Alvás közben a magas vérnyomás rosszat jelent
A 24-órás vérnyomásmérés nem csak a hipertónia kezelésének minőségét jelzi: egy spanyol vizsgálat szerint az éjszakai tenzió magas értéke rossz kardiovaszkuláris előjel, a szisztolés vérnyomás ébredés előtti csökkenése pedig kedvező tünet a szív- és érbetegségek szempontjából.
A 24-órás vérnyomásmérést – az angol elnevezés alapján ABPM néven ismert diagnosztikai eljárást – a legmegbízhatóbb vérnyomásmérési módszernek tartjuk, mert megmutatja a vérnyomás nappali és éjszakai értékeinek hullámzását, az automatikus eljárás során a „fehérköpeny-hipertónia” nem érvényesül, az ismételt mérés objektívvé teszi a kapott eredményeket.
A spanyol Vigo Egyetem munkatársai Diana E. Ayala vezetésével 11 255 férfit és nőt vizsgáltak 24-órás ABPM útján. A vizsgálat alanyainak átlagéletkora 59 év volt. A vizsgálat során reggel 7 és este 23 óra között félóránként működött a műszer, éjszaka pedig óránként kétszer mérték a tenziót. A tanulmány neve: Hygia Project.
Az egy-egy beteget átlagosan 4 évig követő tanulmányban összesen 1539 kóreseményt észleltek, köztük 400 halálesetet, 176 szélütést, 144 infarktust. A betegcsoport tagjain 147 koszorúér-revaszkularizációt végeztek és 193 esetben észleltek szívelégtelenséget.
Az eredmények a European Society of Hypertension (ESH) 25. Kongresszusán hangzottak el, Milánóban. Az éjszakai alvás során progresszíven emelkedő vérnyomás kifejezett, progresszív jelzője volt a fokozott kardiovaszkuláris kockázatnak, viszont a reggeli vérnyomáshullám megjelenése a kardiovaszkuláris kockázat csökkenését jelentette.
A relatív hazárd (HR) az életkor, a nem, a cukorbaj, a krónikus vesebetegség, a dohányzás, a csípőkörfogat, az anemnézisben esetleg leírt szív- és érrendszeri események figyelembevételével 0,83 volt (p<0,001).
Az előadó hangsúlyozta, hogy az ébredéstájban megfigyelt tenzióhullám szignifikánsan csökkenti a kardiovaszkuláris kockázatot, de ez csak részben ellensúlyozza az alvás során megfigyelt vérnyomás-emelkedés hatását. Ez utóbbi a legjelentősebb prognosztikus jelzés a kardiovaszkuláris események megjelenése szempontjából (HR: 1,37, p<0.001).
A legfontosabb terápiás tanulság az éjszakai hipertónia csökkentése legalább egy hatásos antihipertenzív szer esti bevételével, mert ez a megnyugtató előrejelzése a biztonságos reggeli ébredésnek.