A serdülőkori nemi úton terjedő betegségek felismerése és kezelése – I. rész
FŐ SZEMPONTOK
- A Chlamydia- és a gonorrhoea-fertőzések, habár gyakran tünetmentesek, különféle tünetegyüttesek formájában jelentkezhetnek a fertőzés helyétől függően. Mindkét nemben egyaránt kialakulhat urethritis, proctitis vagy pharyngitis, illetve a nőknél cervicitis.
- A szövődménymentes, genitális Chlamydia- és gonorrhoea-fertőzés kezelése történhet egyetlen adag cefiximmel, ciprofloxacinnal, ceftriaxonnal, ofloxacinnal vagy levofloxacinnal.
- A bakteriális vaginosis a szürkésfehér, homogén, nem viszkózus hüvelyváladék alapján kórismézhető. A gyulladásra jellemző szokásos tünetek (viszketés, hasi fájdalom, dysuria) hiányoznak.
- A trichomoniasis diagnózisának alapja, hogy a kórokozó nedves (natív) mikroszkópos készítményen a flagellumok (csillók) jellegzetes, szabálytalan, ostorszerű mozgása alapján felismerhető.
- A candidiasis kezelésére számos lokális azol-készítmény használható, melyek hatóanyaga a clotrimazol, a miconazol, a butoconazol, a terconazol vagy a tioconazol. A terápia az esetek 80–90%-ában klinikai és mikrobiológiai gyógyuláshoz vezet.
Bevezetés
A nemi úton terjedő betegségeket (STD, sexually transmitted diseases) a serdülőkor „rejtett járványa”-ként tartják számon, ugyanis a serdülőkorú lányok körében rendkívül magas a legtöbb nemi betegség gyakorisága. A serdülőkori nemi betegségek többsége – bármely kórokozóról legyen is szó – tünetmentesen zajlik le. A háziorvosi ellátás keretein belül kiváló lehetőség nyílik a nemi betegségek szűrésére. A megelőző ellátással kapcsolatos irányelvek, például a „Guidelines for Adolescent Preventive Services” (GAPS), a „Bright Futures” és az „American Academy of Pediatrics Recommendations for Preventive Pediatric Health Care” ajánlásai szerint fel kell tárni a serdülők olyan szexuális viselkedési formáit, amelyek növelik a kockázatot, és minden, aktív szexuális életet élő serdülő számára fel kell ajánlani a diagnosztikai lehetőségeket. A „National Committee for Quality Assurance” 2000-ben jóváhagyta, hogy az aktív szexuális életet élő, 15–25 éves lányok Chlamydia-szűrési adatai bekerüljenek az irányított betegellátát nyújtó szervezetek által használt „Health Plan Employer Data and Information Set” (HEDIS) adatbázisba. Az új nukleinsav-amplifikációs diagnosztikai tesztek egyre több nemi betegség szűrését teszik lehetővé anélkül, hogy invazív genitális vizsgálatra lenne szükség.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!