A Helicobacter pylori-fertőzés jelentősége gyermekkorban
A Helicobacter pylori (Hp) felfedezése (1983) óta foglalkoztatja a belgyógyászokat, sebészeket, mikrobiológusokat, epidemiológusokat, genetikusokat, családorvosokat, gyermekgyógyászokat, vagyis csaknem az egész orvostársadalmat, és az utóbbi évtized legszélesebb körben vizsgált mikroorganizmusának számít. Közel 700 közlemény és több mint 20 könyv jelent meg a baktériumról, és szinte megszámlálhatatlan szimpóziumot, konferenciát tartottak, melyeken a baktériumok megjelenését, patogenezisét, kimutatását, illetve a fertőzés kezelését és megelőzését vitatták meg. Gyermekgyógyászati vonatkozásával az elmúlt évekig viszonylag keveset foglalkoztak, főleg epidemiológiai felméréseket végeztek.
Ma már tudjuk, hogy a Hp-fertőzés elsősorban a gyermekkor betegsége, melynek fel nem ismerése súlyos állapotokhoz (pl. krónikus gyomorhurut, gyomorfekély, gyomorrák) vezethet. A fertőzött betegek többsége tünetmentesen él élete végéig, és csak 15% körüli arányban alakul ki gyomorfekély; a gyomorrák, a B-sejtes lymphoma és az adenocarcinoma kialakulásának esélye 0,1%. A gyomorrák kialakulása a Hp genotípusával áll kapcsolatban (1. ábra).
A Hp-törzs speciális genetikai többfélesége arra enged következtetni, hogy a baktérium különböző betegségeket okoz, vagy esetleg még jótékony hatásúnak is bizonyulhat. Hawkey szerint a Hp által előidézett gyulladás prosztaglandin termelődését váltja ki, melynek hatása kedvező lehet, például sokízületi gyulladásos megbetegedés miatt nem szteroid gyulladáscsökkentőket és fájdalomcsillapítókat szedő személyekben.
A baktérium az egész világon elterjedt. A gyomor szövetében előforduló spirochaeta alakú baktériumról először Bizzozero írt 1893-ban, majd Salamon 1896-ban, de akkor nem tulajdonítottak jelentőséget a kórokozónak. Steer 1970-ben hívta fel a figyelmet a gyomorban található spirális alakú baktériumra és annak gastritisszel való összefüggésére. A Hp-fertőzés, illetve a gyomorhurut és a peptikus fekély közötti ok–okozati kapcsolatot azonban csak 1983-ban bizonyította Marshall és Warren.
A Hp microaerophil, spórákat nem képező, Gram-negatív, friss tenyészetben spirochaeta alakú, 0,633,5 mikron nagyságú baktérium. Egyik pólusán 1–7 flagellum helyezkedik el, melyek segítségével gyors, dugóhúzószerű mozgásra képes. A baktérium 37 şC-on, csökkent O2-közegben (Ş10% CO2) tenyészthető, jellemző rá az ureáz enzimtermelés, amelynek kimutatása segítséget jelent a diagnosztikában. Korábbi elnevezése Campylobacter pyloridis volt (a Campylobacter-félékhez való hasonlósága miatt), majd 1978-ban Campylobacter pylorira módosították az elnevezést. Miután 1989-ben bebizonyították, hogy a Hp nem a Campylobacter-genus tagja, hanem egy különálló baktériumcsalád önálló faja, a kórokozó új neve Helicobacter pylori lett.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!