A digitális sztetoszkóp azt is „hallja”, amit az orvos füle nem!
Idén 200 éve, hogy a francia René Laennec papírosból készült sztetoszkópjával tbc-s nőbetegének mellkasát hallgatta. Később Laennec fából készítette el találmányát, tölcsérrel a beteg mellkasa felé eső végén. Az orvoslás ikonikus szimbólumának sorsa mára fordulópontjához érkezett. A hangokból olvasó bűvös diagnosztikus eszköz, mellyel képzett használója a mellkason keresztül mintegy „belelát” a betegbe, a digitális technika jóvoltából zsebultrahanggá fejlődött, amely ténylegesen a mélybe lát.
Az idei év az orvostudományban a sztetoszkóp születésének 200 éves évfordulója is. A szó görög eredetű, a στήθος mellkast, a σκοπέω megfigyelést jelent. A lényeg két évszázadon át változatlan maradt, az elmúlt pár évben bekövetkezett fejlődés azonban nemcsak Laennec egykor fából készült sztetoszkópjának akár már 3D-ben nyomtatott változatairól szólt, de az elv is ,,látványosan,, megváltozott. Már nemcsak a tüdő- vagy a szívhangokat hallhatjuk, hanem az eszköz egyik fejlesztési típusa valóban belenéz a szívbe, mert hordozható (zseb-) ultrahangként működik.
Két elv mentén folyik a fejlesztés. Az informatikával támogatott sztetoszkóp (e-sthetoscope) jelenleg a tüdő és a szív fizikális vizsgálata esetén segíti a hallgatózási lelet értelmezését. A másik útvonal a kardiális megbetegedések diagnosztikáját reformálja, mert a mobiltelefon méretű zsebultrahang a hallgatózást teheti szükségtelenné, ultrahangként pontosabb diagnózist adva a szív fizikális vizsgálatánál. Kritikusai szerint a hagyományos hallgatózás szubjektív, és a hallgatózási lelet rögzítetlen marad.
Komputeres hangelemzés
Az elektronikus sztetoszkóp a komputerrel támogatott hallgatózás eszköze: a szervekből jövő hangot digitalizálja, felerősíti, szűri és tárolja. Algoritmusok analizálják, majd felajánlják a lehetséges diagnózist. Az újabb változatok Bluetooth® eszközzel rendelkeznek, de már okostelefonon is megjelenik az eredmény – egyre könnyebb a használatuk, sőt már a telemedicina eszközeiként is használhatók. Az FDA 2016-ban elfogadta azt a sztetoszkópot, amely tökéletesen közvetíti és rögzíti a detektált hallgatózási hangot egy alkalmazás (applikáció, app) segítségével a beteg okostelefonjára.1 Ehhez akár a beteg orvosa is hozzáférhet (akutan vagy később), aki akár ezer kilométerekre is lehet (ezért működik mint telemedicina).
Az Annals of Internal Medicine című tekintélyes szaklapban japán szerzők olyan komputerrel segített sztetoszkóp (e-sthetoscope) kifejlesztését közölték, mely a légzési hangokat valós időben elemzi, ezzel segít az orvosnak a hallgatózási lelet elemzésében, így a diagnózis felállításában.2 A számítógép (egy tablet) algoritmusok segítségével elemzi az öt különböző légzési hangra jellemző frekvenciát, erősséget és időt (az International Lung Sounds Association leírása, felosztása szerint). A vizualizációt segítendő, az eredményt képként jeleníti meg (a táblagép képernyőjén): az öt légzési hang (normál és négy kóros) fel van tüntetve egy ábrán, grafikonon, és amelyiknek a részvétele a legdöntőbb a beteg hallgatózási leletében, arra esik az adott jel csúcsa (1. ábra). Az adatbázishoz szüksé ges különböző légzési hangokat 878 beteg tüdőhallgatózási lelete adta. Ez az e-sztetoszkóp nemcsak azokat a hangokat hallja meg, amelyeket az orvos füle nem, hanem az öt eltérő légzési hang átfedései esetén is segít a pontos azonosításban, diagnózisban. Létezik ún. e-scope is, de ez az eszköz – mely úgy néz ki, mint egy hagyományos sztetoszkóp – csak felerősíti a hallgatózási hangokat a jobb hallhatóság érdekében (pl. halláskárosodott orvosoknak).
Hangalkotásból képalkotás
A fejlődés másik iránya azt veti fel, hogy leváltható-e a hagyományos sztetoszkóp, azaz a fizikális vizsgálat.3 Minden összehasonlítás azt igazolja, hogy szívultrahang vizsgálattal egyértelműen biztosabban, pontosabban lehet a szívbetegségeket diagnosztizálni a fizikális vizsgálathoz képest. A sztetoszkópok fejlesztésének másik iránya tehát az orvos zsebében elférő, mobiltelefon nagyságú ún. zsebultrahang (pocket echo). Ez az ágy melletti vagy ambuláns (és főleg akut) vizsgálat során a szív anatómiai viszonyait mutatja – értelemszerűen. Az ilyen eszközök tudása még limitált, csak 2D képmegjelenítés és color-Doppler működés lehetséges. Számos elnevezésük létezik: vizuális sztetoszkóp, echoszkóp, sztetoszkópecho, zseb-mobil ultrahangkészülék (pocket-mobile echocardiographic [PME] device), sztetofón.4
A zsebultrahang megbízhatóságát több vizsgálatban vetették össze a hagyományos szívultrahangéval.3 Pl. az igazolt szívbillentyű-betegséget (52 eset) a hagyományos ultrahanggal szemben a fizikális vizsgálat 23 esetben nem diagnosztizálta, míg a zsebultrahang négy esetben tévedett. Az irodalom szerint az aorta- és a mitrális inszufficienciát gyakrabban téveszti a pocket echo, míg legkevésbé aorta- vagy mitrális sztenózis jelenléte esetén téved.3 A szakmai ajánlások szerint a zsebultrahang az orvos fizikális vizsgálatát (hallgatózását) tudja kiegészíteni, és mintegy előszűréssel segíthet elkerülni a számos felesleges negatív szívultrahang-vizsgálatot: csak szívbetegség gyanúja esetén kell hagyományos szívultrahangra küldeni a beteget. Az akut szívbetegségekben (pl. perikardiális tamponád) használatának előnye még egyértelműbb. Legnagyobb hátránya, hogy előnyei csak értő felhasználó kezében érvényesülnek.5,6
Halott-e a sztetoszkóp, elmúlt-e felette az idő, ahogy azt a Washington Post 2016 januárjában megjelent cikke állítja? Vagy, ahogyan mások vélekednek, a test hangjainak megfigyelése továbbra is felmérhetetlen értékkel bír? Nem tudom, de az biztos, hogy a fejlődést látva aggódhatunk, mi lesz sokak legféltettebb nyakláncával!
Levelezési cím: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Irodalom:
1. van der Wall EE. The stethoscope: celebration or cremation after 200 years? Neth Heart J. 2016;24:303-5.
1. Ohshimo S, Sadamori T, Tanigawa K. Innovation in Analysis of Respiratory Sounds. Ann Intern Med. 2016;164:638-9.
2. Dalen JE. Cardiac Examination: Stethoscope or Pocket Echo-Why Not Both? Am J Med. 2016 Mar 4. [Epub ahead of print].
3. Pinczés I. „Sztetoszkópecho”. Lege Artis Medicinae. 2013;23:246-7.
5. Leng S, Tan RS, Chai KT, Wang C, Ghista D, Zhong L. The electronic stethoscope. Biomed Eng Online. 2015;14:66.
6. Andrès E, Gass R. Stethoscope: A Still-Relevant Tool and Medical Companion. Am J Med. 2016;129:e37-8.