Alacsony adiponektinszint és a terhességi diabétesz
Egy a Diabetes Care című lapban megjelent tanulmány szerint a terhességi diabétesz kockázata közel hétszer nagyobb azoknál a túlsúlyos nőknél, akik terhesség előtt levett vérmintájában alacsony adiponektinszinteket mértek.
Egyre több közlemény foglalkozik egy, a zsírszövetben termelődő hormon, a korábbi vizsgálatok az inzulinrezisztencia, a gyulladás és szívbetegségek kialakulásával szemben védelmet nyújtó adiponektin szerepével.
A Diabetes Care szakfolyóiratban újonnan megjelent tanulmány során a kutatók a Kaiser Permanente HealthConnect® elektronikus egészségügyi adatbázisban szereplő adatok felhasználásával mintegy 4000 nőt azonosítottak, akinél 1985 és 1996 között a rutin ellátás során vérvétel történt, majd gyermeket szültek. A vizsgált csoportban 256 nőnél alakult ki terhességi diabétesz. Az adatok elemzése során azt találták, hogy a normál testsúlyú asszonyoknál, alacsony adiponektinszintek mellett 3,5-ször magasabb volt a gesztációs diabétesz kialakulásának valószínűsége a hasonló testsúlyú, de normális adiponektinszintű csoport tagjaihoz képest. A túlsúlyos, de magas adiponektinszintű nők esetében a terhesség során 1,7-szer nagyobb eséllyel alakult terhességi diabétesz, míg azoknál, akiknél a legalacsonyabb értékeket mérték, a terhességi diabétesz kockázata 6,8-szorosára nőtt.
Monique M. Hedderson, PhD, a Kaiser Permanente kutató munkatársa (Division of Research, Oakland, Kalifornia), a vizsgálat vezetője arra hívja fel a figyelmet, hogy megfigyeléseik alapján már a fogamzás előtt mód lenne az állapot kialakulásának megelőzését célzó beavatkozásra. Hangsúlyozta, az adiponektinszint-meghatározás egyszerű, nem költséges eljárás, amely alkalmas lehet a terhességi diabétesz magasabb kockázatának kitett nők azonosítására.
A tanulmány szerzői szerint, a terhesség előtti alacsony adiponektinszint és diabétesz kockázat közti kapcsolat a vizsgált populációban igen szignifikáns, és még szorosabb az összefüggés magasabb testtömegindexű (BMI) nők esetében, akkor is, ha az adatokat egyéb társváltozókra – mint például a cukorbetegség előfordulása a családban, etnikai hovatartozás, dohányzás, vércukorszint és inzulinszint –, korrigálták. A tanulmány azon nők bevonásával készült, akik a Kaiser Permanente egészségi állapot felmérő, multifázisos, követéses vizsgálatban való részvételre önként jelentkeztek. Következésképp, a vizsgálati csoportba tartozók egészségtudatossága az átlagos populációét meghaladhatta. A tanulmányban értékelt csoport összetétele azonban rendkívül változatos volt etnikai hovatartozás és iskolai végzettség tekintetében.
A terhesség során jelentkező terhességi diabétesz vagy glükózintolerancia gyakori állapot, amelynek negatív következménye a normálisnál nagyobb súlyú magzat születése, illetve szülési komplikáció lehet. Terhességi diabéteszben szenvedő nőknél hétszer nagyobb gyakorisággal alakul ki a későbbi élet folyamán 2-es típusú diabétesz, és gyermekeik nagyobb a valószínűséggel lesznek túlsúlyosak, utóbb maguk is cukorbetegek.
Dr Hedderson szerint az alacsony adiponektin szintek terhességi diabétesz közti kapcsolat olyan nőknél is kimutatható volt, akiknél a cukorbetegséggel összefüggésbe hozható hagyományos rizikófaktorok, például túlsúly, nem álltak fenn, ezért, annak alacsony értéke már a fogamzás előtt a kockázatra figyelmeztető, szignifikáns klinikai biomarker lehet. Az adiponektinszint meghatározása a terhesség korai szakaszában ugyancsak segítséget nyújthat a magasabb kockázatú nők azonosításában, alkalmat adva a terhességi diabétesz korai felismerése és kezelése. Hozzátette, „további kutatásokra van szükség annak megállapítására, hogy életmód-változtatással, az étrend és fizikai aktivitás módosításával elérhető-e az adiponektinszint növelése”.
Forrás: Medical News Today