A cukrozott üdítőitalok öregbítik a sejteket
A magas cukortartalmú üdítőitalok az elhízás egyik fő okának számítanak. Egy új vizsgálat szerint a cukros levek a kalóriabevitelen kívül más veszélyt is jelentenek: fontos szerepet játszanak a sejtek öregedésében.
Korunkban mind a gyermekek, mind a felnőttek sok édes folyadékot, üdítőitalt fogyasztanak: ez a folyadékbevitel egyik legnépszerűbb formája, és ritkán gondolunk arra, hogy az üdítő rendkívül sok fölösleges kalóriát jelent. Érthető, hogy emiatt világszerte mind több a kövér gyermek és felnőtt. Az elhízás igen hátrányos, és nemcsak azért, mert a többletsúlyt cipelni kell, de kockázati tényezője a cukorbetegségnek és a kardiovaszkuláris kórképeknek is.
A San Franciscóban dolgozó Elissa Epel, a pszichiátria professzora vezeti azt a munkacsoportot, amelyik most nagy feltűnést keltő dolgozatot jelentetett meg az American Journal of Public Health szakfolyóiratban. Az írás arról számol be, hogy a sok édes üdítőital fogyasztása nemcsak azért rossz és veszélyes, mert hizlal, hanem az emberi szövetek sejtjeinek olyan elváltozásaival is jár, amelyek az öregedés során észlelhetők.
A munkacsoport a telomereket tanulmányozta. Ezek a kromoszómák dezoxiribonukleinsav (DNS) szálának két végén található, többszörösen ismétlődő szakaszok, amelyek legfontosabb szerepe, hogy a sejtosztódás során védik a DNS-t a folyamatos rövidülés káros hatásától.
A telomereket általában a fehérvérsejtekben mérik, mert a sejtekből ott lehet a legjobban láthatóvá tenni. A kutatók 5309, 20–65 éves vizsgálati alany sejtjeinek telomerjeit mérték meg 1999 és 2002 között vett mintákból, abban a laboratóriumban, amelyet a 2009-ben élettani vagy orvostudományi Nobel-díjjal kitüntetett Elizabeth Blackburn vezet. A mintákat a nagy National Health and Nutrition Examination nevű szűrővizsgálat vizsgálati anyagaiból emelték ki.
Már korábban több vizsgálat igazolta, hogy a telomerek hosszúsága az életkilátásokkal függ össze, s a rövid telomerekkel együtt jár az olyan, korosodással összefüggő, krónikus betegségek megjelenése, mint a kardiovaszkuláris kórképek, a cukorbaj és bizonyos rosszindulatú daganatok. A telomerek rövidebbnek bizonyultak azoknak a vizsgálati alanyoknak a sejtjeiben, akik több cukros üdítőt ittak.
„A cukrozott üdítőitalok rendszeres fogyasztása befolyásolhatja a betegségek kifejlődését, nemcsak a cukrok anyagcserekontrolljában, hanem a szövetek sejtjeinek öregedését illetően is – nyilatkozta Epel professzor. Ez az első adat arról, hogy az üdítők elősegítik a telomerek rövidülését. Ez a változás független a kortól, a bőrszíntől, a jövedelemtől és az iskolázottságtól. A telomerrövidülés jóval a betegségek kezdete előtt észlelhető. Mivel itt csak felnőtteket vizsgáltunk, lehetséges, hogy az üdítők hatása már gyermekkorban is érvényesül.”
A munkacsoport hangsúlyozta, hogy a telomerrövidülés és a súlyos betegségek megjelenése között észlelt időbeli összefüggés nem jelent egyértelműen oki kapcsolatot, az ok-okozati összefüggés kérdése további vizsgálatokat igényel. A közegészségügyi szakértők szerint az amerikai lakosság fele minden nap iszik valamilyen cukros üdítőt – ez minden negyedik amerikai számára legalább 200 kcal-t jelent naponta.