hirdetés

A transjugularis intrahepaticus portoszisztémás shunt a portális hypertensio kezelésében

Bevezetés

A transjugularis intrahepaticus portoszisztémás shuntöt (TIPS) több évi kísérleti munkát követően 1989-ben új terápiás eljárásként vezették be a refrakter varixvérzés kezelésére [1]. Jelenleg a portális hypertensiót kísérő szövődmények terápiájának értékes eszköze. Javallati köre pontosabban körvonalazódott, melyek között a varixvérzés, a refrakter ascites, a hepatikus hydrothorax, a hepatorenális tünetegyüttes, a Budd–Chiari-szindróma kezelése és más sürgősségi javallatok szerepelnek.

A folyóirat jelen számában Tripathi és mtsai számolnak be nagyszámú cirrhosisos betegnél a portális hypertensio kezelésében TIPS használatával szerzett tapasztalataikról. Megfigyeléseik megerősítik a korábbi beszámolókat, és lehetővé teszik ezen eljárás technikai aspektusainak, javallatainak, ellenjavallatainak és előnyeinek jobb körvonalazását. Ez pedig lehetővé teszi algoritmusának jobb meghatározását.

Varixvérzés

A refrakter varixvérzés képezi a TIPS beültetésének leggyakoribb javallatát. Az akut vérzéses epizódok megfékezésére irányuló erőfeszítések elégtelenségének meghatározása vitatott [2,3], de a gyakorlat számára az alábbi szerint adható meg: a gyógyszeres kezelés ellenére fennálló aktív vérzés klinikai bizonyítéka és a vérzés kezdetétől számított 5–7 napon belül 2 endoszkópos terápiás beavatkozás. Nem kontrollálható vérzés a varixvérzésben szenvedő betegek 5–20%-ában lép fel [4,5]. A „mentő” terápiák közé tartozik a TIPS és a sebészeti kezelések (pl. portoszisztémás shunt, devaszkularizációs eljárások).

Nincsenek nagy randomizált vizsgálatok a TIPS és a sebészeti kezelések összehasonlítására nem kontrollálható varixvérzésben. A műtét nagy morbiditással és mortalitással jár, kivéve a jó májfunkcióval jellemzett eseteket (Child–Pugh szerinti A osztály) [6–9]. A Child C stádiumú betegeknél a műtét utáni halálozás elérheti a 80%-ot [8]. A TIPS-beültetés az esetek 85–100%-ában sikeres [10,11], majdnem mindig lehetővé teszi a vérzés azonnali megfékezését [12]. A TIPS ugyanolyan effektívnek tűnik a gyomorvarixokból történő refrakter varixvérzések megfékezésében [13,14]. A korai halálesetek aránya továbbra is nagy, azonban még így is kisebb, mint műtétet követően [12]. Több tényezőt azonosítottak, amelyek ilyen helyzetben előrejelzik a mortalitást [15–17]. Refrakter varixvérzés miatti sürgős TIPS-beültetést követően nagy halálozási kockázat veszélyezteti a lélegeztetést igénylő aspirációs pneumoniában, illetve a nem kontrollálható sepsisben és/vagy catecholamin-támogatást szükségessé tevő hemodinamikai károsodásban és súlyos májkárosodásban és/vagy veseelégtelenségben szenvedő betegeket.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
Ziad Hassoun és Gilles Pomier-Layrargues
a szerző cikkei

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.