A zene segíti a gyermekek gyógyulását
Egy, a londoni Great Ormond utcai Gyermekkórházban végzett közelmúltbeli vizsgálat tudományosan is igazolja, amit a szülők már ősidők óta sejtenek: a bölcsődalok segítik a beteg gyermek gyógyulását és enyhítik a fájdalmat.
A Psychology of Music című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányba 37 kisgyermeket vontak be, akik keringési és/vagy légzőszervi betegség miatt szorultak kezelésre; a legfiatalabb mindössze 7 napos, a legidősebb 4 éves volt. A fekvőbeteg-ellátás időtartama alatt mindegyikük három különböző, egyenként 10 perces foglalkozáson vett részt. Ennek keretében egyik alkalommal zenei kísérettel énekeltek bölcsődalokat a kis betegeknek, másik alkalommal meseolvasásra került sor, míg a kontrollként szolgáló harmadik alkalommal nem történt célzott beavatkozás.
A foglalkozások során elemezték a gyermekek fiziológiás válaszreakcióit és mérték a fájdalomérzet változását. A fiziológiás reakciók – a szívfrekvencia-változások és a vér oxigéntelítettségének – követésére pulzoximétert használtak; a fájdalomérzetet a gyermekek fájdalomfüggő viselkedési változásait megbízhatóan leíró és a gyermekkori fájdalom mérésére elfogadottan alkalmazott CHEOPS skála (Children’s Hospital of Eastern Ontario Pain Scale) alapján becsülték. A tízfokozatú CHEOPS skála bizonyos fájdalomfüggő magatartásváltozások (sírás, arckifejezések, hangadások, testtartás, kéz- és lábmozgások) alapján értékeli a kisgyermekek által átélt fájdalom mértékét (nincs fájdalom: 4 pont, rendkívül erős fájdalom: 13 pont).
A zenével kísért bölcsődaléneklés hatására szignifikánsan csökkent a szívfrekvencia (percenként átlagosan 134,1-ről 128,7-re) és az átélt fájdalom erőssége (a CHEOPS-skála átlagpontszáma 6,21-ról 5,64-ra esett vissza), míg a meseolvasás és a kontrollfoglalkozások során nem tapasztaltak hasonló változásokat. A mesélés kevésbé relaxáló hatása arra enged következtetni, hogy a beteg gyermekre nem önmagában a felnőtt részéről reá irányuló figyelem hat megnyugtatóan. Ahogy a vizsgálat egyik vezetője, dr. Nick Pickett, a keringési és légzőszervi betegségben szenvedő kisgyermekek ellátásában két évtizedes tapasztalattal rendelkező, zeneterápiával foglalkozó szakember fogalmaz, a zenének különleges varázsa van, amellyel ilyen hatást képes gyakorolni a gyermekekre.
A kép forrása: a Great Ormond Street Hospital for Children weboldala
A vizsgálatból az is kiderült, hogy sokkal hatásosabb, ha a kicsiknek egy jelenlévő személy énekel és kíséri hangszeren az éneklését, mintha magnóról szólnak bölcsődalok, amit dr. Pickett azzal magyaráz, a csecsemők és a kisgyermekek az énekhangra reagálnak először, a hangszer hangjára csak másodsorban. Hozzáteszi, hogy egynél több hangszer megszólalása már inkább zavaró és kevésbé hatásos a gyermekek megnyugtatására. A bölcsődalok éneklése során az arckifejezések és a szemkontaktus legalább olyan fontosak, mint maga a dal és a kísérőzene, és ha a gyermek közelében van, aki énekel neki, a saját és a gyermek hangulatának megfelelően választhatja meg a dalokat.
A Brit Tudományos Akadémia által is támogatott kutatás összességében tehát azt jelzi, hogy nem az énekléshez kapcsolódó társas interakció, hanem önmagában a zene és a dal segíti a beteg gyermekek gyógyulását. A szerzők szavaival élve bizonyára nem véletlen tehát, hogy a szülők évezredek óta dalolnak gyermekeiknek, ösztönösen tudva, hogy az ének megnyugtatja a gyermeket, mégis izgalmas dolog tudományos bizonyítékot találni arra, hogy a bölcsődalok valódi gyógyító erővel bírnak.