A fájdalomcsillapítók erektilis diszfunkciót okozhatnak
A hátfájásra adott opioidtartalmú fájdalomcsillapítók hosszú ideig tartó használata fokozza az erektilis diszfunkció kialakulásának esélyét – hozta nyilvánosságra a Spine című lap internetes kiadása május 15-én.
A közlemény első szerzője, Richard A. Deyo, a Kaiser Permanente Center for Health Research munkatársa így fogalmaz: „A hosszú ideig opioid fájdalomcsillapítót szedő betegeknél fokozott az erektilis diszfunkció (ED) kialakulásának kockázata.”
A kutatócsoport több mint 11 ezer férfibeteg elektronikus adatainak elemzésével jutott a fenti következtetésre. Hangsúlyozzák, hogy mostani vizsgálatuk az első, mely elektronikus regiszter adatai alapján erősítette meg az összefüggést a fájdalomcsillapítók tartós használata és az ED között. A vizsgálat apropóját az adta, hogy a krónikus fájdalomban szenvedő férfiaknál időnként ED fordul elő, melynek hátterében depresszió, dohányzás, idősödés vagy opioid okozta hypogonadismus állhat (a fájdalomcsillapító hatására csökken a tesztoszteronszint). Ezzel szemben keveset tudunk arról, hogy hát- és derékfájdalom mellett milyen arányban fordul elő ED, és létrejöttében mely kockázati tényezők játszanak szerepet.
Mindezekre tekintettel keresést végeztek egy elektronikus adatbázisban annak kiderítésére, hogy van-e átfedés a vényköteles fájdalomcsillapítókat, illetve ED miatt tesztoszteronkészítményeket szedő betegek között.
Oregon és Washington államban összesen 11327 olyan férfit találtak, aki hátfájás miatt kereste fel orvosát 2004-ben. Minden beteg esetében áttekintették a gyógyszertári nyilvántartást a hátfájás miatti orvosi vizit előtti és utáni 6-6 hónapra vonatkozóan annak tisztázására, hogy került-e sor opioid fájdalomcsillapító és tesztoszteronpótló vagy az ED terápiájában használatos egyéb készítmény felírására.
Az eredmények azt jelzik, hogy a legalább 4 hónapon keresztül nagy dózisú opioidokat (˃120 mg morfinekvivalens) szedő betegek több mint 19 százalékának rendeltek tesztoszteronkészítményt vagy az ED kezelésére alkalmas egyéb szert is. Az opioidot nem szedő betegek körében ennek aránya mindössze 7 százaléknak adódott. Az opioidokat legalább négy hónapon át kis dózisban szedő betegek csoportjában 12 százalék volt azok aránya, akik tesztoszteron vagy más ED-gyógyszer adására szorultak.
Az egyéb tényezők vizsgálata során Deyo és munkatársai azt találták, hogy a 60 év feletti életkor, a depresszió vagy egyéb mentális betegség, valamint az altató (pl. benzodiazepin) szedése független összefüggést mutatott az ED előfordulásával. Az életkor mutatkozott a legerősebb befolyásoló tényezőnek: a 60−69 éves korosztályban 14-szer akkora volt az esélye, hogy az adott beteg ED elleni terápiára szorul, mint a 18 és 29 év közöttiek esetében. E befolyásoló tényezők figyelmen kívül hagyása esetén a nagy dózisú opioidokat szedő betegeknek még mindig 50 százalékkal nagyobb volt az esélyük arra, hogy ED elleni gyógyszert ír fel számukra orvosuk, mint a fájdalomcsillapítót nem használó férfiaknak.
A vizsgálat vezetője azonban kiemeli, hogy az összefüggés felismerés nem jelenti szükségképpen azt, hogy a fájdalomcsillapítók okozzák az ED-t, de „ez olyan dolog, amivel a betegnek és az orvosnak is tisztában kell lennie, amikor opioid adására van szükség a hátfájás enyhítésére”.
Deyo három évtizedes tapasztalatokkal rendelkezik a hátfájás kezelésében. Azt mondja, hogy bár „nem kérdés”, hogy a hátfájás egyes eseteiben az opioidok adása a megfelelő megoldás, „egyre több bizonyíték szól a mellett, hogy a hosszú idejű használat addikcióhoz, végzetes kimenetelű túladagoláshoz, alvási apnoéhoz, idős korban elesésekhez és csökkent hormontermeléshez vezethet – és a sor most kiegészült az erektilis diszfunkcióval is”. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) adatai szerint az Egyesült Államokban elképesztő és indokolatlan módon megnőtt az opioidkészítmények felírása: a vények száma 1999 és 2010 között megnégyszereződött.
A Pain című lapban 2008-ban megjelent másik közlemény szerint az Egyesült Államokban 4,3 millió felnőttkorú beteg szed rendszeresen opioidot, melyek közül a leggyakoribb a hidrokodon, az oxikodon és a morfin. A CDC szakemberei a közelmúltban arról számoltak be, hogy a halálos túladagolások 30 százalékában opioid fájdalomcsillapítók játszanak szerepet, és a betegek benzodiazepineket is szednek.