A ketamin csökkenti a depresszió tüneteit
A kis dózisú ketamin szinte azonnal megszünteti a krónikus depresszió tüneteit, és néhány órán belül a terápiarezisztens esetekben is eredményes lehet – állítják a Yale Egyetem kutatói.
Egy évtizedes kutatás eredményeként a közelmúltban hozták nyilvánosságra a Yale Egyetem kutatói a Science című lapban, hogy a gyermekaneszteziológiai gyakorlatban használt ketamin azáltal fejti ki hatását, hogy helyreállítja a depresszió és stressz következtében károsodott szinaptikus kapcsolatokat.
E megállapítás egybecseng azzal a 2010-ben közzétett korábbi kutatási eredménnyel, mely szerint a ketamin rövid időn belül enyhíti a terápiarezisztens bipoláris zavarban szenvedő betegek depressziós tüneteit.
A jelenleg forgalomban lévő antidepresszánsok esetében hónapokba telik, amíg a depresszió tünetei javulnak, sőt minden harmadik beteg semmilyen kedvező hatást nem tapasztal a gyógyszerszedés kapcsán. A ketamin ugyanakkor egy egészen másfajta neurotranszmitter rendszeren keresztül fejti ki hatását.
Az eddigiektől merőben eltérő új utak nyílhatnak a depresszió és stressz kezelésében, amennyiben sikerül tisztázni, hogy a ketamin miként befolyásolja az agyi működéseket. Ennek különösen nagy jelentősége van annak fényében, hogy a világon több tízmillió ember szenved krónikus depresszióban, akiknek tünetei így minden korábbinál gyorsabban enyhíthetők majd.
„A terápiarezisztens betegeknél a ketaminra adott gyors terápiás válasz az utóbbi fél élszázad legnagyobb áttörése a krónikus depresszió kezelése terén” – hangsúlyozta Ronald Duman neurobiológus professzor. A széles körű alkalmazás előtt azonban a kutatóknak tisztába kell jönniük a gyógyszerhatás minden aspektusával, különösen pedig a kezelési lehetőségeket behatároló korlátozó tényezőkkel. Választ kell találni többek között arra a kérdésre, hogy bár a tünetek a gyógyszer adását követően néhány órán belül enyhülnek, 7−10 nap elteltével azonban ismét visszatérnek.
A ketamin nagy adagban rövid távú pszichotikus tünetek megjelenését eredményezheti. A ketamint néha orvosi javallat nélkül is szedik, például a „Special K” nevű rekreációs szer egyik alkotóelemeként.
Duman és munkatársai kimutatták, hogy a ketamin hatására aktiválódik a glutamát neurotranszmitter, mely serkenti a szinapszisok növekedését. A gyógyszerből már egy adagnyi rövid időn belül helyreállítja a szinaptikus összeköttetések károsodását – mutatnak rá a Yale kutatói.
Először John Krystal, a Yale pszichiátriai tanszékének munkatársa és Dennis Charney, a Mount Sinai School of Medicine szakembere fedezte fel, hogy összefüggés van a ketamin adása és a depressziós tünetek enyhülése között.
Jóllehet többféle hatóanyagot is alkottak, melyek a ketaminnal megegyező hatást fejtenek ki, de ezek közül egyik sem csökkenti olyan gyorsan a tüneteket, mint a ketamin. A további kutatások során nemcsak a most kapott eredményeket szeretnék reprodukálni, hanem azt is tisztázni kívánják, mi a háttere a ketaminra adott gyors tüneti válasznak.