A szoptatás csökkenti az Alzheimer-kór kockázatát
A Journal of Alzheimer’s Disease-ben megjelent egyik tanulmány szerint az Alzheimer-kór kockázatát a szoptatás egyes biológiai hatásai befolyásolják.
Noha a kutatók a kérdést csak egy nagyon kis csoporton – 81 brit nőben – vizsgálták, jelentős és konzisztens korrelációt találtak a szoptatás és az Alzheimer-kór kockázata között. Meggyőződésük, hogy ez a kapcsolat olyan erős, hogy valószínűtlen az esetleges mintavételi hiba.
Azokban a nőkben azonban, akiknek családjában előfordult demencia, jóval kevésbé volt kifejezett a kapcsolat.
Ez az eredmény az Alzheimer-kór elleni küzdelemnek egy új lehetőségére mutat rá, főként a fejlődő országokban, ahol égető szükség lenne olcsó preventív eljárásokra. Emellett a szoptatásra ösztönözheti az anyákat, amiről ismert, hogy számos egészségügyi előnnyel jár mind a gyermek, mind az anya számára.
Dr. Molly Fox, a Cambridge-i Egyetem antropológusa, a vizsgálat vezetője azt mondta: „Az Alzheimer-kór a világon a leggyakoribb kognitív zavar, és már 35,6 millió embert érint. Az várható, hogy a jövőben leginkább az alacsony és a közepes jövedelmű országokban fog terjedni. Épp ezért rendkívül fontos, hogy kidolgozzunk olyan olcsó, tömegesen alkalmazható stratégiákat, amelyekkel megvédhetjük az embereket ettől a megnyomorító betegségtől.”
Korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy kapcsolat lehet a szoptatás és a nők későbbi kognitív hanyatlása között. Mostanáig azonban nemigen tanulmányozták, hogy hogyan befolyásolja a szoptatás tartama az Alzheimer-kór kockázatát.
Dr. Fox és munkatársai 81, 70–100 éves brit nővel készítettek interjút; ezek között voltak Alzheimer-kórosak és nem Alzheimer-kórosak is. Emellett a kutatók beszélgettek a nők rokonaival, élettársaival és gondozóival is. Az interjúk során információkat gyűjtöttek a nők reproduktív anamnéziséről, szoptatástörténetükről és demencia státuszukról. Felderítették azokat a tényezőket is, amelyek a demenciáért felelősek lehettek, például egy korábbi stroke-ot vagy agyi tumort.
A demencia státuszt egy standard skálával, a Clinical Dementia Rating-gel (CDR) mérték. Kidolgoztak egy olyan módszert is, amellyel meg lehetett becsülni – részben a CDR alapján – az Alzheimer-kórosokban, hogy mikor kezdődött a betegségük.
A résztvevők alacsony száma ellenére a vizsgálat szoros kapcsolatot mutatott ki a szoptatás és az Alzheimer-kór között. Ezt nem befolyásolta az egyéb változók figyelembe vétele: az életkoré, a képzettségé, az első szülés időpontjáé, a menopauza időpontjáé, s a nő dohányzási és ivási szokásai sem.
A kutatók három fő tendenciát állapítottak meg:
- A korábban szoptató nőkben kisebb volt az Alzheimer-kór kockázata.
- A tartósabb szoptatás szignifikánsan csökkentette az Alzheimer-kór kockázatát.
- Azokban a nőkben, akikben a terhességi hónapok száma/a szoptatási hónapok száma arány nagyobb volt, magasabb volt az Alzheimer-kór kockázata is.
Ezek a tendenciák azonban sokkal kevésbé voltak kifejezettek azokban a nőkben, akiknek valamelyik szülője vagy testvére demens volt.
A kutatók a kapcsolat magyarázatára többféle lehetséges mechanizmust is felvetettek.
Az egyik elmélet szerint a szoptatás csökkenti a szervezet progeszteron tartalmát, s ezzel kompenzálja azt, hogy a terhesség alatt igen magas a progeszteron szint. Ismert, hogy a progeszteron deszenzitizálja az agy ösztrogénreceptorait, s az ösztrogénnek védő hatása lehet az Alzheimer-kór ellen.
Egy másik lehetőség az, hogy a szoptatás növeli a nő glükóztoleranciáját azáltal, hogy a terhesség után helyreállítja az intulinszenzitivitást. A terhesség ugyanis inzulinrezisztenciával jár, s ez azért jelentős, mert az Alzheimer-kórt az jellemzi, hogy az agyban inzulinrezisztencia alakul ki (s emiatt glükózintolerancia) – ez olyan mértékű lehet, hogy néha „3. típusú diabétesznek” nevezik.
Forrás: Science Daily