A terhesség alatti mobiltelefon-használat magatartási zavart okozhat a gyermekeknél
A mobiltelefonok által kibocsátott sugárzás a terhesség alatt befolyásolhatja a magzat agyi fejlődését, ami később potenciálisan hiperaktivitáshoz vezethet – állítják a Yale Egyetem kutatói.
Erre vonatkozó eredményeiket a Nature Scientific Reports című kiadványában hozták nyilvánosságra.
„Ez az első kísérletes bizonyíték arra, hogy a mobiltelefonokból származó rádiófrekvenciás sugárzás hatással van a magzatra” – értékelte az eredményeket a közlemény rangidős szerzője, Hugh S. Taylor, a Yale Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján működő reproduktív endokrinológiai és meddőségi részleg vezető professzora.
Taylor és munkatársai elnémított mobiltelefont helyeztek a vemhes egerek ketrece fölé és a vizsgálat ideje alatt hívásokat kezdeményeztek a készülékre. A kontrollcsoport állatait azonos körülmények között tartották azzal a különbséggel, hogy a ketrec fölé helyezett mobiltelefont deaktiválták.
Később regisztrálták azon felnőtt egerek agyi elektromos aktivitását, melyek magzatként ki volt téve a mobiltelefon okozta sugárhatásnak, ezen kívül pszichológiai és magatartási teszteket is végeztek az állatokon. Azt találták, hogy a sugárexpozíciónak kitett állatok hiperaktívabbak voltak, és memóriakapacitásuk is csökkent a kontroll állatokhoz képest. Taylor annak tulajdonítja az állatok magatartásában bekövetkezett változásokat, hogy a terhesség alatti sugárhatás befolyásolta az agy prefrontális régiójában lévő idegsejtek fejlődését. A figyelemhiány-hiperaktivitás betegség (ADHD) neuropatológiai hátterét éppen az említett régió defektusa képezi.
„Olyan magatartási problémákat észleltünk a méhen belül elszenvedett mobiltelefon-expozíció hatására, melyek sok tekintetben hasonlítanak az ADHD-hez. A gyerekek körében is tapasztaljuk az utóbbi időben a magatartási problémák megszaporodását, ami részben annak a következménye lehet, hogy már a magzatok is ki vannak téve a mobiltelefonok okozta sugárzás hatásának” – összegezte a tapasztalatokat Taylor, aki szerint további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy pontosabban megismerhessük a mostani megfigyelések mögött álló mechanizmusokat és megállapíthassunk egy biztonságos expozíciós limitértéket a várandósokra vonatkozóan. Kiemeli ugyanakkor, hogy addig is fontos lenne, hogy csökkentsük a magzatot érő sugárzást.
A cikk első szerzője, Tamir Aldad azzal egészíti ki a fentieket, hogy a rágcsálók vemhessége csak 19 napig tart, és az utódok fejletlenebb aggyal jönnek a világra, mint az emberi újszülöttek, ezért a jövőbeni kutatások során azt is tisztázni kell, hogy a sugárexpozíció potenciális veszélyei emberi terhességben is hasonlóak-e.
„A mostani vizsgálatban mobiltelefonokat használtunk a potenciális humán expozíció utánzására, a későbbi vizsgálatokban azonban ehelyett inkább standard elektromágneses generátort kell majd alkalmaznunk, hogy pontosabban meghatározhassuk az expozíció szintjét” – mondta végül Aldad.