartózkodniuk.

MIT TEHETÜNK A SZEZONÁLIS ALLERGIÁS RINITISZ ELKERÜLÉSE ÉRDEKÉBEN?

Az alábbi módon csökkentheti az expozíciót a szezonális allergia hatásának mini­malizálása érdekében:

Az allergiát okozó pollenek megje­lenésekor lehetőleg kerülje a szabadban végzett tevékenységeket.

Ha rendelkezik légkondicionálóval, használja azt az allergiás szezonban.

Az allergiaellenes gyógyszerek sze­dését már az allergiaszezon kezdete előtt néhány héttel kezdje el.

Szellőztessen röviden, lehetőleg kora reggel, a szellőztetések között tartsa zárva otthona, irodája és autója ablakait.

• A szabadban viseljen sapkát és/ vagy mossa meg a haját lefekvés előtt, hogy a pollen ne kerüljön a párnájára és az arcára.

Hazaérkezés után cserélje le a ruháit, hogy ne vigye be otthonába a ruháján fel­halmozódott pollent.

Ne nyírjon füvet és ne ön gereblyéz­ze össze a penészes leveleket, ha érzékeny ezekre az allergénekre. Ha mégis megteszi, feltétlenül viseljen maszkot.

Ha igyekszik a fentiek szerint kerülni az allergéneknek való kitettséget az ön számára legnehezebb allergiás szezon­ban, jelentősen enyhíteni tudja a tüneteit. Szakorvosa pedig egyéb jó tanácsokkal láthatja el azt illetően, hogy melyik keze­lés lesz az ön számára a legmegfelelőbb. Ennek révén a szénanáthája által okozott kellemetlenségeket a lehető leginkább tudja majd mérsékelni.

EZ A TÁJÉKOZTATÓ NEM HELYETTESÍTI AZ ORVOSI KEZELÉST. A BETEGEK SZÁMÁRA KÉSZÍTETT MÁSOLATOKTÓL ELTEKINTVE FELHASZNÁLÁSA CSAK A KIADÓ ÍRÁSOS HOZZÁJÁRULÁSÁVAL ENGEDÉLYEZETT.

hirdetés

cimkék

Kapcsolódó fájlok

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.