A D3 vitamin felülmúlja a D2-t
Ha javítani kell egy beteg általános D vitamin státuszát, a D3 vitamin hatásosabb lehet, mint a D2 – ezt mutatták ki a kutatók.
Egy randomizált, kontrollált,kettős-vak vizsgálatban a szérum 25(OH)D szintje 8 hét alatt szignifikánsan magasabb lett azokban a betegekben, akik napi 50 µg D3 vitamint kaptak, mint akik ugyanennyi D2-t vagy placebót (89,2 nmol/l versus 67,8 nmol/l és 32,1 nmol/l, p<0,01). Erről számoltak be Jutta Dierkes, PhD, a norvégiai Bergeni Egyetem munkatársa és kollégái a Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism online számában. Emellett azt találták, hogy a D2 vitamin adása csökkentette a D3 vitamin szintjét.
„Fő eredményünk az, hogy a D3 vitamin hatásosabban növelte a 25(OH)D szintjét, mint a D2 vitamin’ – írták a szerzők. „A specifikus hidroxilált forma szintjét mérve ki tudtuk mutatni, hogy a fenti különbség mögött az rejlik, hogy a D2 vitamint kapó személyekben jelentősen csökkent a 25(OH)D3 szintje.”
Régi vita, hogy a D vitamin két formája bioekvivalens-e. Egyes vizsgálatok szerint a D2 vitamin – az ergokalciferol, amely főleg növényekben, s ezeken belül is elsősorban gombákban található – biológiailag kevésbé aktív, mint a D3 vitamin, más néven kolekalciferol, amely állatokban található, és az emberi bőr is ezt termeli.
Dierkes és kollégái szerint fontos tudni, hogy melyik forma hatásosabb, tekintve, hogy a D vitaminhiány igen széles kört érint. Ezért végezték el randomizált, kontrollált, párhuzamos csoportos vizsgálatukat, amelynek során 8 héten át 2000 NE D3, illetve D2 vitamint vagy placebót kaptak a betegek. A vizsgálatot télen végezték, nagy magasságban, ahol gyakorlatilag nincs UV-B sugárzás.
A vizsgálat kezdetén, a gyógyszeradagolás előtt a teljes 25(OH)D koncentráció 40,2 nmol/l volt, s a csoportok közt nem volt különbség. Ez azt jelezte, hogy az egészséges, fiatal kísérleti alanyok körében nagyon elterjedt volt a szuboptimális D vitamin státusz.
A 8. hét végére mindkét D vitamin csoportban szignifikánsan emelkedett a 25(OH)D szintje, míg a placebo csoportban csökkent. A szintek azonban mindhárom csoportban különböztek egymástól, s a legnagyobb emelkedést a D3 vitamint kapókban tapasztalták (p<0,01).
A vizsgálat kezdetén a D2 vitamin szintje a legtöbb személyben a mérhetőség határa alatt volt, s detektálható csak azokban lett, akik D2 vitamint kaptak.
A D3 vitamint kapókban a 25(OH)D3 szint szignifikánsan emelkedett a vizsgálat folyamán (41,5 nmol/l-ről 88 nmol/l-re 8 hét alatt, p<0,01), azonban a D2 vitamint kapókban a 25(OH)D3 szintje szignifikánsan csökkent (36,4 nmol/l-ről 16,6 nmol/l-re, p<0,01), s ugyanez történt a placebo csoportban is (39,4 nmol/l-ről 31,1 nmol/l-re,p<0,01).
A szerzők szerint legérdekesebb eredményük az volt, hogy a D2 vitamin csoportban igen nagy mértékben csökkent a D3 vitamin mennyisége. Más vizsgálatok is mutattak már ki hasonló eredményeket, de nem tárgyalták alaposan a jelenséget, s ezért ennek biológiai mechanizmusa még tisztázásra vár.
A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy az eredmények megkérdőjelezik a D2 vitamin adásának hasznát, s szerintük inkább a D3 vitamint kell vitaminpótlásra használni.
Forrás: Medpage Today