A dohányosokban rákot okozhat az alacsony D-vitamin szint
A D-vitamin alacsony koncentrációja a dohányosokat hajlamosíthatja a dohányzással kapcsolatos rákokra – erről számoltak be március 15-én a Clinical Chemistry online kiadásában.
A vizsgálat azt mutatja, hogy a dohányosok egészsége már egy egyszerű D-vitamin vérvizsgálattal és vitaminkiegészítéssel javítható.
Csak az USA-ban a cigarettázás évente több halált okoz, mint a HIV, az illegális drogok, az autóbalesetek, az öngyilkosságok és a gyilkosságok együttesen. Ez az elsődleges oka a rákos halálozások legalább 30%-ának, és többféle rákot okozhat: a húgyhólyagban, a méhnyakban, a nyelőcsőben, a fejen és a nyakon, a vesében, a májban, a tüdőben, a hasnyálmirigyben, a gyomorban, és emellett mieloid leukémiához is vezethet. A hivatalos statisztikák szerint a dohányzásra fordított egészségügyi költségek és a munkaképesség csökkenés évente 193 milliárd dollárjába kerül a gazdaságnak.
A mostani vizsgálatban Shoaib Afzal, a koppenhágai Herlev Kórház munkatársa és kollégái megmérték a D-vitamin szintjét olyan vérmintákban, amelyeket 1981 és 1983 között gyűjtöttek be 10 000 dán személytől. Ezután 28 éven át követték a személyeket a dán rákregiszter alapján. Közülük összesen 1081-ben keletkezett dohányzással összefüggő rák. Ezekben a betegekben a D-vitamin medián koncentrációja csak 14,8 ng/ml volt, szemben a teljes vizsgált populáció 16,4 ng/ml-es medián értékével.
Ez az első olyan vizsgálat, amely kimutatta, hogy a dohányzással kapcsolatos rákok csoportja összefügg a D-vitamin alacsonyabb koncentrációjával. Ha összevetették az ilyen rákok előfordulását azokban, akikben a 25-hidroxi-D-vitamin vérkoncentrációja 5 ng/ml-nél kisebb, illetve legalább 20 ng/ml volt, a kockázati arány 1,75-nek adódott (95%-os megbízhatósági tartomány: 1,33–2,30). A dohányzással kapcsolatos rákok valószínűsége egyenként is szorosan összefüggött a D-vitamin szinttel, míg érdekes módon, a dohányzással nem kapcsolatos rákok esetében nem volt kimutatható ilyen kapcsolat.
Az adatok arra utalnak, hogy a dohányfüst kémiai anyagai befolyásolhatják a D-vitamin anyagcserét és funkciót, illetve hogy a D-vitamin módosíthatja a dohányfüst anyagainak rákkeltő hatását. Ha a későbbi vizsgálatok igazolják ezt, akkor ez összhangban lesz azoknak a korábbi vizsgálatoknak az eredményeivel, amelyek szerint a D-vitamin származékoknak tumorképződés-ellenes hatásuk van, illetve hogy a D-vitamin hiány érzékenyíti a szervezetet a dohányfüst karcinogén anyagaira.
Forrás: Science Daily