A gonorrea elleni „élő vakcina” megakadályozza az újrafertőződést
Egy új gonorrea elleni kezelés, amely egy rákellenes terápián alapul, sikeresen megszüntette a gonorreát nőstény egerekben és megakadályozta az újrafertőződést.
A rákellenes kezelést egy új buffalói biotech vállalat fejlesztette ki, s a Buffalói Egyetem munkatársai által végzett kutatást szeptemberben a Journal of Infectious Diseases közölte.
Évente a világon több mint 100 millió új gonococcus fertőzés fordul elő – ezek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai, amely arra figyelmeztet, hogy a gyógyszerrezisztencia meredek emelkedése miatt gonorrea krízis várható. A fertőzés lehet tünetmentes, de járhat igen fájdalmas vizeléssel a férfiakban és medencei gyulladással a nőkben, ami terméketlenséghez és méhen kívüli terhességhez vezethet. Emellett a személyeket HIV/AIDS fertőzésre is érzékenyebbé teszi.
„Kidolgoztunk egy elméletet, amely szerint a gonococcus fertőzés gátol egyes specifikus adaptív immunválaszokat, s részben ez az oka annak, hogy az emberek többször is megfertőződhetnek vele” – magyarázta Michael W. Russel, PhD, a mikrobiológia és az immunológia professzora, a közlemény szenior szerzője. „Kiderült, hogy a gonococcus fertőzés nagyon okosan befolyásolja az immunrendszert: olyan válaszokat vált ki, amelyek ellen a baktérium küzdeni tud, és gátolja azokat, amelyek ellen nem tud küzdeni.”
Russel professzor és munkatársai azon tűnődtek, hogy miként tudnák befolyásolni a gonococcus fertőzésre adott immunválaszt, és így merült fel az a rákellenes kezelés, amelyet egyik kollégájuk dolgozott ki.
Nejat K. Egilmez, PhD, a mikrobiológia és az immunológia professzora, s a mostani közlemény társszerzője, dolgozta ki a NanoCap-et, amely egy tartós felszabadulású, interleukin-12-t (IL-12) használó nanorészecske kezelés; az IL-12 egy olyan fehérje természetű citokin, amely stimulálja azokat a tumorellenes immunválaszokat, amelyeket normálisan a tumor gátol.
„Az volt az ötletünk, hogy talán ezek az IL-12 mikrogömbök, amelyeket a daganatok ellen fejlesztettek ki, alkalmasak lehetnek arra is, hogy immunválaszt váltsanak ki a gonococcus fertőzés ellen…Kutatásunk igazolta, hogy valóban használhatók erre” – mondta Russel professzor.
A mostani vizsgálatban az IL-12 mikrogömböket intravaginálisan alkalmazták egerekben, s ennek hatására kialakult egy specifikus adaptív imunválasz – a Nesseria gonorrhoeae-ra specifikus antitestek termelődtek –, és a fertőzés napok alatt elmúlt. Egy hónappal később ismét megpróbálták megfertőzni az egereket, de nem jártak sikerrel, s ez azt mutatta, hogy az állatok megőrizték képességüket az újrafertőzés elleni küzdelemre.
„Ezzel a kezeléssel ellenkezőjére fordítottuk azt az immungátlást, amelyet normálisan a gonococcus fertőzés okoz, és lehetővé tettük, hogy hatásos immunválasz alakuljon ki…Azt lehet mondani, hogy ha így alkalmazzuk az IL-12 mikrogömböket, akkor adjuvánsként szerepelnek, amelyek a gonococcus fertőzést élő vakcinává alakítják, s így éppen azt a populációt oltjuk be, amelyben nagy az ismételt fertőzés kockázata” – magyarázta Russel professzor.
Hozzátette, hogy mivel ez a kezelés megkerüli a baktérium egyre elterjedtebb gyógyszerrezisztenciáját, s feltehetően más baktériumokét is, ez a kezelés új utat nyithat más fertőző betegségek kezelése felé is.
Az egerekben kialakított immunitás egy hónapig tartott. Russel professzor azt tervezi, hogy megvizsgálja, hogy ennél tovább is tarthat-e az immunitás az egerekben, majd pedig emberekben tesztelné módszert.
Forrás: Science Daily