A hideg barnítja a zsírszövetet, a kövérség ellenkezőleg
A barna zsírszövet cukrot, energiát éget, és ezzel hőt termel: a kistermetű állatok és a csecsemők így tartják fenn a testhőmérsékletüket. Hideg hatására a felnőttek is képesek a fehér zsírszövetet barnítani, de ezt a kedvező hatást az elhízás gátolja.
A kistermetű rágcsálók zsírszövete, de az emberi csecsemőké is sok barna zsírt tartalmaz. A barna zsír cukrot, energiát éget, és ezzel hőt termel – lehetővé teszi, hogy a kis testméretű élőlények fenntartsák állandó testhőmérsékletüket. Azt is kimutatták, hogy a rágcsálók ezért nem híznak el, amit irigyelhetünk tőlük, de utánozni nem tudunk.
A felnőtt emberi test hízás során mind több fehér zsírt halmoz fel, melynek nincs ilyen kedvező tulajdonsága, bár a barnuló zsírszövet már rendelkezik vele: ha a rágcsálóknak hidegben kell élniük, zsírjuk egy részét megbarnítják.
Lexingtonban a Kentucky School of Medicine kutatói Philip A. Kern vezetésével foglalkoztak ezzel a kérdéssel, eredményeiket a Clinical Endocrinology and Metabolism közölte. „A zsírunk barnítása nagyszerű védelem lenne az elhízás ellen. Több kalóriát égethetünk így, ahelyett, hogy fölös zsírt halmoznánk fel testünknek azokon a részein, ahol azok rontják a látványt és egészségileg is igen kedvezőtlenek” – nyilatkozta a munkacsoport vezetője.
A kutatók 71, 38–48 éves, egészséges önkéntest vizsgáltak télen és nyáron. Testtömegindexük 27–37 volt, tehát mindannyian túlsúlyt cipeltek magukon, egy részük pedig kifejezetten kövér volt. Figyelték a testzsír barnulásának mértékét télen, és azt, hogy az a hidegben kifejezettebb-e, mint nyáron. Fiatalok egy csoportjának tagjaiból a combtájékról is leszívtak zsírt, miután fél órán át jeget tartottak ezen a területen. Vizsgálták a barna és barnuló szövetek genetikai markereit.
Télen a pocak zsírszövetének mintáiban a barnuló zsírra jellemző genetikai markerek szintje jelentősen magasabb volt, mint a nyáron kiemelt szövetmintákban. A combról szívott szövetben, télen a barna és a barnuló zsírra jellemző három genetikai marker szintje ugyancsak magas értéken volt.
A vizsgálat során azt is tanulmányozták, hogy a hasi zsírszövetben mérhető-e eltérés a karcsúbb és a kövér emberek között. Azt észlelték, hogy 30-as testtömegindex fölött a zsír barnulásának szezonális hatása csökkent.
„Eredményeink azt is megmutatták, hogy a gyulladásos folyamat gátolja a fehér zsír barnulását. Amikor a laboratóriumban az immunrendszer makrofágjai hatottak a fehér zsírsejtekre, gátolták az átalakulást” – írták a kutatók.