A korábbi abortusz már nem jár a koraszülés veszélyével
Azokban a nőkben, akiknek korábban művi abortuszuk volt, már nem nagyobb a koraszülés kockázata a későbbi terhesség esetén, és ideje lenne a tanácsadási irányelveket ennek megfelelően megváltoztatni – mutatta ki egy vizsgálat.
Egy kohorszvizsgálatban 416 301 olyan skót nő vett részt, akiknek első egyszeres szülése 1992 és 2008 között volt; azoknál, akiknek korábban művi abortuszok volt, szignifikánsan, 12%-kal nagyobb volt a spontán koraszülés korrigált esélye – erről számolt be Ms. Clare Oliver-Williams, a vizsgálat vezetője az Anyai-Magzati Orvoslás Társaság éves találkozóján, a poszter szekcióban.
A részletesebb, időpont szerinti elemzés azonban azt mutatta, hogy az idő előrehaladásával a kapcsolat gyengült, és kb. 2000-re teljesen eltűnt. Ez a trend egyidejű volt azzal, hogy olyan abortusz technikákat vezettek be, amelyek kisebb valószínűséggel sértik meg a méhnyakat: élesen, szinte nullára csökkent a cervix előkezelése nélkül végzett műtéti abortuszok száma, és meredeken emelkedett az új technikákkal végzetteké. Ms. Oliver-Williams egy interjú során azt mondta, hogy ennek tudható be az abortusz és a koraszülés közötti kapcsolat megszűnése, és mindig is a cervix előkezelésének hiánya volt a felelős a későbbi koraszülésekért.
„Azoknak a nőknek a számára, akik korábban az abortuszt választották, majd pedig terhesek akarnak lenni, ez nagyon bíztató” – mondta. És az eredményeknek befolyásolniuk kell az abortusz előtti tanácsadást is.
„A jelenlegi Egyesült Királyságbeli irányelvek azt ajánlják, hogy az abortuszt óhajtó nőknek fel kell hívni a figyelmét arra, hogy később nagyobb lehet a koraszülés valószínűsége. Ma már, amikor a műtéti abortuszok túlnyomó többségében elvégzik a méhnyak előkezelését, ez az ajánlás nem tűnik megfelelőnek.”
A cervix előkezelését az Egyesült Királyságban általában prosztaglandinnal végzik, de az eljárások országonként különbözhetnek – mondta Ms. Oliver-Williams, aki a Cambridge-i Egyetem közegészségügyi tanszékének PhD hallgatója. Azonban ésszerű azt feltételezni, hogy más országokban is igyekeznek elkerülni a sérülést okozó abortuszokat.
„Az az elmélet, amely szerint a mechanikus tágítás károsítja a cervixet és spontán koraszülésekhez vezethet, ma is igaz. Ezért az olyan országokban, ahol nem alkalmazzák a méhnyak előkészítését, ez a kapcsolat ma is fennáll” – mondta Ms. Oliver-Williams.
A vizsgálatba először szült nőket vontak be, részben azért, mert ebben a csoportban kevesebb a figyelembe veendő tényező, például az, hogy mennyi idő telt el az abortusz és a szülés között. Az eredmények azonban valószínűleg akkor is hasonlók lettek volna, ha többször szült nők szerepeltek volna kísérleti alanyokként. „Nem tudom elképzelni, hogy a többszöri szülésnek miért lenne másmilyen hatása” – mondta a kutatónő.
A fő eredmény az volt, hogy korábbi művi abortusz esetén szignifikánsan nagyobb volt az esélye a spontán koraszülésnek (esélyhányados: 1,12). A korábbi abortuszok száma és a kockázat között dózis-hatás kapcsolat állt fenn. Azokban a nőkben, akiknek egy, két, illetve három korábbi abortuszuk volt, a spontán koraszülés esélye rendre 7, 24, illetve 37%-kal volt magasabb (p<0,001 a trendre nézve).
Amikor időszakaszokra bontották a vizsgált periódust, akkor abortusz esetén a koraszülés esélye nagyobb volt az 1992 és 1995, valamint az 1996 és 1999 között szült nőkben, de a később szült nőkben már nem.
A vizsgálat teljes időszaka alatt meredeken zuhant a cervikális előkészítés nélkül végzett abortuszok száma (31%-ról 1%-nál kevesebbre), és nőtt a gyógyszeres előkészítéssel végzett abortuszoké (18%-ról 68%-ra).
A vizsgálat további eredményei szerint a korábbi abortusz nem függött össze más rossz kimenetelek nagyobb kockázatával, így az antepartum halvaszületésével, az intrapartum halvaszületésével, az újszülöttkori halálozáséval, a gesztációs korhoz képest kis testsúlyú gyermekek születésével, a bármilyen okból – főleg preeklampszia miatt – végzett korai indukált szülésével.
Forrás: Internal Medicine News